problemy z parkowaniem i manualnym przesuwaniem wrzeciona

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
kalreg
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 60
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:24
Lokalizacja: Olsztyn

problemy z parkowaniem i manualnym przesuwaniem wrzeciona

#1

Post napisał: kalreg » 17 mar 2017, 11:35

Witam,

Pisalem o moim problemie w innym temacie, ale zasadniczo ani tam tego miejsce, ani nie spotkalem sie z odpowiedzia wiec zakladam nowy, moze latwiej bedzie trafic na to komus kto bedzie miec zblizony problem:

Jak uruchomic parkowanie maszyny do ustalonego wczesniej punktu.
Pytanie moze wydawac sie banalne, ale mi po prostu to nie dziala.

1. klikam na przycisk park
2. w nowym oknie ktore posiada kilka przyciskow park0, park1 ... zaznaczam "zmien pozycje"
3. klikam na przycisk park0
4. pojawia sie nowe okno w ktorym nazywam nowa pozycje
5. zatwierdzam. w oknie po prawej stronie przedstawiajacej pozycje wrzeciona na stole pojawia sie moja nowa pozycja do parkowania we wlasciwym miejscu wzgledem sciezek narzedzia mojego projektu
6. przesuwam wrzeciono recznie (ctrl + strzalka) by zmienic pozycje z tej park0
7. klikam na park 0. oczekiwalbym ze wrzeciono przesunie sie do pozycji park 0, ale nie dzieje sie nic.Jedyne co widac to ikona "raczki" w gornym prawym rogu na ulamek chwili zmienia sie na "A" i potem spowrotem jest raczka.

Jak uruchomic parkowanie i zrobic by dzialalo w oczekiwany sposob?

Drugi problem mam taki, nie dziala mi tak jak bym oczekiwal automatyczne przesuwanie po podaniu wspolrzednych. Po kliknieciu na "manual" otwiera mi sie okno w ktorym moge wybrac - abs/rel oraz wspolrzedne. Spodziewalbym sie ze gdy jest wybrane abs i wpisze w polu X 100 to pojdzie mi wrzeciono na 100mm na prawo od punktu 0, a gdy wybiore rel to o 100mm od biezacego punktu. Niestety wrzeciono sie przemieszcza w miejsca blizej nie zwiazane z tym co wpisalem, czesto nawet poza krancowki. Ktos sie z tym spotkal?

Pozdrawiam,
Darek



Tagi:

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#2

Post napisał: cosimo » 17 mar 2017, 16:04

Jak uruchomic parkowanie maszyny do ustalonego wczesniej punktu.
Pytanie moze wydawac sie banalne, ale mi po prostu to nie dziala.

1. klikam na przycisk park
…..
Dobrze robisz, tylko Ty w ogóle nie bazujesz maszyny – co można wnioskować po obrazku zamieszczonym w innym temacie (praca poza stołem). Konkretną przyczyną jest to, że ustawieniach bazowania osi masz prawdopodobnie sekwencje dla osi XYZ ustawioną na „brak”. Ponieważ dojazd do pozycji park także korzysta z tej sekwencji – więc nie jedzie. Rada: zainstaluj krańcówki HOME, bazuj i rozwiążesz 50 problemów na raz.
Po kliknieciu na "manual" otwiera mi sie okno w ktorym moge wybrac - abs/rel oraz wspolrzedne. Spodziewalbym sie ze gdy jest wybrane abs i wpisze w polu X 100 to pojdzie mi wrzeciono na 100mm na prawo od punktu 0, a gdy wybiore rel to o 100mm od biezacego punktu.
I tak jest - z tym, że punkt zero zależy jaki masz aktualnie kolor licznika: zero materiału jeśli liczniki są zielone lub maszynowe zero jeśli czerwone.


Autor tematu
kalreg
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 60
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:24
Lokalizacja: Olsztyn

#3

Post napisał: kalreg » 18 mar 2017, 21:03

Dzieki za odpowiedz. Mam w tej sytuacji pytanie:

1. czy krancowki home to realne (fizycznie istniejace) krancowki jak te ktore ograniczaja mi ruch wrzeciona tylko ich funkcja jest zerowanie pozycji x/y? czy "instaluje" je gdzes w programie do sterowania?

2.
Zawsze mam zielony licznik. wtedy tez nie idzie mi to do wartosci ktora oczekuje. Pytanie - czy jesli mam zielony licznik i wybieram np absolute 0,0 a jestem na pozycji 100,100 to przesunie sie na 100 w dol i 100 w lewo czy pojdzie mi do 0,0 materialu ktory jest widoczny po prawej stronie (czyli w moim przypadku w przeciwnym kierunku) ?


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#4

Post napisał: RobWan » 18 mar 2017, 22:40

kalreg pisze: czy krancowki home to realne
Tak. Na ich podstawie Piko zeruje maszynę.
Mogą też być jeszcze LIMITS, które zabezpieczają przed wyjazdem poza obszar roboczy. Ale można je zastąpić programowymi SoftLimits.
kalreg pisze:Zawsze mam zielony licznik.
Na początek przepisz do niego pozycje X i Y z czerwonego. :-)

Robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”