Zmiana narzędzia Po zmianie narzędzia zawsze muszę zerować Z

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 14
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#21

Post napisał: mitek » 04 sty 2015, 20:10

Jak już wszystko będzie się samo działo to wtedy opiszę :)
Bo teraz to jeszcze nie działa autonomicznie a już drogo...


Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D

Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 14
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#22

Post napisał: mitek » 08 sty 2015, 10:07

Dobra mechanicznie maszyna gotowa teraz pozostaje mi prosić COSIMO o skrypt dla zmieniarki z obrotowym talerzem. Jest tak:

- osłona pyłowa podnosi się gdy silnik stanie i działa nie zależnie od tego czy jest zmiana narzędzia czy nie więc odpada sterowanie tym elementem.

- Talerz na silniku krokowym z przekładnią 1:10 na talerzu czujnik indukcyjny testujący położenie talerza podłączony do HOME ( czy tak może być ?)
- Talerz zamontowany do bramy i jeździ z X więc sterowanie X odpada podczas zmiany.
- Talerz dosuwa się pneumatycznie do krańca Y

Sam cykl zmiany wyobrażam sobie tak:
- Wyłączenie Wrzeciona
- Z do góry na (HOME albo nawet lim)
- Dojazd od ustalonego położenia Y (lub nawet lim)
- Oczekiwanie na zatrzymanie Wrzeciona (mam sygnał potwierdzający zatrzymanie może udało by się go gdzieś podpiąć.)
- Opuszczenie Z do wysokości talerza.
- Na talerzu jest czujnik czy w danym uchwycie jest narzędzie. (nie wiem gdzie to podłączyć) Czujnik musiałby potwierdzać czy narzędzie może być odłożone lub potwierdzał czy jest coś do zabrania jeśli wrzeciono było by puste.
- Pneumatyczny dosunięcie talerza który wsuwa się w uchwyt stożka narzędziowego.
- Zwolnienie zacisku narzędzia (OUT2)
- Uniesienie Z na HOME (lub lim lub po prostu o ustalona odległość.)
- Odsunięcie pneumatyczne talerza.
- Obrót talerza w ustalone miejsce.
- Pneumatyczne podejście talerza.
- Opuszczanie Wrzeciona
- Zamknięcie zacisku narzędzia (OUT2)
- Pneumatyczne odsunięcie talerza.
- Przejazd Z na HOME
- Powrót do pracy (start narzędzia) .

Problematyczne jest tez to że czujnik narzędzia mam mam na wartościach ujemnych względem HOME X i Y

Mam nadzieje że nic nie przekombinowałem z tymi elementami.

Wrzeciono ma czujnik zwolnienia narzędzia oraz obrotów (obroty testuje też falownik więc nie podłączam tego nigdzie) Termik też jest na wrzecionie ale to będzie podpięte do PAUSE jako jedyny element bo nie mam guzika na maszynie więc będzie wiadomo co się stało gdyby wrzeciono się przegrzało.

Zastanawiam się tylko co zrobić z tym sygnałem zwolnienia narzędzia może by się to przydało gdzieś podpiąć bo mam wrażenie że jeśli jest taki sygnał to może się przydać....

COSIMO mam nadzieje że jest to do ogarnięcia no i zaraz po uruchomieniu wrzucam filmiki :)
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#23

Post napisał: cosimo » 08 sty 2015, 17:40

COSIMO mam nadzieje że jest to do ogarnięcia no i zaraz po uruchomieniu wrzucam filmiki
Jutro ogarnę, dziś już wyczerpałem przyjemność myślenia ;-)
Na talerzu jest czujnik czy w danym uchwycie jest narzędzie. (nie wiem gdzie to podłączyć) Czujnik musiałby potwierdzać czy narzędzie może być odłożone lub potwierdzał czy jest coś do zabrania jeśli wrzeciono było by puste.
Sygnał o zajętości wieszaka trzeba wykorzystać przynajmniej do awaryjnego zablokowania sekwencji - to dobry pomysł.
Pneumatyczny dosunięcie talerza który wsuwa się w uchwyt stożka narzędziowego.
Z tego co piszesz wynika, że podjeżdżasz osią Y (i Z) do zadanej pozycji, a odpowiednio obrócony wieszak pneumatyka wpycha na uchwyt. Nie wiem czy nie lepiej byłoby aby najpierw pneumatyka wstawiła wieszak o obręb stołu a następnie uchwyt narzędzia by w nią kulturalnie wjechał. Piszę to, bo taka pneumatyka ON/OFF kojarzy mi się z dosyć nerwowymi ruchami ;-)
Problematyczne jest tez to że czujnik narzędzia mam mam na wartościach ujemnych względem HOME X i Y
Nie w tym wypadku to nie problem, jako że wszystko i tak będzie w skrypcie zaprogramowane.

Jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

O czujniku zerowania pozycji talerza nie zapomniałeś – bo nic nie piszesz ?
Do dyspozycji mamy wszystkie wejścia oprócz HOME ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 14
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#24

Post napisał: mitek » 08 sty 2015, 18:17

Tak czujnik Obrotowy talerza jest :)
Co do podjazdu pneumatyka to przede wszystkim chodzi o to by zaoszczędzić jakieś 70 mm blatu roboczego. Natomiast dzięki dławikom dość ładnie przesuwa się talerz no i na końcu jest śruba oporowa do której dosuwana jest cały agregat talerza... mam nadzieje że nie jest źle.

Mam nadzieje że wyjdzie z tego niezły robot :)
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”