Strona 1 z 2

Napawarka II

: 23 lut 2016, 22:24
autor: rysiopysio
Witam kolegów. Długo się zastanawiałem w jaką kategorię to wrzucić i wypadło na druk chociaż nie o taki druk chodzi na jaki założono ta kategorię - moderator gdzieś może to lepiej "posadzi".
Buduję urządzenie do napawania migiem , zasada działania jak druk filamentem , ale zamiast tworzywa drut i iskry. Napawanie będzie się odbywać na osi obrotowej z posuwem wzdłuż osi nazwijmy ją X oraz osią Y do ustawiania grubości "toczonego" elementu no i samej osi obrotowej nazwijmy ją sobie Z. Do tego potrzebny jest jeszcze podajnik drutu jako kolejna Oś. prądem MIGa już będę sobie sam regulował.
Pytanie :
1 czy ktoś już coś takiego robił?
2 jaki program byście polecili do tego urządzenia. W odróżnieniu od typowych urządzeń z tego forum , ta maszyna nie "zbiera" materiału a go nakłada. W ogólnych opisach Mach 3 nikt się na ten temat nie zająknął, wspomniano wprawdzie iż może służyć do robotów spawalniczych , ale czy może to ktoś potwierdzić i ewentualnie wspomóc radą?

: 24 lut 2016, 11:07
autor: serenada
brzmi ciekawie, pochwalisz się jak Ci się uda?

: 24 lut 2016, 11:45
autor: GumiRobot
LinuxCNC - nie jedna realizacja robota spawalniczego

: 24 lut 2016, 13:57
autor: cinematic2
Świetny pomysł. Sam kiedyś namawiałem kumpla żebyśmy zrobili coś takiego ale opór ludzkiej materii jest niemierzalny.
Zarówno Mach jak i LinuxCNC dadzą radę.
Tylko pytanie czy w ogóle potrzebujesz aż tak zaawansowanego sterowania.
Bo jak zrozumiałem ma to pracować na jakiejś tokarce jako "napawarka".
Czy coś przeoczyłem?

: 24 lut 2016, 20:52
autor: rysiopysio
Dziękuję za odpowiedzi.
Cała konstrukcja jest budowana od początku, jako lekka tokarka z wymiennym narzędziem do napawania i później szlifowania baboli.
Niestety ludzka ręka nie potrafi idealnie położyć spawu na okrągłym przedmiocie.
Tak właściwie to ma być drukarka podajnika ślimakowego, pomysł jest taki aby mig tak jak drut tworzywa nakładał kolejne warstwy na pręcie który jest osią tej żmijki. Trudno mi teraz stwierdzić jak poradzę sobie z naprężeniami i pęknięciami samego napawania ale to już jest problem spawaczy. Na razie spędza mi sen z powiek program dzięki któremu przeniosę z programu CAD na osie CNC.
Skupmy się na MACHu , jakich funkcji trzeba użyć aby program zamiast zbierać zaczął nakładać na obracalnym elemencie , lub czy Mach posiada nakładkę "drukarsko spawalniczą" czy może użyć programu do drukarek 3D i zmodyfikować parametry?

: 24 lut 2016, 21:00
autor: GumiRobot
tych samych co do zbierania, g-code określa jedynie sposób ruchu osi a nie co robi efektor czyli nóż czy też elektroda.

: 24 lut 2016, 21:51
autor: rysiopysio
prosił bym o bardziej proste wytłumaczenie , do czego służą G kody też już wiem , tylko jakim programem wygenerować G kody , aby działały odwrotnie niż przy skrawaniu.
Dopiero poszerzam wiedzę ale jak dotąd znalazłem wiele materiałów na temat ustawiania wymiarów narzędzia , prędkości narzędzia ale nie znalazłem podobnych narzędzi do np. nakładania czegoś z postąpieniem i odsuwaniem się od powierzchni. typowych dla spawarki a nie frezarki. konkrety proszę.

: 25 lut 2016, 09:15
autor: GumiRobot
Po co do tak banalnego zadania jakieś generatory g-codu.
Jest to zadanie do zapisania w kilkudziesięciu do max 200 liniach "z palca".
Na razie widzę że kol. przeczytał informacje na temat sterowania, a teraz proponuję przeczytać to samo ale ze zrozumieniem, ze szczególnym uwzględnieniem programowania gwintowania z wykorzystaniem G33 i jego wariancji (nie mylić z cyklami gwintowania).

: 25 lut 2016, 14:51
autor: 251mz
A ja czytam i nie widzę tu zastosowania dla kombajnu mach / linux

Plc za 500zł daje radę bez potrzeby kombinacji...

: 09 maja 2016, 23:44
autor: InzSpawalnik
A wiec chcesz napawac walek.
Masz jedna os obrotowa oraz druga os wzdluz walka.

Do wykonania tego urzadzenia ktore bedzie wykonywac ruch po spirali ze stalymi ( ustawialnymi ) predkosciami dla dwoch osi potrzebujesz nic innego jak najprostrzy ( czytaj dla amatora - najlatwiejszy w zaprogramowaniu ) mikroprocesor oraz dwa silniki.
Na poczatek mysle ze w zupelnosci wystarczy arduino i dwa krokowce z najprostrzymi sterownikami. Palnik i tak na koniec bedzie wlaczany przez spawacza - twoje urzadzonko ma mu tylko pomodz otrzymac perfekcyjna napoine.

Dwa male komentarze:
1. Przejzyj haslo - pozycjonery/obrotowniki spawalnicze ( welding positioner/rotator ).
2. Ludzka wprawna reka potrafi wykonac idealna napoine na okregu ( ale fakt maszyne w takim zastosowaniu trudno bedzie pokonac ).

Temat bardzo ciekawy.
Odezwij sie na privie co dokladnie napawasz i czym to pofyskutujemy.