Pozycjonowanie przy pomocy kamery

Rozmowy dotyczące budowy, działania i naprawy urządzeń automatyki przemysłowej
Awatar użytkownika

Autor tematu
zzzZZZ
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 258
Rejestracja: 14 cze 2018, 13:09
Lokalizacja: piniendzy z komuni wciąż jest mi nieznana
Kontakt:

Pozycjonowanie przy pomocy kamery

#1

Post napisał: zzzZZZ » 06 cze 2019, 12:04

Cześć,
potrzebuję zrobić w urządzeniu system pozycjonowania elementu, wkładam detal do podajnika i jeśli kamera wykryje, że jego położenie jest poprawne (pewien zakres) uruchomi się kolejny krok. W przypadku braku / niepoprawnego ułożenia przedmiotu urządzenie jest w trybie oczekiwania.

Obrazek


czy ktoś z was zna się na takich systemach? przeglądałem sporo info na internecie i nie wiem na co się zdecydować. Najbardziej by mi odpowiadało gdyby kamera wraz z wbudowanym systemem miała tylko jedno wyjście określające OK / NOK.

Na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze? Jakieś warte uwagi firmy?

Nie musi być najtańsze, ma działać.


wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pozycjonowanie przy pomocy kamery

#2

Post napisał: strikexp » 06 cze 2019, 14:24

Są dwie drogi:
1. Zamówić gotowy czujnik wykonany na zamówienie w specjalistycznej firmie, będzie to kosztowało niemało
2. Zlecić wykonanie czujnika jakiemuś programiście. Istnieje darmowe oprogramowanie do rozpoznawania obrazu i działa bardzo dobrze. Więc na pewno wyjdzie dużo taniej.

Pytanie czy to ma być sprzęt niezawodny, czy może jakieś dość tanie urządzenie. Bo do linii produkcyjnych to się raczej bierze sprzęty niezawodne.

Mogą być też gotowe czujniki (wykrywanie granic dozwolonego obszaru), ale jak to się nazywa to nie mam pojęcia.

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pozycjonowanie przy pomocy kamery

#3

Post napisał: ASOR » 06 cze 2019, 14:28

A w ogóle potrzebna jest do tego kamera? Na schemacie który pokazujesz wystarczyły by trzy czujniki optyczne z logiką na poziome trzech przekaźników. Albo wyeliminować możliwość złego pozycjonowania. Stosuje się systemy, w których źle spozycjonowane detale są zrzucanie ponownie do podajnika.

Z mojego doświadczenia potrzeba zastosowania systemu wizyjnego w 90% wynika ze źle zaprojektowanego urządzenia albo procesu.

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

Re: Pozycjonowanie przy pomocy kamery

#4

Post napisał: k-m-r1 » 06 cze 2019, 16:17

Kamery keyence w PC konfigurujesz lub na małym 2" ekranie.
sporo tego mają jak i konkurencja. Ktoś tu niedawno sprzedawał takie używany zestaw za 8 tys???
inne podobne ?
https://iautomatyka.pl/krotki-tutorial- ... igator-33/

OpenCV + kamerka + PC
LabView + kamerka + PC
Czujniki po bokach np sic ma detekcje odległosci z wyjsciem NO NC lub 4-20mA czy inne i na czymś porównać wartości z 2 czujników
Dorobic pozycjonowanie siłownikiem jeśli to tylko w 1 osi ma być kontrola pozycji do granic.
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


msawiko
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 02 gru 2012, 01:24
Lokalizacja: Łomianki

Re: Pozycjonowanie przy pomocy kamery

#5

Post napisał: msawiko » 06 cze 2019, 17:53

Potrzebowałem kiedyś podobne rozwiązanie i proponuje użyć dalmierza laserowego. Ja używam Panasonic serii HG który oprócz funkcji pomiaru ma także programowalne wyjście logiczne. Taki czujnik zamontowany na Z aby sprawdzić krawędź wymaga dwóch pomiarów Jeden strzał w przedmiot i stwierdzenie czy jest a drugi nieco obok i stwierdzenie że go tam nie ma. Ew kolejne z drugiej strony przedmiotu. Jeśli jest czas na takie próbkowania to myślę że lepsze to od kamery.

Podobnego czujnika (ale o krótszym zakresie) używam do dokładnego określenia pcb przy selektywnym nakładaniu pasty.
Załączniki
PansanicHG.jpg

Awatar użytkownika

Autor tematu
zzzZZZ
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 258
Rejestracja: 14 cze 2018, 13:09
Lokalizacja: piniendzy z komuni wciąż jest mi nieznana
Kontakt:

Re: Pozycjonowanie przy pomocy kamery

#6

Post napisał: zzzZZZ » 07 cze 2019, 10:38

dzięki za rady, informacje

ogólnie rzecz biorąc to przedmiotem podawanym na uchwyt jest zgrzew przewodów, który musi się znajdować w konkretnej pozycji przed uruchomieniem kolejnego etapu. zastanawiałem się nad innymi rozwiązaniami typu badanie przewodności czy kolorów, jednak uznałem to za zbyt skomplikowane.

kamery mają być niezawodne, cena to sprawa drugorzędna.

spodobał mi się system jak poniżej, który w przypadku błędnego położenia daje sygnał alarm
Obrazek


prostokąt w moim schemacie jest tylko uproszczeniem, w lewo i prawo wystają przewody dlatego ciężko by było zastosować dalmierz czy inne czujniki
wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

Re: Pozycjonowanie przy pomocy kamery

#7

Post napisał: k-m-r1 » 09 cze 2019, 12:45

Narysuj konkretnie ( nawet foto) jak to wygląda. Mam w firmie kilka zgrzewarek manual automat itp...
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]

Awatar użytkownika

Autor tematu
zzzZZZ
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 258
Rejestracja: 14 cze 2018, 13:09
Lokalizacja: piniendzy z komuni wciąż jest mi nieznana
Kontakt:

Re: Pozycjonowanie przy pomocy kamery

#8

Post napisał: zzzZZZ » 09 cze 2019, 21:08

Obrazek

tak to wygląda

teraz się zastanawiam, że nie koniecznie musi byś to w zakresie 2 linii tylko kamera mogła by rozpoznawać kolory i symetrycznie je analizować względem jednej "osi symetrii". chyba, że ktoś z was zna jakieś inny sposób, który umożliwi pozycjonowanie takich zgrzewów?
wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2111
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Pozycjonowanie przy pomocy kamery

#9

Post napisał: qqaz » 09 cze 2019, 22:18

Grzebień igieł testowych opuszczany udarowo do pomiaru.
Zwarcie określonych jednoznacznie definiuje pozycję odizolowanego odcinka i umożliwia wykonanie korekty ze sokiem o dokładności rastru uiglenia.
Oczywiście grzebień o długości stosownej do spodziewanego błędu położenia.
I jeszcze dodatkowo zmierzy poprawną długość złącza

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Automatyka przemysłowa”