[PicoCnc] Wersja programu dla tokarek cnc

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
airjack
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 17 wrz 2006, 10:11
Lokalizacja: dolny śląsk

[PicoCnc] Wersja programu dla tokarek cnc

#1

Post napisał: airjack » 11 lut 2012, 11:50

Witam,
Chciałbym rozpocząć dyskusję na temat wersji programu dla tokarek cnc.
Pytanie do autora: Czy mógłby rozważyć stworzenie wersji programu dla tokarek cnc z dedykowaną wersją PicoCama (generowanie ścieżek na podstawie wczytanego kształtu itp.). Wydaje mi się, że temat jest tylko programowy i elektronikę można zastosować tą samą. Jedną z osi można wykorzystać np. do sterowania uchwytem rewolwerowym zmiany narzędzia, jeśli ktoś takowy chciałby zainstalować. Pewnie pomysłów będzie wiele.
Myślę, że jest nisza, którą można zagospodarować tym bardziej, że aktualna wersja programu dla frezarek zbiera pozytywne opinie.



Tagi:


3TH0
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 24 sty 2011, 14:28
Lokalizacja: PL (ZMY)

#2

Post napisał: 3TH0 » 15 lut 2012, 11:55

witam również jestem za stworzeniem wersji dla tokarki cnc nie musi być zaraz tam pełno "ficzurów". Prosty cam do tego coś na wzór pikocnc i voila ;]

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#3

Post napisał: mitek » 06 maja 2012, 11:20

Dajcie się chłopakowi odrobić :) cały czas coś robi :)

wcześniej niech będzie przystawka 4 osi dla np karuzeli zmieniarki :)
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 06 maja 2012, 12:21

Nie wiem czy ma to jakikolwiek sens.

Istnieje wiele grup użytkowników frezarek i ploterów CNC, włącznie z takimi, którzy pojęcia żadnego o tym nie mają, a chcą tylko wyfrezować na porzykład tabliczkę na drzwi albo inny kwiatek.
Pisząc program o pewnym stopniu zaawansowania, można skupić użytkowników o takich wymaganiach.

Natomiast trudno sobie wyobrazić tokarza, który nie ma o toczeniu pojęcia.
Dla obsługi tokarki CNC znajomość G-kodów jest obowiązkowa.
Pisanie programu który ma konkurować z Machem czy LinuxCNC to moim zdaniem strata czasu.

No chyba że to będzie tokarka do drewna ...

.

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#5

Post napisał: gaspar » 12 gru 2012, 23:04

odświeżam.

Czy Autor oprogramowania może definitywnie potwierdzić/zaprzeczyć czy będzie wydawana wersja dla tokarek? Pod koniec zimy skończę moją tokarkę do drewna i mam już skompletowaną elektronikę. Pozostaje już tylko wybór oprogramowania. Najchętniej wybrałbym piko, bo skoro sprawuje się na frezarce to i na tokarce chciałbym mieć identyczne środowisko. Jak nie to zostaje mach i linuxcnc.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: 251mz » 12 gru 2012, 23:29

Podłączę się do odgrzewania kotleta.
Jestem wysoce zainteresowany.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#7

Post napisał: MlKl » 13 gru 2012, 00:04

Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ile roboty musi włożyć autor, żeby soft obsługiwał tokarkę poprawnie. Ja się wcale nie dziwię, że nie spieszy się z deklaracjami. Niemniej w razie, gdyby zechciał się do waszych próśb przychylić, chętnie służę radą i konsultacją - nie ominie problemów, które już dla LinuxCNC z kamarem pokonaliśmy.

251mz - o ile wiem, Pico nie obsługuje jakiejś ogromnej ilości wejść na 24 volty. Ale zapytaj, zanim zamówisz :)


Autor tematu
airjack
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 17 wrz 2006, 10:11
Lokalizacja: dolny śląsk

#8

Post napisał: airjack » 13 gru 2012, 18:59

Mam wrażenie, że sporo można wykorzystać z wersji dla freazarek, tylko trzeba inaczej klocki poukładać. Marzy mi się wykorzystanie cama, gdzie rysuje sobie w cadzie krzywą i wrzucam do cama w Pico, definiuje grubość "zbierania" i jazda. W PicoCnc wrzuciłem sobie krzywą, kontur otwarty, i wygenerowałem kilka offsetów za każdym razem ustawiając większą średnicę freza. Dało mi to potencjalną ścieżkę dla noża. Może wystarczy teraz zmienić w programie osie poprawnie dla tokarki, dodać bazowanie i automatyczne generowanie ścieżki na wzór aktualnego offsetu i mamy program dla każdego. Z implementacją skryptów też nie powinno być problemu, bo to już jest.
Oczywiście nie twierdzę, że jest to łatwe do zrealizowania. Taki sterownik, ten sam, bo 3 oś w przyszlości możnaby wykorzystać do zmiany narzędzi, wraz z programem zrobiłby furorę. Zapotrzebowanie jest i zarobi ten, kto pierwszy to wykorzysta, a jeśli bedzie to jak PicoCnc userf riendly to sukces murowany.

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#9

Post napisał: gaspar » 13 gru 2012, 20:35

airjack pisze: Marzy mi się wykorzystanie cama, gdzie rysuje sobie w cadzie krzywą i wrzucam do cama w Pico, definiuje grubość "zbierania" i jazda. W PicoCnc wrzuciłem sobie krzywą, kontur otwarty, i wygenerowałem kilka offsetów za każdym razem ustawiając większą średnicę freza. Dało mi to potencjalną ścieżkę dla noża. Może wystarczy teraz zmienić w programie osie poprawnie dla tokarki, dodać bazowanie i automatyczne generowanie ścieżki na wzór aktualnego offsetu i mamy program dla każdego.
Też tak to właśnie widzę! :)

Cosimo jest nas już przynajmniej trzech, na waciki dla Ciebie już będzie! Think about it :)
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#10

Post napisał: Zienek » 13 gru 2012, 20:51

Ja też. OUSa bym z'piczył, w końcu (zaraz po frezarce, która też w częściach czeka na z'piczenie ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”