Praktyczne zastosowanie metody spiekania proszków DMLS

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#11

Post napisał: cinematic2 » 06 maja 2016, 08:42

blue_17 pisze:@ONATOS jeśli chodzi o drukowanie form dla odlewnictwa nie metalowych to jedna firma z Krakowa ma SLS-a do piachu drukującego formy z tego co wiem potrafi wykonywać modele na wosk tracony SandMade znajdziecie w internetach.

Ciekawe :) myślałem że tylko jedna w polce firma ma tą maszynkę stosunkowo stara rok 2007 - 2008 maszynka jest warta jeśli jest sprawna i laser nie padnięty około 1 mln złotych może teraz trochę mniej.

Faktycznie robi się się kanały konformalne na takich maszynkach, części do chłodzenia gdzie kanały wewnętrzne mają zmienny przekrój coś w stylu zgniecionych rurek, biżuterie a właściwie prototypy biżuterii lub modele koncepcyjne (chociaż do biżuterii jest solidscape taki FDM do wosku o niebotycznie cienkiej warstwie od 0,013 podobno) można robić np elektrody do elektroerozji i do obórki elektrochemicznej

Trochę tego jest tylko głównym problemem jest przede wszystkim świadomość - bo ciężko jest kogoś przekonać że można szybciej lepiej czasem tanie ;) jak ktoś tak robił przez więcej niż 20 lat :cool:

Złoto też mógłbyś tam wrzucać i drukować EOS do złota i platyny ma dedykowaną maszynkę ;)

Do tej maszyny można sypać tytan z wanadem, stopy aluminium z krzemem, a co fajniejsze inconel to jest bardzo atrakcyjna rzecz nawet dla lotnictwa i różne brązy.

Szkopów tkwi w tym żeby dodać kolejny materiał trzeba za każdy zapłacić z osobna i niema możliwości edytowania parametrów spiekania wybiera się z zakładki i już, a jak wiadomo wszystko zależy od warunków i jakości proszku, niestety wadą tej maszyny jest to że ma w sobie laser CO2 dwie tuby synrada dają radę ale nie nadal to CO2 w nowszych konstrukcjach jest już "fiber laser".

Mogło by się wydawać że zastosowania medyczne są tu atrakcyjne rzeczywiście tak ale wspomniany tytan z wanadem, a nawet nawet stopy z niklem i chromem które do niedawna uważano za neutralne wykazują skłonności zapalne i nowotworowe, jedyną metodą obecnie drukowania organicznego to drukowanie kości z "kości wołowych" robią to na razie rosjanie bo oni to tylko potrafią w procesie podobnym do FDM

Jeśli ktoś by chciał ja polecam renishaw-a maszyna z lasem włóknowym wszystkie parametry otwarte inna konstrukcja mechaniczna znacznie nowsza elektronika w środku maszyny, jasne że nie jest doskonała bo choćby sposób ładowania proszku do pojemników jest po prostu niewypałem ale można sobie sypać właściwie co się chce byle nie zapaprać soczewki :) i wyciskać niezłe efekty.
Chyba w mechaniku marcowym jest maszynka renishaw-a i z tego co pamiętam są tam zdjęcia powierzchni.
Jeśli kolega pozwoli to chciałbym sobie coś wydrukować :) ale to się skontaktuje na PW
Pozdrawiam
Kolega mógłby zacząć pisać po polsku?
Ni cholery nie można tego bełkotu zrozumieć.


"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

Tagi:

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#12

Post napisał: blue_17 » 06 maja 2016, 10:42

Dzięki za zwrócenie uwagi rzeczywiście
cinematic2 pisze:Ni cholery nie można tego bełkotu zrozumieć.
Poprawiłem

Pozdrawiam
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Awatar użytkownika

Ovum
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 02 maja 2016, 18:48
Lokalizacja: Rzeszow

#13

Post napisał: Ovum » 06 maja 2016, 14:14

Czy któryś z szanownych rozmówców orientuje się czy istnieje możliwość wykonywania metodą DMLS elementów ze stopu miedzi i niklu lub brązów ? Ciężko było mi znaleźć informacje na ten temat.

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#14

Post napisał: blue_17 » 06 maja 2016, 14:25

Tak niema problemu,
elementy po wydrukowaniu są piaskowane więc pasowanie i wykończenie powierzchni trzeba przewidzieć wcześniej.

Jak chciałbyś coś z brązu to wiem gdzie można zamówić w rozsądnej cenie w pl

Pozdrawiam
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Awatar użytkownika

Autor tematu
pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#15

Post napisał: pasierbo » 10 maja 2016, 21:45

Stopy niklu jak najbardziej. Miedz i brąz to się nie orientuje. Drukowanie aluminium u mnie niestety nie wchodzi w grę bo do tego potrzebna jest inna moc lasera.

Do drukowania modeli na wosk tracony to mam system OBJET EDEN 500. Aktualnie jakby ktoś chciał na tym drukować to trzeba zainwestować w materiał 8000pln (2kg materiał modelowy i 2kg support) Jakość wydruku jest dużo lepsza niż z filamentu. Po napełnieniu materiałem trzeba przynajmniej raz w tygodniu zrobić jakiś wydruk żeby nie dopuścić do zapchania głowic.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#16

Post napisał: pasierbo » 08 cze 2016, 22:03

Firma EOS działa w taki sposób że wykupuje się licencję na parametry maszyny do określonych materiałów. U mnie są wykupione: IN718, GP1, MP1, TI64 specyfikacja pełna tutaj: http://www.eos.info/material-m Druk innych materiałów na razie nie wchodzi w grę. Najbardziej podoba mi się zastosowanie w tym filmie: Mogę nawet i wykończyć taką wkładkę bez problemu.

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#17

Post napisał: blue_17 » 09 cze 2016, 08:14

Witam

Wszystkie materiały które wymieniłeś masz na stanie ?
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Awatar użytkownika

Autor tematu
pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#18

Post napisał: pasierbo » 09 cze 2016, 18:26

Tak, co najmniej po 10kg


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

Udział Polski

#19

Post napisał: melonmelon » 14 cze 2016, 21:12

A jest w Polsce jakaś firma inwestująca w badania nad DMLS?
Produkująca drukarki, proszek, oprogramowanie itd?

pozdro

Awatar użytkownika

Autor tematu
pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#20

Post napisał: pasierbo » 16 cze 2016, 19:14

Ja poszukuję firmy która zainwestuje w badania nad DMLS. Najchętniej zrealizowałbym jakiś wspólny projekt badawczy nad tą technologią. Produkcją najbliżej to chyba w Niemczech się zajmują. dystrybucją maszyn i całego osprzętu w Polsce zajmuje się przede wszystkim Bibus Menos z Gdańska.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”