Obsługa działania krańcówek - czy to błąd w programie ?

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
marand68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 82
Rejestracja: 22 sty 2009, 23:07
Lokalizacja: Wrocław

Obsługa działania krańcówek - czy to błąd w programie ?

#1

Post napisał: marand68 » 14 lip 2014, 12:23

Witam,
Mam w maszynie zainstalowane 6 krańcówek mechanicznych po dwie na każdą oś. Ponieważ Piko nie może używać jednocześnie tych samych krańcówek jako home i limit, więc podłączenie wygląda tak, że 3 krańcówki są podłączone do wejść HOME a pozostałe 3 jako limit R. W konfiguracji ustawione są limity sprzętowe (na krańcówkach). Wszystkie krańcówki typu NC. Taka jednak konfiguracja pozbawia mnie pilnowania limitów L. Ale wiedziałem o tym i pilnowałem aby nie przywalić maszyną :). Do Z HOME mam jeszcze podłączony czujnik długości narzędzia i czujnik wysokości materiału. Zgodnie z dokumentacją. W tej konfiguracji maszyna działa tak jak się spodziewałem czyli sekwencja:

- jazda referencyjna,
- pomiar długości narzędzia,
- jazda do punktu pracy,
- pomiar wysokości materiału,
- start programu
- ...
- zmiana narzędzia,
- pomiar długości narzędzia,
- jazda do punktu pracy i kontynuowanie programu.

Postanowiłem jednak wykorzystać SOFT LIMITY do pilnowania wszystkich krawędzi pola roboczego. Zmieniłem konfigurację we wszystkich osiach na SOFT LIMIT.
W osiach X i Y wszystko działa OK a w osi Z działa ale nie do końca. Jeśli jeździ się samą osią Z to rzeczywiście SOFT LIMITY działają ale w sekwencji jak powyżej już jest problem, czyli:

- jazda referencyjna,
- pomiar długości narzędzia,
- jazda do punktu pracy,
- pomiar wysokości materiału,
- start programu
- ...
- zmiana narzędzia,
- POMIAR DŁUGOŚCI NARZĘDZIA - i tu w momencie zadziałania czujnika wywala błąd najechania na krańcówkę Z,

Pytanie dlaczego zaraz po jeździe referencyjnej mierzy narzędzie i pracuje zgodnie z oczekiwaniem a po zmianie narzędzia, pomiar wywala błąd krańcówki ?
Czy ktoś z Was zauważył takie zachowanie, czy problem może leżeć jednak w podłączeniu krańcówek i czujników ? Moim zdaniem zdaniem nie, ale mogę się mylić. A może to błąd programu w reakcji na czujnik narzędzia ?

Marek



Tagi:

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#2

Post napisał: gaspar » 14 lip 2014, 21:03

marand68 pisze:Czy ktoś z Was zauważył takie zachowanie, czy problem może leżeć jednak w podłączeniu krańcówek i czujników ?
O ile pamiętam miałem tak samo, zrezygnowałem w tej osi z limitów całkowicie, wiem że to hardcore, ale jak się nie da to co poradzić :(

W piko mogłyby krańcówki działać tak jak w jednej z opcji w mach, czyli podczas bazowania nie są badane limity ujemne i dzięki temu krańcówka limitowa może być traktowana jako home. Już taki temat podrzucałem, ale nie spotkał się chyba z aprobatą.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
marand68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 82
Rejestracja: 22 sty 2009, 23:07
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: marand68 » 14 lip 2014, 22:37

Czyli jednak jest coś na rzeczy...

W LinuxCnc też można tak skonfigurować aby działały jako home+limit. Kto w amatorskich maszynach stosuje 9 krańcówek (3 home i 6 na osiach) ? Szczyt dobroci to 6 :)

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#4

Post napisał: gaspar » 14 lip 2014, 23:28

gaspar pisze:Szczyt dobroci to 6 :)
w profesjonalnych też często i gęsto stosuje się 6.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#5

Post napisał: mitek » 15 lip 2014, 07:33

Cosimo od samego początku szczyci się 9 i ja jestem za :) mam wszystkie podłączone i działa to fajnie... czy jest niezbędne? no to już zależy od potrzeb.
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#6

Post napisał: gaspar » 15 lip 2014, 09:36

mitek pisze:Cosimo od samego początku szczyci się 9
Wszystko fajnie, tylko na rynku są maszyny z 6 krańcówkami i jeśli chce się je przerobić na pikocnc to trzeba ingerować w mechanikę maszyny. Aby nie być gołosłownym przy ostatniej przeróbce praktycznie nowego plotera Diamond 1500x2000mm od Ergwindu z macha na pikocnc właśnie napotkałem ten problem. Sam w swojej maszynie mam jeszcze więcej krańcówek, bo mam oś zależną więc tam na każdej stronie są po 3 w osi Y, ale tu nie chodzi o ilość lecz o funkcjonalność. Jeśli coś można załatwić 6 krańcówkami przy odpowiednio przygotowanym algorytmie to warto tym się zainteresować. Przecież podczas pracy homy do niczego nam nie są potrzebne, one służą tylko do bazowania - jednorazowa operacja. Nawet przejazd na bezpiecznej to przecież nie przejazd na krańcówce tylko na "pobranej" z jej położenia pozycji...
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Obsługa działania krańcówek - czy to błąd w programie ?

#7

Post napisał: zacharius » 15 lip 2014, 10:49

marand68 pisze:Witam,
Ponieważ Piko nie może używać jednocześnie tych samych krańcówek jako home i limit,
Marek
hm niby takie fajne a za razem taka lipa :(
a zastanawiałem się przez jakiś czas nad piko ale przez to to na pewno zostanę na linuxie
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#8

Post napisał: RobWan » 15 lip 2014, 11:14

A jaka jest wyższość krańcówek nad Soft Limit-em?
Maszyna zgubi kroki i wyjedzie poza zakres?
Można te krańcówki dać pod E-Stop.

Robert

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9

Post napisał: zacharius » 15 lip 2014, 12:30

nie ma w 100% niezawodnych rozwiązań ale krańcówka która fizycznie jest w stanie odłączyć układ sterowania bez udziału "mózgu" sterującego daje większą szansę na zadziałanie zabezpieczenia w razie awarii niż softowe limity.
dlatego np robią tak że grzybek E-stopa nie tylko daje sygnał na peceta o odłączeniu ale również przerywa linie zasilania silników. można oczywiście robić i bez krańcówek i bez softlimitów i bez e-stopa ale to każdy robi na własne ryzyko
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#10

Post napisał: RobWan » 15 lip 2014, 12:37

No to gdzie widzisz problem, który wstrzymuje przesiadkę na Piko? Skoro nie odrzucasz możliwości podłączenia krańcówek pod E-Stop.

Robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”