Praktyczna książka o konstrukcji maszyn

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Praktyczna książka o konstrukcji maszyn

#1

Post napisał: StudentIB » 30 sie 2020, 19:23

Cześć,

czy jest w ogóle jakaś polska książka o konstrukcji maszyn zawierająca informacje nie tylko o obliczeniach, ale również bardziej praktycznych aspektach ? Chodzi mi o to, że wszystkie podręczniki do PKM skupiają się w zasadzie wyłącznie na obliczaniu części maszyn. Np. rozdziały o wałach i łożyskach są wypełnione wzorami wytrzymałościowymi a nie ma w nich ani słowa o tym jakie rozwiązania stosować w różnych przypadkach. Wbrew pozorom tak samo jest ze wszystkimi "poradnikami mechanika". Są tak naprawdę połączeniem podręczników do PKM, maszynoznawstwa (pompy, sprężarki itp.), rysunku technicznego, mechaniki i kilku innych przedmiotów. Ale nie ma w nich prawie nic o praktyce.

Podam kilka przykładów informacji jakie chciałbym znaleźć w takiej książce:
- kiedy stosować a kiedy nie stosować pierścieni Segera ?
- jakie łożyska wykorzystywać w różnych przypadkach ?
itd.

Wiadomo, że nie wszystko znajdzie się w książkach i wiele rzeczy to kwestia doświadczenia, ale może są jakieś (najpewniej starsze) podręczniki uwzględniające też praktyczne aspekty.




sharku111
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 05 gru 2019, 14:47

Re: Praktyczna książka o konstrukcji maszyn

#2

Post napisał: sharku111 » 07 paź 2020, 15:28

Biblia wydziału mechatroniki PW: "Konstrukcja przyrządów i urządzeń precyzyjnych" WNT, red. Z. Mrugalski, 1996. Nazwa trochę myląca bo książka nie traktuje o obiektach w skali mikro, ale wyłuszcza elementy maszyn + zasady doboru, no i wzory też są. Przykładowo: tolerancje, połączenia mechaniczne, łożyska, przekładnie, sprzęgła, sprężyny, silniki elektryczne. 1000 stron.


Autor tematu
StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Praktyczna książka o konstrukcji maszyn

#3

Post napisał: StudentIB » 07 paź 2020, 16:43

Dzięki. Kojarzę ten podręcznik, nawet wymieniłem go na tej liście:

ksiazki-o-obliczeniach-roznych-maszyn-t103104.html

Ale nie przyglądałem mu się nigdy bliżej, bo myślałem, że jest typowo o przyrządach precyzyjnych/mikromechanice. Ale skoro to jest taki bardziej praktyczny podręcznik do PKM to muszę go przejrzeć.

Jeśli ktoś zna jeszcze jakieś książki tego typu to będę wdzięczny za informację.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”