Strona 1 z 3

Krowa do PP

: 12 lis 2014, 14:10
autor: Zienek
Witam,

Zastanawiam się nad budową drukarki do spraw niemożliwych i beznadziejnych.

Chodzi o gabaryty, których nie można na sensownych drukarkach dostępnych z półki wydrukować, a fajnie, jakby były z jednej sztuki.

Stąd podstawowe wymaganie format na stole to 600x400x250.
Jest pomysł, żeby machnąć 1200x800 ale to już chyba przegięcie wolanta.

Materiał - po prostu PP.

Czy poza terrarium do utrzymywania temperatury w środku są jakieś specjalne patenty na to, żeby zająć się taką skalą i mieć wydruki odpowiedniej jakości?

Pozdrawiam,
Zienek

: 12 lis 2014, 20:38
autor: kubus838
Witam
I to jest bardzo dobry pomysł. Moim zdaniem wymiary drukowanego elementu powinny być jak najwieksze bo wtedy można wydrukować kilka takich elementów po to aby coś złożyć. Już widziałem garaż "wydrukowany" z ABS i złożony w jedna całość. Fakt, człowiek własną drukarke lekko przerobił i wydrukował odpowiednie elementy po to aby złożyć z tego garaż do którego wjeżdżał swoim autem. A atutem jest tworzywo które wybrałeś. Tworzywo PP jest wytrzymałe i odporne na wysokie i niskie temperatury a przede wszystkim używane we wszystkich gałęziach przemysłu. Moim zdaniem dobry pomysł i warty wsparcia.

robert

: 12 lis 2014, 21:04
autor: syntetyczny
jeżeli jest PP w postaci drutu, to jak najbardziej jest to możliwe. Zamknięta komora nagrzewa się sama od grzanego stołu, ewentualnie potrzebny termostat, aby zmniejszyć temperaturę w środku. Przy takim formacie będzie od 4-6 grzałek 200W więc będzie grzało i to całkiem mocno.

: 12 lis 2014, 21:28
autor: ZiG
syntetyczny pisze: Przy takim formacie będzie od 4-6 grzałek 200W więc będzie grzało i to całkiem mocno.
Idealna maszyna na tą porę roku i najbliższe miesiące żeby na halę wstawić :cool:

: 12 lis 2014, 21:33
autor: syntetyczny
A i do ABSu to przydaje się wyciąg taki jak jest w ploterach laserowych. Smród ABSu jest bardzo uciążliwy, zwłaszcza przy długich wydrukach.

: 12 lis 2014, 23:22
autor: Zienek
Maszynka to projekt komercyjny za zrobienie którego zainteresowany dostanie odpowiednią fakturkę.

Nie ukrywam, że poza mendel prusa, zasadą działania ekstrudera, mechaniki itp to jestem zielony. Nie mam praktyki w drukarkach więc chętnie dobiorę do projektu kogoś zainteresowanego "refakturingiem" za know-how, które wniesie w projekt.

W związku z tym, że nie jest popierdółka na tydzień tylko grubsza robota - będę negocjował brak NDA na chwalenie się projektem. Więc osoba zainteresowana będzie mogła też sobie wrzucić to do portfolio.

Widzę to tak, że umawiam się na konkretną kwotę za know-how a propo potrzebnych materiałów, czy elementów, które trzeba wydrukować a nie frezować/spawać/skręcać i dodam taką cenę know-how to ceny projektu.

Anyone?

: 13 lis 2014, 20:25
autor: ProCoPrint3D
Ja właśnie zajmuje się projektem dużej drukarki na specjalne zamówienie dla Belgijskiej firmy z polem roboczym wielkości jednego kubika i zamkniętą komorą. Puki co pracuję od 3 tygodni nad projektem i do wyceny jeszcze daleko. Wszystko będzie przypominało frezarko ploter w zamkniętej obudowie oprócz stołu, który będzie ruchomy w osi Z . Napęd osi X Y oraz Z na śrubach kulowych , rozważam również napęd osi X i Y na przekładni zębatej.
Składam również już powoli wersje ProCoPrint3d/ME Pro również dla klienta.
Dlatego też zbyt wiele czasu nie spędzam ostatnio na forum.

: 13 lis 2014, 21:18
autor: laserki
Kilka ;-) różnych drukarek się popełniło przez ostatnie 2,5 roku ale z PP niestety nie miałem do czynienia.
"Za moich czasów" tego jeszcze nie używano.

: 13 lis 2014, 21:28
autor: ProCoPrint3D
Jeśli jest granulat PoliPropylenu to dlaczego nie miało by być drutu widziałem chyba na eBayu ostatnio .

: 13 lis 2014, 21:39
autor: syntetyczny
Temperatura topnienia raczej wysoka, więc nie każda głowica to obsłuży. Drukowałem różnymi drutami nie do drukowania i problem jest raczej w metodzie podawania takiego drutu i czasu druku, bo np. pvc drukuje się baardzo powoli, inaczej wypływa górą ;)