Strona 1 z 4

Drukarka 3D dla mechatronika

: 26 lut 2023, 20:12
autor: PawełLewczuk
Witam.
Mam w planach zakup drukarki 3D. Chciałbym ją wykorzystywać do budowy robotów. Czytam ostatnio o tych drukarkach i nie mogę się zdecydować budżet do 2,5tys +/-100zl zastanawiam się nad creality ender 3 s1 pro lub anycubic kobra max. Anycubic że wzgledu na bardzo duże pole robocze. Jednak jestem otwarty na inne propozycje jeżeli ktoś się zna na drukarkach to proszę o pomoc
Z góry dziękuję

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

: 26 lut 2023, 20:57
autor: Steryd
W tym budżecie to wszystko to samo.

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

: 26 lut 2023, 21:43
autor: PawełLewczuk
Steryd pisze:
26 lut 2023, 20:57
W tym budżecie to wszystko to samo.
Dzięki

Dodane 2 minuty 47 sekundy:
To czym się różni np anycubic kobra plus od creality ender 3 S1 plus skoro to samo a 1000 zł różnicy w sumie. Tylko cena?

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

: 26 lut 2023, 23:11
autor: adam Fx
Ja z większych mam elegoo Neptun3 Max i Plus oraz Creality CR-10S Pro v2 i jednak elegoo lepsza (wsporniki , magnetyczna płyta o dobrej atchezji i ułatwiająca odrywaniem, podświetlenie, lepszy slicer, przyjazny interface, śruby spięte paskiem, cichsza i to znacznie.. 1 creality to zamykam drzwi od pokoju i od sypialni żeby spać.. 3 neptuny i zamykam tylko drzwi od pokoju) i tańsza a obydwie drukują tak samo
ostatni wydruk z Neptun3PLUS to stojak na frezy https://youtube.com/shorts/YScBtSyrbz0 ale i działające mechanizmy jak silnik czy prądnica też da się zrobić
Obrazek

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

: 27 lut 2023, 20:36
autor: PawełLewczuk
No właśnie słyszałem że te creality wcale nie są takie dobre.

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

: 27 lut 2023, 22:16
autor: szopenn
PawełLewczuk pisze:No właśnie słyszałem że te creality wcale nie są takie dobre.


tu złe porównanie, cr10s pro v2 jest rozwojową (o ile można tak nazwać) drukarką cr10S pro. Jest to bardzo leciwa konstrukcja, która powstała w czasach kiedy microswiss wypuszczał pierwsze directy a bltouch był praktycznie nowością. Nie ma co porównywać obecnej oferty Creality. Gdybym miał się czepiać to neptuna też bym nie kupił bo wolałbym drukarke "w klatce" na corexy z klipperem - żadnego "bed swingera". Jednak na gotowo sprzedają to co sprzedają i człowiek się zastanawia czy jest sens poprawiać to co jest oferowane. Zanim ulepszysz drukarkę lub zbudujesz szybkiego vorona, to na rynku pojawią się coraz to tańsze konstrukcje oferujące to samo z pudełka. Postęp jest duży i w tych samych pieniądzach dostajesz "coraz więcej choć to wszystko to samo".

Dzisiaj kupując drukarkę oprócz patrzenia na osprzęt patrzyłbym się również na "otwartość software". Creality jest w tym beznadziejne bo ich fabryczne firmware mają błędy i nie da się ich poprawić wpisami w marlinie bo nie dadzą Ci kodu źródłowego do patchowanych firmwarów - będzie kod źródłowy tylko do pierwszej wersji retail, która będzie i tak miała błędy. Dajmy na to ta CR10s pro - wymyślili sobie że nie ma dostępu do komend zmiany temperatury at layer height lub 'pause at layer height" i takich oczywistych rzeczy nie możesz sobie nadpisać. Mapowania poziomowania z bl touch też nie da się zapisać w pamięci bo włączone jest na stałe powtarzanie poziomowania - totalna głupota. Cała społeczność może na fb zakładać im tematy i apelować a oni i tak mają to w d... bo w sumie skupiają się już na następnym modelu, który też będzie miał błęde, które będą mieli w d.... ale tak robi chyba każdy producent dzisiaj. Jak im powiesz dajcie mi kod źródłowy do ostatniego firmware to odpowiedź też będzie - NIE. Ja już też tego powoli mam dość, bo jeśli nawet wrzucę gotowca - typu chwalonego tiny machines - to lepiej nie mówić co się dzieje - więcej kolesie wprowadzają błędów przez upieranie się na zupełnie niepotrzebne bajery, zamiast skupić się na tym co jest najważniejsze - czyli powtarzalności i stabilności. Więc i wracam do fabrycznego tego co dało creality, ale przynajmniej z przewidywalnymi rezultatami. Można kupić oczywiście kupić skr, rozbudowywać i sprzęt i nadpisywać marlina - śledzić to, ale rynek ciebie wyprzedzi i zaraz na rynku pojawi się np właśnie taki neptune i okazuje się, że lepiej skupić się na projektowaniu i wykorzystywaniu sprzętu. No chyba że na budowie drukarek chcesz koniecznie zarabiać to wtedy wbijaj się w to.

Nie skreślałbym teraz creality, trochę namieszali, mają fajne directy, dobre czujniki poziomowania, przeróżne opcje "stolika", i szkło - znacznie poprawione, i magnes - co kto woli. Także na pewno nie jest to gracz, którego można sklasyfikować do lamusa - już bardziej bym na pruse patrzył z pod oka, w której nie dzieje się zupełnie nic.

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

: 27 lut 2023, 22:22
autor: PawełLewczuk
A czy jest jakaś drukarka jaką byście polecili w tych pieniądzach?

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

: 27 lut 2023, 22:29
autor: szopenn
ta neptune 3 max wydaje się być ok, w innym wypadku pole robocze skonfrontuj, pamiętaj że duży stolik trzeba podgrzewać - a to prąd i koszt, znowuż zaraz się okazuje, że może lepiej mieć dwie drukarki bo jak coś jest do wszystkiego to... ?? Sam powoli do tego dojdziesz. Ender jest zawsze dobrą opcją, najnowsze endery na directach są super, jak pole robocze starczy to można się pokusić.





Ten koleś robi naprawdę trudne druki, i ender daje rade bez tune-in praktycznie z pudełka - i zwróć uwagę, że mówimy o enderach z przed roku - a dzisiaj są już nowsze. Poczytaj również o corexy oraz klipper - marlin dopiero do klippera dociąga - klipper namieszał, ale nie orientuje się czy są już gotowe rynkowe drukarki z klipperem.

https://www.obico.io/blog/what-is-klipp ... -firmware/

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

: 27 lut 2023, 23:17
autor: Avalyah
A czemu nie drukarkę SLA? Np. Anycubic Photon Mono w którejś z odmian?

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

: 28 lut 2023, 06:56
autor: PawełLewczuk
SLA ma zazwyczaj małe pole robocze.
Szopenn masz rację może taka wielkości neptun max to trochę przesada bo faktycznie szkoda prądu ale taka wielkości plus byłaby optymalna wydaje mi się.