Witam
natrafiłem dziś na filmik
ciekawi mnie jakim sposobem jest zrealizowany wysuw materiału w czasie toczenia tak ze nóż tokarski chodzi tylko w jednej osi a materiał w drugiej.
Prosiłbym o wyjaśnienie sposobu w jaki to jest zrealizowane...
: 27 gru 2008, 16:35
autor: bartuss1
sposób jest prosty - to z czego wychodzi materiał widoczne na filmie to podtrzyma stała ułozyskowana z pasowana tuleją, wrzeciono jest schowane w korpusie i jest przesuwne, pewnikiem przelot wrzeciona pozwala na bezposrednie wsunięcie materiału od tyłu a uchwyt pneumatyczny albo hydrauliczny, dlatego operatora bazującego przedmiot nie interesuje uchwyt wrzeciona ale podtrzymka z której detal ma wystawac ileś tam, grunt zeby wrzeciono było powiedzmy z lewej skrajnej strony aby zapewnić zadany przesuw materiału ( o ile mocowanie przedmiotu nie odbywa się w sposób automatyczny z podajnika)
na marginesie zacząłem budowac tokarynkę w podobnym układzie, ma sie rozumiec o niebo uproszczoną ale o podobnej kinematyce, jak bedzie tak daleko to sie pochwale fotkami
: 27 gru 2008, 18:22
autor: 251mz
odnosnie reszty to juz sam rozkminiłem tylko własnie konstrukcja tej podtrzymki/tuleji
czy nie ma straty na dokładnosci? bo przeciez aby przedmiot się przesuwał w tej podtrzymce to musi jakis luz byc tam. i jak to jest łożyskowane przedmiot-tuleja...
no i chyba półfabrykat też musi być dobrej jakości ??
: 27 gru 2008, 20:41
autor: Asza PL
Tego typu mocowanie materiału stosuje się w automatach tokarskich produkujących z pręta .
Są dwie tulejki zaciskowe ,zewnętrzna widoczna na filmie jest tuleją prowadzącą , obrotową nie przenoszącą napędu tylko stabilizującą pręt ,jest ona wyregulowana na lekki docisk tak że pręt można z lekkim oporem przez nią przesunąć , druga , wewnątrz wrzeciona jest normalnie zaciskowa i jest na przesuwnym łożu które jest jedną z osi maszyny. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość toczenia długich ,w stosunku do średnicy, wałków o dużej dokładności. Jak kogoś to interesuje mogę dokładniej opisać.
: 27 gru 2008, 22:51
autor: BYDGOST
To są automaty tokarskie wzdłużne. Produkowane były w kraju jako seria automatów AWA, AWB i BP-U. Automaty tego typu początkowo budowano głównie jako automaty sterowane krzywkami a potem CNC.