Generowanie g-kodów


Autor tematu
Poremo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2021, 17:44
Lokalizacja: Pleszew

Generowanie g-kodów

#1

Post napisał: Poremo » 12 gru 2021, 20:45

Witam wszystkich forumowiczów,
Zastanawiam się od dłuższego czasu na jakiej zasadzie Solidcam zarządza kolejnością generowania poszczególnych wersów w g-kodzie. W samym postprocesorze wypisane są wszystkie procedury, mnóstwo źródeł pokazuje jak je edytowanć/pisać ale nigdzie nie mogę dokopać się do tego co decyduje że np. najpierw wypisane będą informacje o narzędziu, potem np. @changetool itp. Możliwe, że to jest ustawione na sztywno i poprostu to co aktywne jest w pliku vmid zostaje wywołane jako procedura z pliku postrprocesora. Żeby jeszcze bardziej zobrazować o co mi chodzi to dodam, że chciałbym np. usunąć pierwszą procedurę @changetool, która wypisywana jest na początku g-koda ale móc z niej skorzystać w połowie programu przy wymianie narzędzia.
Pozdrawiam forumowiczow




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Generowanie g-kodów

#2

Post napisał: Steryd » 12 gru 2021, 21:25

To musisz usunąć procedurę ze start of file, albo start of job. Ale zastanów się, czy na pewno chcesz to zrobić, - czy zawsze będziesz zaczynał pracę z narzędziem, które aktualnie masz we wrzecionie.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Generowanie g-kodów

#3

Post napisał: tuxcnc » 12 gru 2021, 21:34

Poremo pisze:
12 gru 2021, 20:45
chciałbym np. usunąć pierwszą procedurę @changetool, która wypisywana jest na początku g-koda ale móc z niej skorzystać w połowie programu przy wymianie narzędzia.
Wyjątkowo głupi pomysł.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Generowanie g-kodów

#4

Post napisał: Steryd » 12 gru 2021, 21:36

Nie tak glupi jak pisanie posta kiedy się nie ma nic do powiedzenia w temacie.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Generowanie g-kodów

#5

Post napisał: tuxcnc » 12 gru 2021, 22:26

Steryd pisze:
12 gru 2021, 21:36
Nie tak glupi jak pisanie posta kiedy się nie ma nic do powiedzenia w temacie.
Napisałeś wcześniej to samo co ja, ale musisz się przypieprzyć...


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Generowanie g-kodów

#6

Post napisał: Steryd » 12 gru 2021, 22:33

Napisałem odpowiedź na temat, a nie tak jak Ty swoje zdanie na temat poziomu intelektualnego autora.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Generowanie g-kodów

#7

Post napisał: tuxcnc » 12 gru 2021, 22:42

Steryd pisze:
12 gru 2021, 22:33
nie tak jak Ty swoje zdanie na temat poziomu intelektualnego autora.
tuxcnc pisze:
12 gru 2021, 21:34
Wyjątkowo głupi pomysł.
Masz w zwyczaju czytać posty na które odpowiadasz?
Czy też przerasta cię zrozumienie prostego zdania w ojczystym języku?
Pomysł jest głupi, bo w praktyce gwarantuje uruchomienie programu z przypadkowym narzędziem.
Temat uważam za wyczerpany.


wojtek10916
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 514
Rejestracja: 23 mar 2014, 22:21
Lokalizacja: East Midlands

Re: Generowanie g-kodów

#8

Post napisał: wojtek10916 » 12 gru 2021, 22:43

Poremo pisze:
12 gru 2021, 20:45

Zastanawiam się od dłuższego czasu na jakiej zasadzie Solidcam zarządza kolejnością generowania poszczególnych wersów w g-kodzie. W samym postprocesorze wypisane są wszystkie procedury, mnóstwo źródeł pokazuje jak je edytowanć/pisać ale nigdzie nie mogę dokopać się do tego co decyduje że np. najpierw wypisane będą informacje o narzędziu, potem np. @changetool itp.

Możliwe, że to jest ustawione na sztywno i poprostu to co aktywne jest w pliku vmid zostaje wywołane jako procedura z pliku postrprocesora.

Żeby jeszcze bardziej zobrazować o co mi chodzi to dodam, że chciałbym np. usunąć pierwszą procedurę @changetool, która wypisywana jest na początku g-koda ale móc z niej skorzystać w połowie programu przy wymianie narzędzia.
Pozdrawiam forumowiczow
O kolejności wygenerowania G-kodu odpowiada kolejność zapisana w GPP (VMID nie ma nic do tego)
Usuniecie pierwszego wywołania narzędzia faktycznie nie jest dobrym pomysłem, może napisz o co Ci chodzi i prześlij mi plik to Ci zmienię to.


Autor tematu
Poremo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2021, 17:44
Lokalizacja: Pleszew

Re: Generowanie g-kodów

#9

Post napisał: Poremo » 13 gru 2021, 12:47

Dzięki Panowie za zainteresowanie.
Wydaje mi się że w procedurze @start_of_file oraz @start_program nie ma informacji o narzędziu. Sprawdzę jeszcze w @start_of_job.
Co do zasadności takiego rozwiązania to zgadza się że przy maszynach w pełni zautomatyzowanych powodowałoby to uruchomienie programu z przypadkowym narzędziem. Moja maszyna jest amatorska, bardziej się nią bawię i uczę niż na niej pracuje. U mnie narzędzie wymieniam ręcznie ale mam czujnik wysokości narzędzia z makrem, które uruchamia się przy komendzie m6, więc tak naprawdę nie potrzebuje w g-codzie informacji na początku o narzędziu. Ale gdy w połowie g-codu następuje zmiana narzędzia to wtedy chcę żeby makro się odpaliło zaczęło mierzyć narzędzie. Oczywiście nadal mam na uwadze, że to być głupie rozwiązanie i chętnie posłucham alternatywy.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Generowanie g-kodów

#10

Post napisał: tuxcnc » 13 gru 2021, 13:02

Poremo pisze:
13 gru 2021, 12:47
Oczywiście nadal mam na uwadze, że to być głupie rozwiązanie i chętnie posłucham alternatywy
Ale tu nie ma żadnej alternatywy.
Albo nie używasz wymiany narzędzia nigdy, albo używasz go zawsze.
Jeżeli rezygnujesz z M6 w ogóle, to dla każdego narzędzia tworzysz osobny plik z g-kodem i ładując plik zmieniasz narzędzie. Oczywiście nie chroni to przed błędem, ale wyrabia nawyk który zmniejsza jego ryzyko.
Natomiast jeśli korzystasz z M6, to korzystaj z niego zawsze, żeby zawsze dostać komunikat które narzędzie powinno być założone, a stratę kilku sekund na pomiar narzędzia po prostu zaakceptuj jako konieczność.
W przeciwnym razie uruchamiając program ponownie zaczniesz nie pierwszym narzędziem, tylko ostatnio używanym, co chyba jest oczywiste.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „SolidCAM”