Frezowanie gresu, kamienia, marmuru

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
poteks
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 31
Rejestracja: 26 wrz 2005, 16:44
Lokalizacja: Opole

Frezowanie gresu, kamienia, marmuru

#1

Post napisał: poteks » 10 mar 2006, 09:36

zajmował się ktoś frezowaniem gresu, kamienia, marmuru bądź jakiego kolwiek innego kamieniopodobnego materiału.
Jakie frezy gdzie można kupić oraz jaką prędkość zastosować
Kto zajmował się tą tematyką i mam jakieś materiały to proszę o pomoc.
Cięcie strumieniem wodnym odpada bo za drogo osprzęt by kosztował.
Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji i wszelkich refleksji na ten temat.



Tagi:


piotr 33
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:36
Lokalizacja: podlaskie

#2

Post napisał: piotr 33 » 11 mar 2006, 08:14

Witam.
Niedawno przeglądając strony internetowe znalazłem coś na ten temat, ale wczoraj po przeczytaniu danego postu ponownie starałem się odnaleść daną stronkę i nie znalazłem. W danej stronie dokładnie chodziło o grawerowanie różnych wzorków , zdjęć na płytach kamiennych. Przedstawiony był tam ostprzęt do tego i jakieś opisy. Z tego co zapamiętałem , chodziło tam o metodę tak jakby wypiaskowywania za pomocą specjalnej głowicy (wyglądała ona podobnie jak głowica do cięcia plazmowego) i pompy za pomocą której był podawany materiał piaskujący. w danej metodzie nie były zastosowane żadne frezy.
Stronka internetowa była nasza krajowa, a dokładnie producenta frezarek cnc i danego osprzętu, szkoda tylko , że nie zapisałem jej w kompie do ulubionych. Może ktoś inny z kolegów znalazł ją także i będzie mógł podać do niej link.
Producent danego sprzętu swą ofertę kieruje głównie do producentów nagrobków, może ta informacja pomoże dodatkowo w odnalezieniu danej strony WWW. Więcej nic nie mogę pomóc w danej tematyce .

Pozdrawiam i życzę powodzenia w poszukiwaniach.

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#3

Post napisał: Piotrjub » 12 mar 2006, 02:45

Frezowanie w kamieniu
Załączniki
PICT1357.JPG
PICT1357.JPG (112.05 KiB) Przejrzano 9621 razy
PICT1341.JPG
PICT1341.JPG (42.02 KiB) Przejrzano 9582 razy


Autor tematu
poteks
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 31
Rejestracja: 26 wrz 2005, 16:44
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: poteks » 13 mar 2006, 11:47

piękna sprawa, jaki frez do tego zaprzęgnąć gdzie kupić?????
Piotrjub pisze:Frezowanie w kamieniu
no i przedewszystkim jaka prędkość do takiego wrzecionka, jaka ciecz do chłodzenia domyślam się że woda
Wielkie dzięki za zdjęcia


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: diodas1 » 14 mar 2006, 16:47

Frezowanie w kamieniu jest dość kłopotliwe z powodu szybkiego tępienia się narzędzi. Dlatego przy potrzebie płytkiego grawerowania w kamieniarstwie (nagrobki) stosuje się raczej piaskowanie przez szablon wykonany z nieco grubszej folii samoprzylepnej na ploterze tnącym. Można też stosować trawienie kamienia kwasem fluorowodorowym. Przy tej technice potrzebna jest duża rozwaga ponieważ opary kwasu są bardzo agresywne, niszczą np szklane okulary, glazurę na kafelkach, nie wspominając o drogach oddechowych. Konieczna jest więc naprawdę skuteczna wentylacja. Materiały "kamieniopodobne" są na ogół dość kruche. Widziałem też w użyciu ręczną obrabiarkę działającą na materiał udarowo, tj dziobiącą powierzchnię ostrą twardą końcówką wykonującą ruch posuwisto-zwrotny. Są takie drążarki z napędem pneumatycznym wielkości grubego mazaka. Końcówka drgała z szybkością kilku kHz. To narzędzie okazało się zresztą skuteczniejsze niż wcześniej używane w tym zakładzie mini wiertarki zaopatrzone w frezy diamentowe (dentystyczne)

[ Dodano: 2006-03-15, 00:52 ]
Uzupełnienie: urządzenie do "dziobania" to jest pisak grawerski. Tu jest przykładowe narzędzie tego typu- <http://www.atmo.com.pl/index.php?show=more&id=90>

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”