Prototyp drukarki ProCOPrint3D DLP/FHD

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#11

Post napisał: pltmaxnc » 10 sie 2015, 18:33

Podstawowe dane b9cretora :

rozdzielczość wydruku 50/75/100 mikrometrów
warstwa 5 -75 mikrometrów
pole robocze zależne od rozdzielczości:

dla 100 mikrometrów 102,4mm x 76,8mm x 206,4mm;
dla 75 mikrometrów 76,8mm x 57,6mm x 206,4mm;
dla 50 mikrometrów 51,2mm x 38,3mm x 206,4mm;

szybkość wydruku 5-20mm/h

Elektronika na Arduino uno , projektor Vivitek (konieczna modyfikacja optyki)

Istotą różnicą w stosunku do innych drukarek jest zastosowanie przesuwanej kuwety z żywicą

Przejrzyj stronę b9c , tam jest dużo ciekawostek , można również pobrać oprogramowanie.

W załączniku pliki które kiedyś dostałem z drukarką.

Ciekaw jestem jakie są Twoje przemyślenia odnośnie konstrukcji , czy już jest coś konkretnego ?
Załączniki
B9CI_Electronics.zip
(12.08 MiB) Pobrany 175 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
ProCoPrint3D
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 23
Posty: 128
Rejestracja: 15 sie 2014, 12:57
Lokalizacja: Belgia
Kontakt:

#12

Post napisał: ProCoPrint3D » 10 sie 2015, 20:48

Właśnie widziałem , że tam kuweta jest przesuwana. Większość ma ruchomą kuwetę w duł albo na boki lub tylko oś Z pracuje. Co do samej kuwety jeszcze nic konkretnego, a druga sprawa to mamy dwa rozwiązania jeśli chodzi o tą drukarkę czyli światło z góry i wanna albo tradycyjnie z dołu. Konkretnie będziemy wiedzieć pod koniec miesiąca jak zrobimy obydwie wyceny. Teraz ciężko szukać bo te cholery mają urlopy w Belgii. Przy tych dwu opcjach jest zawsze kwestia ilości żywicy w wannie, przy świetle z dołu i Z do góry jest niewielka ilość żywicy natomiast przy świetle z góry wanna jest w pełni wypełniona, a to już będzie kilkanaście litrów i wymiana całości płynu na inny robi się problematyczne jednak prędkość druku jest wielokrotnie większa niż w opcji Z do góry.
Powiedz mi czy ty kupiłeś ją złożoną czy składałeś sam. Kolejna sprawa to co dokładnie robiłeś w optyce (wyciągałeś kolorowy wiatrak) bo jedni mówią że lepiej kupić światło UV albo wyciągnąć wiatrak w tańszym rozwiązaniu. Wiadomo, że proces utwardzania będzie szybszy przy zastosowaniu typowego światła UV i czy masz firmware dla uno czy było już wgrane.

[ Dodano: 2015-08-10, 20:58 ]
pltmaxnc pisze:rozdzielczość wydruku 50/75/100 mikrometrów
warstwa 5 -75 mikrometrów
pole robocze zależne od rozdzielczości:

dla 100 mikrometrów 102,4mm x 76,8mm x 206,4mm;
dla 75 mikrometrów 76,8mm x 57,6mm x 206,4mm;
dla 50 mikrometrów 51,2mm x 38,3mm x 206,4mm;

szybkość wydruku 5-20mm/h
Mam jeszcze pytanko co do warstwy bo te 5 mikronów mnie zaskoczyło, czy ty testowałeś te 5 mikronów czy to tylko bajka bo maszynowa rozdzielczość mojej maszyny to 8 ale druku to 16 a tu 5 widzę. Powiedz mi jeszcze dlaczego robi się rozbieżność pola roboczego przy rozdzielczościach, zmienia się fokus czy jak to działa ?


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#13

Post napisał: pltmaxnc » 10 sie 2015, 22:31

Świecenie z dołu jest wygodne bo łatwo ustalić grubość warstwy i wystarczy 100ml żywicy żeby rozpocząć pracę.
Nie wiem jak można to precyzyjnie zrobić przy świetle z góry , masz jakiś pomysł ?
Widziałem taką drukarkę z szybą u góry na którą był eksponowany obraz.
Szyba ustalała odległość a prędkość druku była identyczna.
Tylko w tym przypadku pojawiają kłopoty z odspajaniem wydruku od szkła , jak to zrobić bezboleśnie ?
Zresztą odklejanie wydruku od dna kuwety to również duży problem szczególnie przy większych powierzchniach.

Zamówiłem zestaw, składałem sam ok. 4-5h.
Optyka była już przerobiona , kółko zostało na miejscu , przerobiono przesuw obiektywu i uzyskano bardzo mały ostry obraz.
Firmware pobiera się ze strony b9c i aktualizuje przy uruchomieniu programu (uno było czyste).
Warstwa 5 mikronów jest możliwa w programie , ale trzeba mieć bardziej precyzyjny model drukarki ( ze śrubą kulową i prowadnicami) żeby to stosować.
Moja ma zwykła śrubę i prowadzenie na wałkach.
Zmianę wielkości pola roboczego uzyskuje się przez przestawienie projektora( zmiana odległości obiektywu od dna kuwety).

Awatar użytkownika

Autor tematu
ProCoPrint3D
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 23
Posty: 128
Rejestracja: 15 sie 2014, 12:57
Lokalizacja: Belgia
Kontakt:

#14

Post napisał: ProCoPrint3D » 10 sie 2015, 23:27

Rozumiem wszystko, ale w sumie kółko nie jest chyba potrzebne jeśli się nie mylę, a daje to więcej światła.
Jeśli chodzi o precyzyjne ustalenie warstwy z góry to pomysł zaczerpnąłem z tej drukarki https://youtu.be/eKk2vRysioE i zastąpiłem światło lasera światłem DLP


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#15

Post napisał: pltmaxnc » 11 sie 2015, 19:41

Najbardziej obiecująca jest technologia CLIP , podobno drukuje kilkadziesiąt razy szybciej niż inne DLP , Polyjety itd
Zobacz ten filmik , robi wrażenie , ciekawe tylko ile jest w nim prawdy.



A tutaj jest przystępny opis

http://centrumdruku3d.pl/carbon-3d-clip ... rettyPhoto

Awatar użytkownika

Autor tematu
ProCoPrint3D
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 23
Posty: 128
Rejestracja: 15 sie 2014, 12:57
Lokalizacja: Belgia
Kontakt:

#16

Post napisał: ProCoPrint3D » 11 sie 2015, 21:41

Widziałem, widziałem była taka podobna ja targach RapidPro w Holandii. Moim zamiarem jest zrobienie czegoś podobnego ze stałą prędkością wydruku. Bawi mnie to, że te wszystkie filmy są kręcone z niewielkimi elementami które są puste w środku bądź mają użebrowanie co powoduje niewielką powierzchnię styku do płyty dolnej. Problem pojawia się gdy drukujemy duży i płaski element. Takie samo pytanie zadałem na Expo i nastała cisza.
Nie chcę zbytnio wyjaśniać i otwierać rąbki naszej tajemnicy jakie my mamy plany na zwielokrotnienie prędkości wydruku bo to pokażemy jak już będziemy testować drukarkę, jednak na pewno będziemy stosować wyświetlanie ciągłe poklatkowe. Co by nie było ta technologia tlenowa jest interesująca.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#17

Post napisał: pltmaxnc » 12 sie 2015, 13:39

Widziałem, widziałem była taka podobna ja targach RapidPro w Holandii
Czy wyglądało to podobnie jak na filmie ?
Nigdy nie widziałem takiej drukarki "na żywo" , jest W Warszawie jedna firma Monkeyfab w której mają już zawansowany prototyp ale też nie widziałem przy pracy.
Z filmów widać że modele są szkieletowe zawsze naświetlane od środka przekroju , muszą jakoś umożliwić dotarcie żywicy.
Z tymi dużymi płaskimi obiektami jest problem z odspojeniem, mimo że nic nie powinno być sklejone to rozdzielenie dwóch powierzchni w lepkim , oleistym środowisku jest bardzo trudne.
Również w b9c przy dużych płaskich obiektach często odspajał się silikon od dna kuwety zamiast model od powierzchni .
Wiesz coś może o konstrukcji kuwety w CLIP'ie , jak natleniają , czy dno jest z jakiegoś FEP 'u czy podobnego tworzywa umożliwiającego migrację tlenu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
ProCoPrint3D
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 23
Posty: 128
Rejestracja: 15 sie 2014, 12:57
Lokalizacja: Belgia
Kontakt:

#18

Post napisał: ProCoPrint3D » 12 sie 2015, 16:42

Z tego co mi powiedziano podczas rozmowy i moich spostrzeżeń to jest różnica w gęstości płynu. Płyny stosowane przy CLIP'ie są jak woda natomiast zwykłe żywice i akryle mają swoją gęstość. Niestety nikt mi nie odpowiedział z jakiego dokładnie materiału jest dno . Co do tego natleniania to są rożne spekulacje

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#19

Post napisał: syntetyczny » 12 sie 2015, 17:39

można i tak:
[youtube][/youtube]
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Autor tematu
ProCoPrint3D
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 23
Posty: 128
Rejestracja: 15 sie 2014, 12:57
Lokalizacja: Belgia
Kontakt:

#20

Post napisał: ProCoPrint3D » 13 sie 2015, 03:20

Jak widać na ostatnich klatkach filmu jakość wydruku ma wiele do życzenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”