Ciekawa konstrukcja posuwu

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4445
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Ciekawa konstrukcja posuwu

#1

Post napisał: 251mz » 27 gru 2008, 12:55

Witam
natrafiłem dziś na filmik
ciekawi mnie jakim sposobem jest zrealizowany wysuw materiału w czasie toczenia tak ze nóż tokarski chodzi tylko w jednej osi a materiał w drugiej.

Prosiłbym o wyjaśnienie sposobu w jaki to jest zrealizowane...



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 27 gru 2008, 16:35

sposób jest prosty - to z czego wychodzi materiał widoczne na filmie to podtrzyma stała ułozyskowana z pasowana tuleją, wrzeciono jest schowane w korpusie i jest przesuwne, pewnikiem przelot wrzeciona pozwala na bezposrednie wsunięcie materiału od tyłu a uchwyt pneumatyczny albo hydrauliczny, dlatego operatora bazującego przedmiot nie interesuje uchwyt wrzeciona ale podtrzymka z której detal ma wystawac ileś tam, grunt zeby wrzeciono było powiedzmy z lewej skrajnej strony aby zapewnić zadany przesuw materiału ( o ile mocowanie przedmiotu nie odbywa się w sposób automatyczny z podajnika)
na marginesie zacząłem budowac tokarynkę w podobnym układzie, ma sie rozumiec o niebo uproszczoną ale o podobnej kinematyce, jak bedzie tak daleko to sie pochwale fotkami :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4445
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: 251mz » 27 gru 2008, 18:22

odnosnie reszty to juz sam rozkminiłem tylko własnie konstrukcja tej podtrzymki/tuleji
czy nie ma straty na dokładnosci? bo przeciez aby przedmiot się przesuwał w tej podtrzymce to musi jakis luz byc tam. i jak to jest łożyskowane przedmiot-tuleja...

no i chyba półfabrykat też musi być dobrej jakości ??

Awatar użytkownika

Asza PL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 308
Rejestracja: 06 sty 2007, 11:12
Lokalizacja: Prowincia Golensici

#4

Post napisał: Asza PL » 27 gru 2008, 20:41

Tego typu mocowanie materiału stosuje się w automatach tokarskich produkujących z pręta .
Są dwie tulejki zaciskowe ,zewnętrzna widoczna na filmie jest tuleją prowadzącą , obrotową nie przenoszącą napędu tylko stabilizującą pręt ,jest ona wyregulowana na lekki docisk tak że pręt można z lekkim oporem przez nią przesunąć , druga , wewnątrz wrzeciona jest normalnie zaciskowa i jest na przesuwnym łożu które jest jedną z osi maszyny. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość toczenia długich ,w stosunku do średnicy, wałków o dużej dokładności. Jak kogoś to interesuje mogę dokładniej opisać.
Gildemeister GDM42\4A

Już ten chomik mniej mi się podoba ale jest.
http://chomikuj.pl/AszaPL
i nowy filmik C6 CNC

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: BYDGOST » 27 gru 2008, 22:51

To są automaty tokarskie wzdłużne. Produkowane były w kraju jako seria automatów AWA, AWB i BP-U. Automaty tego typu początkowo budowano głównie jako automaty sterowane krzywkami a potem CNC.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”