wysokość dojazdowa. postprocesor piko pod aspire

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#11

Post napisał: tomk38 » 15 lis 2014, 09:57

Używam w programie Aspire postprocesora axyz i widze że na początku g codu, jest przejazd wrzeciona do punktu "lewy dolny" w programowanym projekcie i jednocześnie na poziomie Z 0. W przypadku jeśli projektując ustawiłem mały rozmiar materiału a element znajduje się gdzieś daleko na stole bo akurat tam leży zamocowany materiał, to taki przejazd w x i y dzieje się na wysokości Z 0 . Póki co materiał kleiłem do stołu i problemu nie widziałem.
Zarówno w aspire jak i w piko mam ustawione bezpieczne Z .

Wykombinowałem aby projektować każdy element na powierzchni tak dużej jak fizyczny stół, i wtedy ten przejazd będzie odbywał się tylko w pionie, bo punkt "lewy dolny" programu będzie dokładnie poniżej miejsca gdzie wrzeciono idzie po bazowaniu.

Radzono mi tu aby startować od 9 tej lini kodu. Ale to jakiś półśrodek chyba jest....nie wiem nie znam się

CNC mam dopiero od 3 msc i dopiero poznaje te niuanse w świecie maszyn, człowiek spodziewał się że "włączy guzik" i się wytnie, a okazuje się że tu nawet gcody trzeba znać i umieć czytać . Piko Cam wygląda ciekawie, ale teraz nie chciałbym brać się za opanowywanie nowego Cama skoro działam na Aspire i całkiem fajnie działa.
Jakby do piko były jakieś filmy instruktażowe, łatwiej było by mi się przekonać na zmianę...
Chyba dobrym połączeniem by był jakiś darmowy blender i inkscape - pliki stl lub dxf wrzucać do piko i tam ścieżkę robić. Pewnie nie było by takich problemów z omijaniem klamp :wink:


@ ROBWAN piszesz że G28 to maszyna ma jechać do HOME 1 ? HOME1 to jest PARK 1?

Moją pozycję PARK 1 masz tu poniżej na zdjęciu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#12

Post napisał: mc2kwacz » 15 lis 2014, 13:47

Jeśli nie robisz jakichś odjechanych zabiegów, warto przekonać się do pikocama, bo na obecnym etapie rozwoju jest już bardzo elastyczny. Podstawowe operacje które wykonuje, robi dobrze, symuluje. Nawet bez symulacji wszystko ładnie widać na ekranie. Można kontrolować kolejność, parametry obróbki na każdym pojedynczym etapie itd. Masz zasadniczo gwarancję spójności kodu.
Ja robię rysunki w corelu (znam go nieporównanie lepiej niż acada), wciągam przez hpgl a potem drobne korekty zazwyczaj już w piko.


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#13

Post napisał: tomk38 » 15 lis 2014, 14:37

mc2kwacz pisze:Jeśli nie robisz jakichś odjechanych zabiegów, warto przekonać się do pikocama, bo na obecnym etapie rozwoju jest już bardzo elastyczny. Podstawowe operacje które wykonuje, robi dobrze, symuluje. Nawet bez symulacji wszystko ładnie widać na ekranie. Można kontrolować kolejność, parametry obróbki na każdym pojedynczym etapie itd. Masz zasadniczo gwarancję spójności kodu.
Ja robię rysunki w corelu (znam go nieporównanie lepiej niż acada), wciągam przez hpgl a potem drobne korekty zazwyczaj już w piko.
Jak wspomniałem na chwilę obecną nie chciałbym wchodzić w nowy program bo umiem co nieco już w Aspire, a trzeba zacząć wycinać, a nie ogarniać nowy soft gdzie brak porządnego manuala. Frezuje głównie reliefy 2.5 d, z odbianiem matrycy żeńska/ męska włącznie.
Ostatnio zmieniony 15 lis 2014, 18:07 przez tomk38, łącznie zmieniany 2 razy.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#14

Post napisał: mc2kwacz » 15 lis 2014, 17:45

Jeśli reliefy, to faktycznie pikocam do niczego Ci się nie przyda.

G28 to jest PARK1. Intuicyjne... dla twórcy programu, nieprawdaż? ;)

Ustaw sobie w USTAWIENIACH żeby po zakończonej pracy jechał do G28. Potem wybierz sobie takie miejsce, fizycznie dojeżdżając wrzecionem, które byś chciał mieć jako G28. I w RUN > AUTO > PARK zmień pozycję PARK1 na bieżącą. Po zakończonej pracy Z podniesie się (chyba na maksa, ale nie mam pewności) i odjedzie tam właśnie.


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#15

Post napisał: tomk38 » 15 lis 2014, 18:00

u mnie park1 jest na bezpiecznej wysokości, chodzi o to co pisałem wcześniej:

na początku g codu, jest przejazd wrzeciona do punktu "lewy dolny" w programowanym projekcie i jednocześnie na poziomie Z 0. W przypadku jeśli projektując ustawiłem mały rozmiar materiału a element znajduje się gdzieś daleko na stole bo akurat tam leży zamocowany materiał, to taki przejazd w x i y dzieje się na wysokości Z 0 .
nie wiem czy to jest jasne, wrzuciłem screeny wyżej.
jak na moje ten przejazd jest jakiś bezsensu, zakładając że ustawiam bezpieczne wysokości wędrówki freza i w Aspire i w Piko, spodziewałbym się że frez nie będzie niżej nigdzie, oprócz pola materiału....

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#16

Post napisał: cosimo » 15 lis 2014, 20:16

W załączniku masz postprocesor do Aspire. Plik z archiwum musisz umieścić w katalogu z postprocesorami. Na liście będzie widoczny jako „AxyzPikoCNC (mm)”.
Załączniki
ASPIRE_AxyzPiko_mm.zip
(815 Bajtów) Pobrany 150 razy


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#17

Post napisał: tomk38 » 15 lis 2014, 20:38

Super Panie Cosimo, przetestowane póki co na "sucho" na samym kompie i działa. A gcode wygląda na nieco zmieniony :lol:

Jakby jeszcze była wersja multitool :oops:

Większość prac na 2 frezy biorę i było by to mega przydatne.

Dzięki za pomoc :cool:

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#18

Post napisał: cosimo » 15 lis 2014, 23:15

Jakby jeszcze była wersja multitool
Co racja to racja - zatem drugie podejście w załączniku.
Załączniki
AxyzPiko_mm_v2.zip
(978 Bajtów) Pobrany 167 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”