silnik do naciagania sprezyny

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
jarek108
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 16 lip 2009, 10:55
Lokalizacja: krakow

#11

Post napisał: jarek108 » 19 lip 2009, 15:39

hm... ciekawe. sprezyna tez jest dosc lekka. nie rozumiem czemu jesli to byloby wypychanie pneumatyczne to bedzie to latwiej zasilac?

czy pneumatycznie mozna to tak zrealizowac zeby amortyzacja odbywala sie ze stala sila na drodze powiedzmy 40 czy 60 cm? a nastepnie zeby "wspomagane" silnikiem wypychanie tez dokonywalo sie na tej drodze rowniez ze stala sila? jesli tak to nie ma roznicy. moze znasz jakis przyklad gotowego mechanizmu ktory takie cos robi? dzieki za pomysl!



Tagi:


konlab
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 141
Rejestracja: 19 kwie 2009, 10:59
Lokalizacja: Kielce

#12

Post napisał: konlab » 19 lip 2009, 22:50

jarek108 pisze:hm... ciekawe. sprezyna tez jest dosc lekka. nie rozumiem czemu jesli to byloby wypychanie pneumatyczne to bedzie to latwiej zasilac?

czy pneumatycznie mozna to tak zrealizowac zeby amortyzacja odbywala sie ze stala sila na drodze powiedzmy 40 czy 60 cm? a nastepnie zeby "wspomagane" silnikiem wypychanie tez dokonywalo sie na tej drodze rowniez ze stala sila? jesli tak to nie ma roznicy. moze znasz jakis przyklad gotowego mechanizmu ktory takie cos robi? dzieki za pomysl!
sprężyna jest lekka ale to do jej napinania to nie... wypychanie pneumatyczne to dasz kompresor spalinowy albo butle i bedzie dzialac... a jak butla sie wyczerpie to sie laduje...

Oczywiscie ze pneumatycznie uzyskasz stala sile, w sprezynie sila sie zwieksza jak ja sciskasz... pneumatycznie to to zamortyzuje ladnie... droge to sobie nawet metr mozesz dac zalezy jak duze tloczysko bedzie tzn caly silownik...
za jednym dotknieciem przycisku wypchniesz "wyrzucisz" calosc z pelna sila jak to planowales na sprezynie...
i jeszcze zaleta sile sobie mozesz zmieniac... predkosc wyrzutu, tj wysuniecia tloczyska tez mozesz zmieniac...

Hmm gotowy mechanizm to sie nie spotkalem zeby wyrzucal cos ale powszechnie urzywane sa do przesowania dociskania... calosc nie jest skomplikowana...


Autor tematu
jarek108
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 16 lip 2009, 10:55
Lokalizacja: krakow

#13

Post napisał: jarek108 » 20 lip 2009, 09:02

super! daje plusa!

mam tylko jeszcze prosbe. rozumiem ze potrzebuje: silownika pneumatycznego i jakiejs butli ze sprezonym powietrzem tak?

czy moge prosic o namiary na taki silownik ktory moze pracowac na drodze powiedzmy 0.3-0.5 metra wychamowujac a potem wypychajac 100kg spadajacych z 2 metrow? patrzylem na allegro ale doszedlem do niczego..

a ta butla? jakies przyklad jak to wyglada? jak bedzie wygladalo podlaczenie tych elementow?


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#14

Post napisał: upadły_mnich » 20 lip 2009, 09:59

na allegro raczej nie znajdziesz, predzej kompresor ze zbiornikiem
siłowniki i całą pneumatykę np:
http://www.festo.com
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


konlab
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 141
Rejestracja: 19 kwie 2009, 10:59
Lokalizacja: Kielce

#15

Post napisał: konlab » 20 lip 2009, 13:58

jarek108 pisze: super! daje plusa!

mam tylko jeszcze prosbe. rozumiem ze potrzebuje: silownika pneumatycznego i jakiejs butli ze sprezonym powietrzem tak?
No tak..
jarek108 pisze: czy moge prosic o namiary na taki silownik ktory moze pracowac na drodze powiedzmy 0.3-0.5 metra wychamowujac a potem wypychajac 100kg spadajacych z 2 metrow? patrzylem na allegro ale doszedlem do niczego..
Np siłownik dwustronnego dzialania:
http://www.prema.pl/pdf/katalog/1_001_1.pdf

Albo taki:
http://www.prema.pl/pdf/katalog/1_002_1.pdf

Elementy mocujące:
http://www.prema.pl/pdf/katalog/1_001_7.pdf

a ta butla? jakies przyklad jak to wyglada? jak bedzie wygladalo podlaczenie tych elementow?[/quote]

Butla wyglada tak:

Obrazek

Jak to podlaczyć no trzeba miec do tego odpowiednie zawory, węże, krancówki...Caly układ sie projektoje to teraz ci nie powiem dokladnie co i jak...

Jak bedziesz zdecydowany na zbudowanie to mozemy porozmawiac...


Autor tematu
jarek108
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 16 lip 2009, 10:55
Lokalizacja: krakow

#16

Post napisał: jarek108 » 20 lip 2009, 19:27

dzieki!

teraz mam pytania do tych szkicow np:

http://www.prema.pl/pdf/katalog/1_001_1.pdf

czy skoki robocze (tu 0-400mm) to sa wlasnie zakresy drogi na ktorej silownik moze wykonywac prace?

"dwustronnego dzialania" oznacza tu ze silownik zarowno dociaga jak i odpycha?

ktora powierzchnie elementu mam uzyc do policzenia jaka sile jestem w stanie wycisnac przy danym cisnieniu pracy? np jaka ten element produkuje sile przy swoim maksymalnym cisnieniu pracy - 1Mpa??

zalozmy ze mam butle nurkowa o pojemnosci 4l z powietrzem pod cisnieniem 20MPa. jak moge policzyc na cykli pracy elementu starczy mi taka butla??


konlab
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 141
Rejestracja: 19 kwie 2009, 10:59
Lokalizacja: Kielce

#17

Post napisał: konlab » 20 lip 2009, 22:26

jarek108 pisze: dzieki!

teraz mam pytania do tych szkicow np:

http://www.prema.pl/pdf/katalog/1_001_1.pdf

czy skoki robocze (tu 0-400mm) to sa wlasnie zakresy drogi na ktorej silownik moze wykonywac prace?
Tak skok roboczy jest to odległość na jaka wysuwa sie silownik...

jarek108 pisze: "dwustronnego dzialania" oznacza tu ze silownik zarowno dociaga jak i odpycha?
tak..


jarek108 pisze: ktora powierzchnie elementu mam uzyc do policzenia jaka sile jestem w stanie wycisnac przy danym cisnieniu pracy? np jaka ten element produkuje sile przy swoim maksymalnym cisnieniu pracy - 1Mpa??
otoz do obliczenia sily jaka osiaga silownik bierzemy powierzchnie tłoka wewnątrz siłownika, tylko pamietaj ze sila wciagająca jest inna bo powierzchnia tloka jest mniejsza... rozumiesz dlaczego... tloczysko jest zamocowane do niego i trzeba odjac w obliczeniach powierzchni ta wartosc... dla sily pchajacej jest cala powierzchnia...
jarek108 pisze: zalozmy ze mam butle nurkowa o pojemnosci 4l z powietrzem pod cisnieniem 20MPa. jak moge policzyc na cykli pracy elementu starczy mi taka butla??
Dokladnie nigdy nie policzysz bo na elemetach sa nieszczelnosci itp... ale kazdy element ma swoja chlonnosc... i pojemnosc wewnetrzna... a butla wyczerpie sie kiedy jej cisnienie zrowna sie z atmosferycznym... trzeba by ulozyc jakas proporcje czy rownanie ktore uwzglednialo by zmniejszenie sie cisnienia za kazdym cyklem pracy...

poszukam jeszcze w ksiazkach cos gdzies moze mam...

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#18

Post napisał: BYDGOST » 20 lip 2009, 23:16

Na butli trzeba zamontować reduktor. W ten sposób ciśnienie pracy urządzenia będzie stałe i do obliczenia ilości cykli uzyskanych z jednej butli można przyjąć ciśnienie ustawione na reduktorze.


Autor tematu
jarek108
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 16 lip 2009, 10:55
Lokalizacja: krakow

#19

Post napisał: jarek108 » 21 lip 2009, 05:15

z tym reduktorem to sie domyslilem. czy sa reduktory z powiedzmy 20-30 MPa na mniej niz 1Mpa? Jakis link? Ile takie cudo moze kosztowac? Idealnie chcialbym miec mozliwosc regulacji np. redukuje do 0.5 Mpa, za chwilke do 0.1 MPa, zeby skalibrowac dzialanie ukladu. Czy to mozliwe?


chyba rownianie ze zmniejszaniem sie cisnienia podczas pracy tu mozna pominac, poniewaz niezaleznie od ubytku cisnienia na zrodle (czy to bedzie 30Mpa czy juz tylko 4Mpa) cisnieniena wejsciu tloka bedzie stale. a kiedy cisnienie butli spadnie ponizej 1MPa mozna ja uznac za rozladowana.


Co do powierzchni to nie jestem pewien czy dobrze interpretuje, ale to pewnie bedzie ten elipsoidalny ksztalt zawarty w prostokacie "EY" x "D"? minus elementy mocujace. dobrze rozumiem? jesli tak to powiedzmy ze powierzchnie mozna na oko oszacowac od dolu przez(tak mi sie wydaje poprawcie jak cos)

przyjmijmy 65% x EY x D, czyli przyjmijmy 0.65 x 0.0016m^2, czyli przyjmijmy 0.001m^2.

swoja droga powinni podac te powierzchnie, ja nie potrafie lepiej jej przyblizyc, a to przeciez wazna wartosc! (a moze da sie to jakos ladnie wyczytac??)

z podstawowki kojaze ze p = F/S czyli 1MPa x 0.001m^2 = 1kN? czyli 100kg z przyspieszeniem 1g?

czyli przy silowniku o dlugosci jednego metra moge wyrzucic 100kg na jeden metr w gore. ten sam efekt dac powinien 0.33m siownik o 3 razy wiekszej powierzchni tloka(dajac 3g). czy to sie zgadza? bardzo prosze o korekcje tych szacowan.

a co do zuzycia paliwa to rozumiem ze za kazdym razem trace powietrze wypelniajace silownik podczas pracy, czyli powierzchnia tloka x skok roboczy powiedzmy 0.001m^3 * 1m = 1l powietrza dla 1Mpa czyli 1/30l powietrza z butli o cisnieniu 30MPa, dla wyrzucania 100kg na 1 metr.Si? Jakiego rzedu moga byc laczne straty na wszystkich elementach?

Bardzo prosze o wskazanie bledow rozumowania i uscislenie obliczen.


konlab
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 141
Rejestracja: 19 kwie 2009, 10:59
Lokalizacja: Kielce

#20

Post napisał: konlab » 21 lip 2009, 19:12

jarek108 pisze: z tym reduktorem to sie domyslilem. czy sa reduktory z powiedzmy 20-30 MPa na mniej niz 1Mpa? Jakis link? Ile takie cudo moze kosztowac? Idealnie chcialbym miec mozliwosc regulacji np. redukuje do 0.5 Mpa, za chwilke do 0.1 MPa, zeby skalibrowac dzialanie ukladu. Czy to mozliwe?
Są takie regulatory cisnienia w zespolach przygotowania cisnienia...
jarek108 pisze: chyba rownianie ze zmniejszaniem sie cisnienia podczas pracy tu mozna pominac, poniewaz niezaleznie od ubytku cisnienia na zrodle (czy to bedzie 30Mpa czy juz tylko 4Mpa) cisnieniena wejsciu tloka bedzie stale. a kiedy cisnienie butli spadnie ponizej 1MPa mozna ja uznac za rozladowana.
dokładnie...
jarek108 pisze: Co do powierzchni to nie jestem pewien czy dobrze interpretuje, ale to pewnie bedzie ten elipsoidalny ksztalt zawarty w prostokacie "EY" x "D"? minus elementy mocujace. dobrze rozumiem? jesli tak to powiedzmy ze powierzchnie mozna na oko oszacowac od dolu przez(tak mi sie wydaje poprawcie jak cos)
Zaden elipsoidalny kształt, kolo, tlok, w kazdym silowniku podana jest srednica tloka i to ja sie bierze do obliczen...

zle myslisz nie o tych elementach mocujących mowie... w srodku jest tłok podobny jak samochodowy i to jego powierzchnie bierze sie do obliczen..a to co sie odejmuje to powierzchnie tego metalowego preta co wychodzi z niego.. jak by go przeciac...
jarek108 pisze: przyjmijmy 65% x EY x D, czyli przyjmijmy 0.65 x 0.0016m^2, czyli przyjmijmy 0.001m^2.
to ja nie wiem do czego....
jarek108 pisze: swoja droga powinni podac te powierzchnie, ja nie potrafie lepiej jej przyblizyc, a to przeciez wazna wartosc! (a moze da sie to jakos ladnie wyczytac??)
Jak wyzej napisalem podaja to jako srednice tloka... z tego liczysz ta powierzchnie.... powierzchnia=pi*d^2/4 pi to wiadomo co, a d to srednica...
jarek108 pisze: z podstawowki kojaze ze p = F/S czyli 1MPa x 0.001m^2 = 1kN? czyli 100kg z przyspieszeniem 1g?
no dobrze kojarzysz tylko to s pewnie inne bedzie.... nie pamietam tego wzoru na to przyspieszenie... w google wpisz i bedzie...
Ostatnio zmieniony 21 lip 2009, 23:28 przez konlab, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”