czujniki zbliżeniowe

Rozmowy dotyczące budowy, działania i naprawy urządzeń automatyki przemysłowej
Awatar użytkownika

Autor tematu
zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

czujniki zbliżeniowe

#1

Post napisał: zacharius » 18 mar 2010, 08:48

witam.
jako że mam maszynkę in progress nasunęło mi się jedno pytanko.
chciałbym użyć jako krańcówki czujki zbliżeniowe HiGHLYa S17-05N-1 albo S17-05P-1
wyczytałem że są na 12V, wyjście jest tranzystorowe o strukturach PNP lub NPN.
Po schematach budowy wewnętrznej wnioskuje ze przy zadziałaniu wywali mi napięcie zasilania na wyjście.

jak to powiązać z SSK MB01, 02 ?


Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 18 mar 2010, 10:57

Jako krańcówki to chyba nie będzie dobry pomysł. Jeśli dobrze rozumiem parametry, to jakby nie patrzył mają one 10% tolerancji zadziałania. Jak już robić to elektronicznie to zastosowałbym na twoim miejscu transoptory szczelinowe - można wyjąć ze starych myszek, lub kupić - kosztują grosze, a precyzja lepsza niż w "super pro krańcówkach".

Gdzieś tu na forum widziałem sposób zaadoptowania tego do mach-a.

Awatar użytkownika

Autor tematu
zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3

Post napisał: zacharius » 18 mar 2010, 12:24

właśnie w tańszych krańcówkach mnie denerwuje to że mają chyba jeszcze większą rozbieżność. 10% od 5mm to jest 0,5mm maszyna jest ze stali ale zdaje mi się ze nie jest źle. a tez z drugiej strony skoro je stosują w maszynach to chyba mają w sobie to coś. również eliminuje się drgania styków.
a na krańcówce zauważyłem coś takiego że większa droga jest na wcisk niż żeby popuściła. Mach się deka gubi przy HOMEwaniu
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#4

Post napisał: paulg » 18 mar 2010, 14:08

Witam.
Ta rozbieżność to odległość zadziałania , a nie powtarzalność.
Dla bazowania maszyny nie jest istotne czy czujnik zadziała 5mm czy 4,9mm od "zderzaka" , tylko czy pomiędzy pomiarami nie będzie rozbieżności.
Tak więc czujniki zbliżeniowe nadają się jak najbardziej - a są już zdecydowanie lepsze niż niejedna krańcówka made in skośne oczy :razz:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

Autor tematu
zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

Post napisał: zacharius » 18 mar 2010, 14:20

paulg, dzięki, właśnie kieruję się tymi założeniami ale pytanie jak przywiązać 12V czujkę do 5V płyty głównej :)
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#6

Post napisał: paulg » 18 mar 2010, 14:27

zacharius pisze:12V czujkę do 5V płyty głównej :)

Jeśli płyta od sponsora forum to z tego co wiem wytrzyma 12V , albo prosty dzielnik napięcia na 2 rezystorach :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#7

Post napisał: ezbig » 18 mar 2010, 14:52

Nie sądzę, aby mechaniczny przycisk, nawet chiński, miał większą rozbieżność niż te czujniki zbliżeniowe. One mają 10% rozrzutu, a przy zasięgu zadziałania 5 mm to daje 0.5 mm, czyli raz będzie to 5 a innym razem 4,5 mm. W mechanicznych wchodzą w grę raczej setki - owszem każdy będzie miał inny punkt zadziałania, ale to nie przeszkadza. Zero będzie się zmieniać tylko w wyniku rozszerzalności cieplnej, tylko że przy tej wielkości sprężynki, nie będzie tego dużo. Zawsze można prosto i tanio zrobić prawie idealną krańcówkę, pozbawioną tej wady. A te czujniki na krańcówki to w/g mnie pomyłka - wyjdzie drogo i niedokładnie, a można tanio i dokładnie.


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#8

Post napisał: krzysiekgrab » 18 mar 2010, 15:26

pyta MB2 ma optoizolowane wejścia od homów więc nie ma tutaj problemu z podaniem 12V(wystarczy podmienić odpowiednie rezystory tak, aby prąd diody optoizolującej był < od 10mA).
&#8222;Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać&#8221;

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;

Awatar użytkownika

Autor tematu
zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9

Post napisał: zacharius » 18 mar 2010, 15:49

paulg pisze:Jeśli płyta od sponsora forum to z tego co wiem wytrzyma 12V , albo prosty dzielnik napięcia na 2 rezystorach
tak MB01 i MB02 ale port wytrzyma? przeciez w MB01 to idzie prosto w lpta :???:

ezbig, to kolega chyba nie testował tanich krańcówek. u mnie była sytuacja taka - home i limit byly w jednej, przy HOMEowaniu Mach najeżdża na krańcówkę i zwiera potem próbuje z niej odjechać i wykonuje jakiś tam ruch którego już nie starcza żeby krańcówka popuściła i włącza się estop. czyli kręcenie śruby ręcznie aż zjedzie z krańcówki blee

krzysiekgrab właśnie, szczerze bardziej mi MB1 boli
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: ezbig » 18 mar 2010, 17:28

zacharius pisze: ezbig, to kolega chyba nie testował tanich krańcówek. u mnie była sytuacja taka - home i limit byly w jednej, przy HOMEowaniu Mach najeżdża na krańcówkę i zwiera potem próbuje z niej odjechać i wykonuje jakiś tam ruch którego już nie starcza żeby krańcówka popuściła i włącza się estop. czyli kręcenie śruby ręcznie aż zjedzie z krańcówki blee
To raczej wynika z tego, że taka krańcówka ma styki sprężyste i występuje histereza w działaniu (przełamanie oporu sprężyny), a nie brak precyzji. Styki powinny rozłączać się bez sprężystości - jak np. w chwilowym przycisku typu isostat (takim jak to kiedyś w sprzęcie RTV bywały).

Ja bym radził jednak użycie transoptorów szczelinowych. Odpada problem napięć, ceny i precyzji. Dodałbym do tego tanią krańcówkę trochę dalej dla podwójnego zabezpieczenia

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Automatyka przemysłowa”