Reczne wpisanie wartosci Z

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1616
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#11

Post napisał: RobWan » 15 paź 2017, 10:30

Petroholic pisze:Mówimy o wszelakim sofcie sterującym w tym też PIKO
O wszystkim... czyli o niczym. :grin:
Piko nie ma jakiś zaawansowanych opcji w CAM-ie do obróbki w 4-osiach.
Jedna to mapowanie, czyli nawijamy płaską obróbkę na walce (*nie stożek, nie baryłkę, nie mimośrodowy walec, itd).
Druga to indeksowanie. Praktycznie to płaska obróbka, tylko materiał skokowo nam się obraca przygotowując w ten sposób następną płaska obróbkę.

Robert

* stożek to można tak ustawić mechanicznie, że będzie udawał walec. :grin:



Tagi:


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#12

Post napisał: Steryd » 15 paź 2017, 10:58

Obaj macie rację, tylko nie mówicie o 2roznych rzeczach.
Przy standardowym frezowaniu w 4-5 osiach z ustawia się układ współrzędnych w środku pierwszej osi obrotowej (tej, która ma możliwość pełnego obrotu). Przy 4 osiach najczęściej to wychodzi Z 0 w środku osi.
Przy frezowaniu na powierzchni walcowej (grawerowanie, wycinanie rowków i kieszeni na walcu) ustawia się Z 0 na średnicy zewnętrznej, wtedy łatwiej kontrolować głębokość.
Można?
Morzna!!!


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1616
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#13

Post napisał: RobWan » 15 paź 2017, 11:21

Steryd pisze: Przy 4 osiach najczęściej to wychodzi Z 0 w środku osi.
Mówisz o Piko?

Robert


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#14

Post napisał: Steryd » 15 paź 2017, 14:26

Piszę o frezowaniu.
Można?
Morzna!!!


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1616
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#15

Post napisał: RobWan » 15 paź 2017, 14:33

Pytam o program. Bo przecież tu o Piko piszemy. A to jak jest zorganizowane u innych, to nam tu nic nie pomoże.

Ja uważam, że w Piko (CAM) zero Z na powierzchni materiału.

Robert


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#16

Post napisał: Steryd » 15 paź 2017, 23:28

to nie jest zorganizowane w programie. To jest wykorzystanie programu, a nie program. Możesz to zrobić w haasie, HH, Sinumeriku,Machu, Piko i GRBL tak samo. Nie jest kwestią czego używasz, a do czego używasz.
Nie znami Piko na tyle, żeby wiedzieć jak jest zrobione, ale w 4-5 osiach napisałem już kilka (3 to już kilka? ;) ) programów i nie ma uniwersalnej metody bazowania. Nawet jeśli w Piko akurat preferowana jest metoda bazowania na powierzchni, to jest tylko kwestia "oszukania" programu.
Można?
Morzna!!!


MrCluster
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 101
Rejestracja: 09 paź 2016, 10:07
Lokalizacja: Łódź

#17

Post napisał: MrCluster » 16 paź 2017, 11:19

Ja mam bardziej na myśli przygotowanie g-code do obróbki w 4 osiach, a to chyba robi się jakimś innym programie typu CAM, tak jak grawerowanie trzyosiowe frezem V przygotowuję w innym programie, a PIKO mi tylko odczytuje i wykonuje g-code.

Wówczas po przygotowaniu pliku g-code do obróbki w 4 osiach i wgraniu go do PIKO muszę gdzieś wyzerować maszynę w osi Z. W przypadku takiej obróbki musi to być w osi obrotu materiału, bo wtedy mogę wrzucić w maszynę co chcę, a i tak na końcu otrzymam np. wałek o średnicy 30mm bez ingerencji w kod.

Jeśli ustawimy Z na powierzchni materiału, to aby uzyskać wałek 30mm bez zmiany kodu, muszę najpierw mieć materiał o dokładnych wymiarach wyjściowych, np. 40mm. To niejako mija się z celem CNC, bo trzeba i tak wstępnie obrobić materiał.

Podsumowując, myślę, że w tej dyskusji PIKO trzeba traktować w kategorii programu wykonawczego dla g-code, a nie CAM.

P.S. Chociaż tę funkcję ma świetną i w 90% mojej pracy wrzucam do niego tylko dxf. Co jeszcze na pochwałę zasługuje, to fakt, że mogę sobie PIKO zainstalować na komputerze w domu i zanieść już przygotowany plik *.cam do warsztatu, i tam jeszcze wprowadzić ewentualne korekty :D


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1616
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#18

Post napisał: RobWan » 16 paź 2017, 11:29

No to wszystko jasne, ja od początku pisałem o Piko i jego cam-ie.

Robert


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#19

Post napisał: Steryd » 16 paź 2017, 14:33

MrCluster pisze:To niejako mija się z celem CNC, bo trzeba i tak wstępnie obrobić materiał.
Ty chyba nie do końca rozumiesz cel CNC ;)
Można?
Morzna!!!


MrCluster
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 101
Rejestracja: 09 paź 2016, 10:07
Lokalizacja: Łódź

#20

Post napisał: MrCluster » 18 paź 2017, 13:18

Steryd pisze:
MrCluster pisze:To niejako mija się z celem CNC, bo trzeba i tak wstępnie obrobić materiał.
Ty chyba nie do końca rozumiesz cel CNC ;)
Myślę, że rozumiem, a to Ty nie do końca rozumiesz moją wypowiedź ;)
Miałem na myśli, że bez sensu byłoby ustawianie Z=0 na powierzchni materiału, gdy mamy program do wykonania wałka i chcemy wykonać 50 sztuk, a każdy surowy materiał wkładany do frezarki ma inną średnicę :) Czyli zgadzam się, że ma być w osi obrotu ;)

Zbudowałem frezarkę CNC i jeśli dobrze rozumiem z wiedzy i krótkiego doświadczenia to celem CNC jest powtarzalność i dokładność, a mój udział ogranicza się do projektu, g-kodu i zamontowania materiału.
Gdybym chciał zrobić 20 figurek np w drewnie brzozowym to aby zerować Z na powierzchni materiału musiałbym najpierw każdy klocek doprowadzić do wstępnego wymiaru - bez sensu.

Jeśli chodzi o tokarki CNC czy precyzyjne frezarki to aby zerować na powierzchni materiału i uzyskać wałek o średnicy 30mm z tolerancją do 20 mikrometrów to musiałbym w kłach montować wałek precyzyjny szlifowany, bo żaden materiał surowy do toczenia nie ma idealnych wymiarów.

Z=0 w osi obrotu eliminuje powyższe problemy - czy mam rację? :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”