Drukarka 3D z polem roboczym 500mm w jednej osi.

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

Re: Drukarka 3D z polem roboczym 500mm w jednej osi.

#11

Post napisał: Hrumque » 01 lip 2015, 22:08

STELMI pisze:
Hrumque pisze:
poalmackoy pisze:Witam,
Poszukuję drukarki 3D o polu roboczym przynajmniej 500mm w jednej osi.
MendelMax typu 1.5 (1.5+ 1.5XL itp) to drukarka, która bez problemu i bez żadnego większego wkładu inżynieryjnego daje się skalować na szerokość bez problemu.
Kolego z całym szacunkiem, ale to nie jest najlepszy pomysł. Nie widzę szansy na trzymanie jakichkolwiek wymiarów, trzymania poziomu itp w tej drukarce na takim polu roboczym. Przy tych rozmiarach wg mnie sprawdzą się tylko prowadnice liniowe, a nie cienkie wałki.
Czy wałki osi X (na bramie) mają 450mm (z tego wchodzą po 35-50mm w wózki) czy mają 600mm - to naprawdę niewiele zmienia, bo tam nie ma żadnych obciążeń góra-dół, a obciążenia przód-tył są praktycznie zerowe (tylko bezwładność przy ruchu głowicą, a to jest nic).
Jak masz wątpliwości to żaden problem zmienić wałki z chudych 8mm na np. 12mm (różnica w cenie prawie żadna). Jedna różnica, to że łożyska na wałku 12 będą cięższe i będą miały więcej kulek = większe opory, więc będziesz drukował wolniej, albo mocniejszy napęd musiał dać (by uzyskać takie same przyspieszenia.

A na stół (oś Y) ja zawsze daję wałki fi12 z uchwytami-podporami aluminiowymi przykręconymi do ramy drukarki, albo wręcz wałki podparte. To prawie żadna różnica cenowa (dwa wałki długości ~450mm to nie majątek) Dając wtedy "podwójnej długości" łożyska liniowe (albo dwa - blisko siebie) pod stołem aluminiowym - można dać je na środku , a stołem znacznie wyjeżdżać poza ramę drukarki.
Tym samym - przy drukarce która ma rozmiar boków 460mm (i normalnie byś miał w tym ~230-240mm pola roboczego) uzyskuje spokojnie >300-350mm pola roboczego. Łącząc to z szerszą odpowiednio ramą (j.w. pisałem) - nie jest problemem drukarka o polu 500x350xZ (ile w Z zwykły Mendel ma, zależnie od wysokości zastosowanej głowicy itp) a wszystko przy zastosowaniu "całkiem zwykłych" części/elementów/profilów (znaczy - cały czas czujesz się jakbyś robił "zwykłego mendela" a nie jakiś kosmos niezbadany i nietypową drukarkę) i bez "odkrywania koła na nowo kwadratowo" ...


Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"

Tagi:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”