PikoCNC v 4.0 ++ i obsługa PLC

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC
Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#21

Post napisał: mitek » 12 wrz 2015, 17:55

świetnie :)
ale raczej bym wolał centralizacje niż choinkowe ozdoby w maszynie :)


Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D

Tagi:

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#22

Post napisał: wojtek30 » 12 wrz 2015, 19:02

cosimo pisze:Na zdjęciu moduł "remote". W załączniku wstępna dokumentacja.
Wspaniale! kiedy w handlu?


db tec
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 51
Rejestracja: 03 wrz 2015, 10:46
Lokalizacja: Kraków

#23

Post napisał: db tec » 17 wrz 2015, 14:54

Czy jest możliwość zwiększyć ilość lini w PLC. Na chwilę obecną napisałem probram do obsługi wejść home osi, które w połączeniu ze sprawdzaniem kierunków DIR pracują jednodześnie jako LIMITY R i L i na chwilę obecną musiałem się mocno namęczyć aby skrócić program do 120 lini a mam jeszcze do uruchomienia sygnały ENABLE sterowników. Po włączeniu polecenia ENABLE program przekracza 120 lini. W przyszłości będę zainteresowany REMOTe -m a do tego będę potrzebował kolejnych lini w PLC. Poza tym pragnę powiedzieć że to bardzo dobry pomysł z udostępnieniem PLC dla klientów.

Co do tych płytek Remote może wystarczająca byłaby przejściówka z zaciskami śrubowymi wpinana bezpośrednio w gniazdo płytki bez konieczności stosowania taśmy połączeniowej i przygotowywania dodatkowych mocowań. Można by w obu płytkach zrobić takie same rozstawy otworów i zastosować dystanse między płytkami albo poprostu montować obydwa typy złączy równolegle na jednej płytce PCB. To tak w roli podpowiedzi. Czekam na informację o zwiększeniu ilości lini w PLC.

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#24

Post napisał: cosimo » 17 wrz 2015, 23:19

Czy jest możliwość zwiększyć ilość lini w PLC.
Nie ;-)
Na chwilę obecną napisałem probram do obsługi wejść home osi, które w połączeniu ze sprawdzaniem kierunków DIR pracują jednodześnie jako LIMITY R i L i na chwilę obecną musiałem się mocno namęczyć aby skrócić program do 120 lini
To ile linii zajęła Ci obsługa tego – mnie wychodzi, że dwadzieścia parę.
a mam jeszcze do uruchomienia sygnały ENABLE sterowników.
??? Nie rozumiem..
W przyszłości będę zainteresowany REMOTe -m a do tego będę potrzebował kolejnych lini w PLC.
Mam w PLC podpiętego joga, homy jak Ty, parę innych fanaberii i wyszło mi 100 instrukcji – więc nie wiem na co roztrwoniłeś pamięć ;-)
Co do tych płytek Remote może wystarczająca byłaby przejściówka z zaciskami śrubowymi wpinana bezpośrednio w gniazdo płytki bez konieczności stosowania taśmy połączeniowej i przygotowywania dodatkowych mocowań. Można by w obu płytkach zrobić takie same rozstawy otworów i zastosować dystanse między płytkami albo poprostu montować obydwa typy złączy równolegle na jednej płytce PCB.
Cała idea tej płytki jest taka, że:
* może pracować bardzo daleko od kontrolera (np. na 50 metrowym nieekranowanym kablu nie ma problemu)
* mała liczba połączeń z kontrolerem - wystarczy jedno wejście (jeśli nie używamy impulsatora)
* płytka ma być w miejscu gdzie są docelowe przyciski – po co ciągnąć 16 żyłowy kabel jak można 3 żyłowy.
* powinna zmieścić się w dłoni ;-)

Zielona listwa zaciskowa służy do podłączenia od strony kontrolera + zasilanie. Na złączu kołkowym są wejścia przycisków.


db tec
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 51
Rejestracja: 03 wrz 2015, 10:46
Lokalizacja: Kraków

#25

Post napisał: db tec » 19 wrz 2015, 19:53

Mam w PLC podpiętego joga, homy jak Ty, parę innych fanaberii i wyszło mi 100 instrukcji – więc nie wiem na co roztrwoniłeś pamięć"
Jeżeli uważasz że roztrwoniłem pamięć to proszę podpowiec jak można skrócić poniższy kod
<< DIR_0
AND! T4
AND! M LIMIT-L0
AND HOME_0
S> LIMIT_R0
S> M LIMIT-R0

!< DIR_0
AND! T4
AND! M LIMIT-R0
AND HOME_0
S> LIMIT_L0
S> M LIMIT-L0

-< HOME_0
R> M LIMIT-R0
R> M LIMIT-L0

<< DIR_1
AND! T4
AND! M LIMIT-L1
AND HOME_1
S> LIMIT_R1
S> M LIMIT-R1

!< DIR_1
AND! T4
AND! M LIMIT-R1
AND HOME_1
S> LIMIT_L1
S> M LIMIT-L1

-< HOME_1
R> M LIMIT-R1
R> M LIMIT-L1

<< DIR_2
AND! T4
AND! M LIMIT-L2
AND HOME_2
S> LIMIT_R2
S> M LIMIT-R2

!< DIR_2
AND! T4
AND HOME_2
AND! M LIMIT-R2
S> LIMIT_L2
S> M LIMIT-L2

-< HOME_2
R> M LIMIT-R2
R> M LIMIT-L2
??? Nie rozumiem..
Standardowo w PLC linie
//<<RUN
//>>ENABLE
są jako komentarze więc dojdą mi jeszcze dwie linie

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#26

Post napisał: cosimo » 21 wrz 2015, 09:24

Jak widzę, u mnie oszczędność wynika z tego że &#8222;AND! T4 &#8222; wywalone jest przed nawias oraz metoda trochę inna w sumie dwie instrukcje na oś mniej. Nie widzę też potrzeby posiadania dolnej krańcówki dla osi Z więc jeszcze bardziej się skurczyło. Rozwiązanie z krańcówką HOME obsługującą dwa kierunki ma taką wadę, że robi się problem gdy załączymy maszynę która już stoi na krańcówce...

Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem gdy HOME-y obsługują tylko swój kierunek, a do przeciwnego kierunku jest osobne wspólne wejście. No i o wiele mniej instrukcji potrzeba do tego rozwiązania (kod na samym dole).

Kod: Zaznacz cały

//==============================================================================
//  HOME_X,Y,Z jako krańcówka limit osi (+,-)
//==============================================================================
#IF_OPTION 10 = 3
#NAME_M 16 = LIMIT-L0
#NAME_M 17 = LIMIT-R0
#NAME_M 18 = LIMIT-L1
#NAME_M 19 = LIMIT-R1
#SET_TIMER 4 = 1.0

<< REF_0
OR REF_1
OR REF_3
>> T4_S

<< T4
IF_FALSE_BEGIN

  +< HOME_0
  AND! DIR_0
  S> M LIMIT-L0
  +< HOME_0
  AND DIR_0
  S> M LIMIT-R0

  -< HOME_0
  R> M LIMIT-L0
  R> M LIMIT-R0

  << M LIMIT-L0
  >> LIMIT_L0
  << M LIMIT-R0
  >> LIMIT_R0

  +< HOME_1
  AND! DIR_1
  S> M LIMIT-L1
  +< HOME_1
  AND DIR_1
  S> M LIMIT-R1

  -< HOME_1
  R> M LIMIT-L1
  R> M LIMIT-R1

  << M LIMIT-L1
  >> LIMIT_L1
  << M LIMIT-R1
  >> LIMIT_R1

  << HOME_2
  >> LIMIT_R2
ENDIF

#END_OPTION  

Kod: Zaznacz cały

//==============================================================================
//  HOME_X,Y,Z jako limity osi (+). Krańcówka limit(-) wspólna.
//==============================================================================
#IF_OPTION 10 = 4
#NAME_I 7 = LIM_COM
#SET_TIMER 4 = 1.0

<< REF_0
OR REF_1
OR REF_3
>> T4_S

<< T4
IF_FALSE_BEGIN
  << HOME_0
  >> LIMIT_R0

  << HOME_1
  >> LIMIT_R1

  << HOME_2
  >> LIMIT_R2
ENDIF

<< IN LIM_COM
>> LIMIT_L0
>> LIMIT_L1
>> LIMIT_L2

#END_OPTION   
 


--ADEK--
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 54
Rejestracja: 07 sie 2013, 20:48
Lokalizacja: Rze

#27

Post napisał: --ADEK-- » 21 wrz 2015, 16:10

Witam mam mały problem i nie wiem czy jest do rozwiązania.

Mam do wykonania program serii który pojedynczo trwa nie więcej niż 5 sekund. Po tym wymieniam element, znów start i program idzie od nowa. Wymiana elementu trwa 2 sekundy i najbardziej boli tu wrzeciono które za każdym razem się rozpędza i hamuje - przestawienie zawsze on/ tylko ręcznie / program i ręcznie nie pomaga. Czy jest jakaś opcja żeby wrzeciono się nie wyłączało i zarazem pomijało czas rozpędu wrzeciona podczas realizacji programu?


db tec
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 51
Rejestracja: 03 wrz 2015, 10:46
Lokalizacja: Kraków

#28

Post napisał: db tec » 05 paź 2015, 11:07

Czy jest możliwość aby okno wyboru "Ściągaj do (0,0)" było dostępne przed otwarciem pliku, podczas jego otwierania lub przycisk zastosuj, ponieważ po otwarciu pliku zaznaczenie tej obcji juz nie działa i wymaga ponownego otwarcia pliku.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#29

Post napisał: RobWan » 05 paź 2015, 16:48

db tec pisze: "Ściągaj do (0,0)" było dostępne przed otwarciem
Ale jak zaptaszkujesz to już zawsze ściąga do zera.
No chyba, że raz chcesz, a raz nie chcesz ściągać do zera.

Robert


db tec
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 51
Rejestracja: 03 wrz 2015, 10:46
Lokalizacja: Kraków

#30

Post napisał: db tec » 05 paź 2015, 22:10

W większości przypadków używam ściągania, ale często łatwiej mi jest przesunąć rysunek w cad łapiąc np. za środek otworu do pozycji 0,0 a po zamocowaniu materiału w maszynie ustawiam zero materiału na otworze. W chwili obecnej muszę otwierać jakikolwiek rysunek w dxf aby się dostać do opcji "sciągnij do 0,0", następnie zamykam rysunek i otwieram ponownie aby program zareagował na zmiany. Gdyby opcja była dostępna przed załadowaniem znacznie ułatwiłoby to pracę, a jeszcze lepiej byłoby gdyby był przycisk zastosuj i można by używać tej opcji na otwartym rysunku. Fajnie byłoby gdyby była też opcja "otwórz-> nowy rysunek" ponieważ w edytorze jest kilka prostych funkcji do rysowania, a czasem potrzebuję narysować zwykłe koło bądź inną prostą figurę i znowu muszę otwierać jakikolwiek rysunek aby się dostać do edytora bądź rysować koło w cad, zapisywać i otwierać w pikocnc.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”