Strona 1 z 1

Rapid prototyping w praktyce

: 02 gru 2015, 09:49
autor: Orzel666
Mieliśmy ostatnio posiadówę(w poważnych firmach nazywa się to miting, nie u nas).
No i leżał sobie katalog z maszynami, tak sobie trafiliśmy na drukarki 3d.
Może byśmy sobie taką kupili padło.
I teraz pytanie - jak wydajny jest ten proces?
Robimy raczej duże elementy.
Ile gramów na godzinę jest w stanie wylać taka maszyna w ABS? Niektóre nasze elementy miałyby 200g, niektóre kilka kg(plastik oczywiście, stalowe wymagają dźwigu)
Ktoś produkuje coś masowo tą metodą?
Jak się ma sprawa z większymi elementami?
Czy ktoś coś wie na temat recyklingu ABS - mielenie prototypów, ekstrudowanie drutu etc.
Jak gładkie są wydruki? Z tego co widziałem nie wygląda to zachęcająco.
Czy ABS da się wygładzić np. papierem ściernym w sposób wart zachodu?
Pchać się w ABS czy pozostać przy frezowaniu bloków drewna?

: 02 gru 2015, 11:09
autor: syntetyczny
frezowanie z bloków drewna/MDFu będzie bardziej wydajne. Duże wydruki z będą trwały długo jeżeli chcemy drukować "wysoką jakością", a dwa bądź i trzy razy szybciej, jeżeli drukujemy wysoką warstwą i szerokim wypełnieniem. Zaletą druku 3d, jest to, że maszynę można pozostawić względnie bez nadzoru i można ją postawić w biurze, a nie w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu.

: 08 gru 2015, 15:33
autor: pltmaxnc
Frezowanie jest czasami bardziej wydajne , lecz są modele których tą technologią wytworzyć nie można , np wewnętrzne kanały , podcięcia, itd.
Drukarka w takich przypadkach może być optymalna.
Drukowanie dużych modeli nie oznacza konieczności użycia dużej drukarki , precyzyjny podział i drukowanie kilku czy kilkunastu elementów sklejanych w jedną całość może być atrakcyjną alternatywą.
np tutaj
https://www.cnc.info.pl/topics122/wit-s ... t65949.htm
Takie prace wykonuje firma Monkeyfab z Warszawy .
Spróbuj się z nimi skontaktować , mają nawet drukarkę o polu pracy 1x1x1 m , można się od nich sporo dowiedzieć.

: 17 gru 2015, 15:49
autor: ProCoPrint3D
jak wydajny jest ten proces? - Trzeba spędzić trochę czasu nad wydrukiem w zależności od wymaganej jakości elementu końcowego.

Robimy raczej duże elementy. - Są i duże drukarki z polami roboczymi około jednego kubika ale wolne jak BigOne ( około 60 do 80 mm/sec) są mniejsze ale szybsze jak ProCoPrint3D/ME lub XL Pro. Elementy można łączyć w zależności od tego jak bardzo precyzyjny model ma być w wersji końcowej.

Ile gramów na godzinę jest w stanie wylać taka maszyna w ABS? Niektóre nasze elementy miałyby 200g, niektóre kilka kg(plastik oczywiście, stalowe wymagają dźwigu) - to już zależy od konstrukcji drukarki , jedne drukują z prędkością 60 mm/sek inne 150 - 200 i więcej. zależy to również od wymaganej jakości elementu końcowego i średnicy dyszy.

Ktoś produkuje coś masowo tą metodą? - nie jest to metoda wytwarzania elementów seryjnie choć można.

Jak się ma sprawa z większymi elementami? Większe elementy nie lubią ABSu jest to naturalny problem z wypaczaniem i skręcaniem się materiału ( skurcz ) jednak przy zastosowaniu komory cieplnej można drukować i duże modele.

Czy ktoś coś wie na temat recyklingu ABS - mielenie prototypów, ekstrudowanie drutu etc. - Oczywiście ABS jak i inne materiały można poddać recyclingowi i wytwarzać ponownie filament. Niezbędne do tego są dodatkowe urządzenia.

Jak gładkie są wydruki? Z tego co widziałem nie wygląda to zachęcająco. - w tym przypadku jest to zależne od prędkości wydruku oraz wysokości warstwy, widziałem wydruki z wysokością warstwy 0.05 mm i wyglądały bardzo dobrze jak na technologię FDM jednak czas wydruku to masakra bo model o rozmiarach około 15/15/15 cm drukowany był przez około 80 godzin.
Oczywiście można również drukować metodami SLA, DLP i PJet , które dzielą się na poszczególne pod-technologie i są bardziej precyzyjne. FDM nie jest jedynym rozwiązaniem szybkiego prototypownia 3D

Czy ABS da się wygładzić np. papierem ściernym w sposób wart zachodu? - ABS można poddać kąpieli w oparach z ACETONu i wygląda jak lakierowany, można użyć żywicy do wygładzenia, tak czy siak może być obrabiany mechanicznie jednak z zachowaniem ograniczonej ilości obrotów narzędzia ( żeby nie przegrzać materiału bo zacznie się topić)

Pchać się w ABS czy pozostać przy frezowaniu bloków drewna? - Hmm na to pytanie naprawdę jest trudno odpowiedzieć nie wiedząc czym się dokładnie zajmujecie i co macie zamiar produkować. Pojęcie frezowanie drewna jest ogólnikowe. Na pewno to co można wykonać frezując da się wydrukować 3D ale nie zawsze odwrotnie choć to też jest możliwe mając na wyposażeniu kilka osi więcej niż tylko 4 lub klejąc elementy razem. Jeszcze kwestia ABS , nie musimy robić z ABS, dla szybszego wydruku można używać również PLA, dla trwalszego można użyć włókno węglowe, a dla elastycznego stosujemy filamenty fleXi jednak nie wszystkie drukarki trawią te dwa ostatnie materiały. Do wydruków stosuje się również filamenty drewno podobne ( z domieszką drewna) ale i również materiały jak PET, Nylon, HIPS i inne.

: 27 sty 2016, 11:36
autor: Orzel666
No i to mi wyjasnilo zasadniczo wszystko.
Jezeli duze plastikowe modele sie odksztalcaja, zajmuja godziny i trzeba je kleic z kilku fragmentow to zdecydowanie pozostane przy frezowaniu materialow drewnopochodnych.
Moge znacznie szybciej stworzyc model z kilku elementow nawet z zamotanymi ksztaltami wewnetrznymi uzywajac kleju.
Powierzchnia luks gladka, zawsze moge farba olejna pociagnac jak za malo.
Materialy kosztuja grosze.
A na koniec i tak odlewnia wsystko sp..opsuje.

: 15 mar 2016, 19:02
autor: blue_17
Witam jeżeli kolega chciałby duże elementy w wysokiej jakości i stosunkowo tanio i szybko polecam drukowanie z nylonu w technologi SLS.

Części mogą być duże czasami bardzo duże niema ograniczenia do kanałów wewnątrz kratownic czy najbardziej dziwacznych kształtów oraz od razu ruchome.

oczywiście to coś zupełnie innego niż typowy FDM, ponieważ cały element jest pełny w środku i niema żadnych widocznych warstw.

Minusem jest że nie otrzymuje się nigdy błyszczącej powierzchni, ponieważ po skończeniu wydruk jest piaskowy bardzo drobnym ścierniwem.

Jeśli chciałbym w pełni funkcjonalny part to osobiście używał bym tej technologij. Niestety tutaj trzeba postawić na usługi bo nadal to bardzo droga technologia - ale ceny spadają.

Może wreszcie ktoś wypuści sls-a do nylonu za 80-100tys pln

Pozdrawiam

: 16 mar 2016, 19:00
autor: SzymonC
Czy ABS jest konieczny? Są lepsze plastiki do druku, szczególnie wielkoformatowego.
W godzinę szybka drukarka FDM przetłoczy ze 100 gramów plastiku.

: 16 mar 2016, 20:12
autor: bratanek65
blue_17 pisze: Może wreszcie ktoś wypuści sls-a do nylonu za 80-100tys pln
Mówisz i masz. Pod warunkiem, że masz te 80 tys. pln.