PLC Fatek pierwsze kroki

Rozmowy dotyczące budowy, działania i naprawy urządzeń automatyki przemysłowej

Autor tematu
sza86
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:06
Lokalizacja: Polska

PLC Fatek pierwsze kroki

#1

Post napisał: sza86 » 14 wrz 2013, 12:56

Witam szukam pomocy w zrozumieniu programu z plc. Zaczynam dopiero z sterownikami przygodę coś rozumiem ale to dopiero kropla mam sterownik już z programem z działającej maszyny i chciałbym w pełni zrozumieć program dlatego proszę o pomoc.
Załączniki
podaj.rar
spakowany program
(6.32 KiB) Pobrany 278 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: noel20 » 15 wrz 2013, 20:26

Niewiele jest tu do pisania. Jeżeli to całkowite początki to zainstaluj sobie winproladder i czytaj pomoc, żeby poznać interfejs programu.
Później czytaj w internecie co to drabinkowy język programowania plc
A program jak program.
M1924 to flaga specjalna, jest aktywna po podpięciu plc do zasilania do momentu jak się ją skasuje. Później się nigdy ni zapala. Chyba, że hebel zrobisz.
Funkcja rts to reset tego co tram ma być wpisane. Akurat jest rejestr 4096. To zdaje się wejście analogowe. Albo wyjście. Trzeba zerknąć w manuala.
Hsctr to szybki sprzętowy licznik z kolei hsctw to jakaś funkcja operująca na danych zebranych z tego licznika. Nie używałem to nie wiem dokładnie co robi. Wygląda jakby program obsługiwał enkoder.
Funkcja mov przenosi wartość z jednego rejestru do drugiego.
Funkcji matematycznych mam nadzieje, że nie muszę tłumaczyć.
M coś tam to flagi, R coś tam to rejestry, X coś tam to wejścia Y coś tam to wyjścia.
Zncmp to strefowy komparator, --||-- taki znaczek to styk, a takie --()-- to cewka. jak poczytasz o języku drabinkowym to zrozumiesz. Symbolizuje on przepływ sygnałów na podobieństwo obwodów elektrycznych.


Autor tematu
sza86
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:06
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: sza86 » 15 wrz 2013, 21:41

Podstawy chyba rozumiem natomiast nie rozumiem obsługi enkodera wysyłania danych na pulpit oraz sterowania servonapędem. Szukałem jakiś książek ale nic mi się w oczy nie rzuciło w wujku Google. Teraz będę potrzebował nie co pozmieniać ten program odnośnie enkodera i serva i chciałbym to spróbować samodzielnie ale chyba mi się nie uda i będzie trzeba wyciągnąć z kieszeni....

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#4

Post napisał: noel20 » 15 wrz 2013, 22:01

Przeczytaj ten rozdział:
http://www.esea.cz/support/fatek/FBs_Ma ... ter_10.pdf
Dużo tam jest i właśnie o szybkich licznikach do użycia sterowania silnikami.
I tyle można ci pomóc z kawałkiem programu i bez schematu elektrycznego.
Przeanalizuj cały program z rozpiska pod które wejścia masz podpięty enkoder oraz wyjścia na silnik i przeczytaj ten rozdział manuala.


Autor tematu
sza86
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:06
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: sza86 » 15 wrz 2013, 22:16

Dzięki. Jednak są jeszcze fora na których chce się pomóc innym a nie zbywa czy obraża. Jeszcze raz dzięki jutro po pracy zabieram sie za edukacje ;p

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Automatyka przemysłowa”