Strona 1 z 5
DSPMC/IP - Ethernet Motion Controller + mach3
: 26 lip 2008, 00:59
autor: olo_3
Witam ,
w związku z tym, iz pewien kolega z forum obiecał sterowniki dc i zwleka z tym drugi rok, zmuszony bylem kupić takie urządzenie:
http://www.vitalsystem.com/web/motion/dspmc.php#Mach3
(na stronie producenta jest instrukcja w .pdf i plugin do macha itd)
zapraszam wszystkich do wymiany doświadczeń i poglądów.
Osobiście zamierzam sterować tym z macha3 analogowo koncowki mocy indromata.
: 26 lip 2008, 15:51
autor: paulg
Witam.
A może się kolega podzielić bliższymi informacjami ??
Pierwsze spostrzeżenia itp ...
No i co ważne ( lub najważniejsze ) - cena
Pozdrawiam
: 26 lip 2008, 16:02
autor: pltmaxnc
W poscie olo_3 jest link do strony producenta , jest tam trochę danych i cena
: 26 lip 2008, 17:42
autor: cnc3d
Ten sterownik pracuje w starej technologii analogowej. Jeśli kolega ma serwa analogowe to może to na sens, ale dokładność dynamiczna takiego rozwiązania jest raczej niewielka. Poza tym nic nie napisali o parametrach dynamicznych regulatorów, nic o buforze danych i ewentualnej możliwości pracy bez zatrzymywania sie pomiędzy kolejnymi blokami programu. A jak ktoś czegoś takiego nie pisze to najprawdopodobniej nie ma sie czym chwalić.
: 26 lip 2008, 21:47
autor: Adalber
Co kolega cnc3d ma na myśli pisząc o zatrzymywaniu się maszyny między blokami programu? Proszę podać jakieś porównawcze czasy dla różnych producentów.
: 26 lip 2008, 22:22
autor: cnc3d
Tu nie chodzi o czasy, no bo nie wyobrażam sobie żeby jak maszyna skończy ruch to jeszcze czekała zanim rozpocznie następny. Proste sterowania działają tak, że interpolator dostaje na raz tylko jeden blok programu i od prędkości zatrzymania (stoi) rozpędza się do prędkości roboczej, a potem odpowiednio wcześnie zaczyna zwalniać aby zatrzymać się na docelowej pozycji. Wtedy pobiera następny blok programu i zabawa zaczyna sie od początku. Wykres prędkość od czasu obrazujący to co opisałem jest w instrukcji do omawianego sterownika. Mądrzejsze sterowniki pobierają dwa lub więcej bloków programu na raz i analizują, czy przypadkiem kolejny wektor ruchu nie ma zbliżonego kierunku do poprzedniego. Wtedy nie musi on zatrzymywać się tylko kontynuuje ruch bez zatrzymywania. Niestety przy bardzo skomplikowanych ścieżkach ilość bloków programu na jednostkę przemieszczenia jest bardzo duża i analizowanie tylko kilku bloków mogło by doprowadzić do sytuacji w której maszyna rozpędzi się na kilku prostych wektorach, a potem nagle pojawi sie ruch w zupełnie innym kierunku i nie zdąży wyhamować. W takiej sytuacji silniki krokowe gubią kroki a serwonapędy wyłączają się nadprądowo lub po przejechaniu za daleko wrócą do zadanej pozycji, ale co z tego jak materiał będzie juz popsuty albo frez złamany. Tylko kilka firm na świecie oferuje technologie zapewniającą profilowanie prędkości na wysokim poziomie (analizuje sie tam nawet kilka tysięcy bloków do przodu). W Polsce takie systemy produkuje firma Kimla -
www.kimla.pl , można tam coś o tym więcej poczytać,
http://kimla.pl/news/26,dynamiczna_anal ... torow.html, i zobaczyć jak pracują maszyny wyposażone w te systemy
http://kimla.pl/index.php?mid=8&vid=10
: 26 lip 2008, 23:11
autor: kostner
Kolega cnc3d cos zbyt podejrzanie czesto tak formuluje odpowiedz aby zamiescic linka do producenta kimla

. Jakies uklady z tym producentem ?? moze pracownik ??
: 27 lip 2008, 02:59
autor: jarekk
cnc3d pisze:Tylko kilka firm na świecie oferuje technologie zapewniającą profilowanie prędkości na wysokim poziomie (analizuje sie tam nawet kilka tysięcy bloków do przodu). W Polsce takie systemy produkuje firma Kimla
Nie jest to takie skomplikowane - zresztą nawet Kimla opisuje jak to robi. Własnie implementuje podobny algorytm dla sterownika USB dla Step2Cnc - wszystkie wektory są przetworzone wstępnie na PCcie ( cały program). Potem wszystko idzie do pamięci sterownika i jest po prostu odgrywane. Dzieki temu przy stosunkowo prostym sterowaniu daje się osiągnąć maksymalne mozliwe prędkosci (przy zadanych parametrach). Pamięci NAND są tanie, a przez USB dane idą szybko. Pamięć (16MB) udało mi się zapchać tylko przy płaskorzeźbach.
: 27 lip 2008, 09:30
autor: olo_3
Widać gołym okiem ze kolega cnc3d to ze składu kimli.
Wracając do super wyjątkowej analizy wektorów to chciałem poinformować ze siemens w latach 70 analizował 20 lini gkodu do przodu, przy odczycie z pamięci a 10 przy transmisji zew. Wiec naprawdę nie ma w tym nic wyjątkowego a tym bardziej nowatorskiego. Jeszcze dodam ze stara technologia analogowa montowana jest do dzisiaj (i obsługiwana np. przez sinumerika 840 o jakim kimla może jedynie pomarzyć (technologi i zaawansowaniu)).
Poruszając temat dynamiki sterownik ten będzie krecią serwami o mocy kilku KW w maszynie gdzie najlżejszy przesuwny element wazy nieco mniej niz tone, wiec nie rozpędzi go w czasie zerowym żaden super system.
Wybór padł na ten wynalazek bo po prostu nie ma nic innego współpracującego z machem i do tego w rozsądniej cenie. (podobny problem ze sterowaniem serwami DC – o dużej mocy, nie ma na rynku tanich rozwiązań, z reszta by wysterować motor potrzebne sa jeszcze 2 karty których wartość jest tez nie malała -za to żywotność duza, przerobienie maszyny cnc na nowsze sterowanie (bez wymiany napędow) to wydatek min 15 k euro – (mam tez ofertę z siemensa na grubo ponad 100k euro na 4osiowe centrum - to tak tylko orientacyjnie))
Ponadto szukałem rozwiązania do sterowani koncówkami mocy (m/n simodrivem) wlasnie +-10V
montaż przewiduje rozpocząć pod koniec nadchodzącego tygodnia.
Całkowita wartość obejmująca wszystkie koszta (transport 120$, podatki 100euro, 0% cla) na niemieckim obszarze celnym wynosi 660euro.
Resumując sam problem sterowania +-10V (lub sterowników / driverow dużej mocy DC) to faktycznie żaden szal ale nie ma innego wyboru (przynajmniej ja nie znam).
: 27 lip 2008, 09:47
autor: cnc3d
Układy z producentem mamy -kupujemy ich maszyny. Mamy kilka maszyn kimli i jak następną będziemy kupowali to pewnie też tam. Pomogli nam kilka razy, a poza tym wiele się od nich nauczyłem. Co do wklejania linków to ludzie szukają takich informacji więc im je podaje. Wiedzę mam i nic na to nie poradzę, natomiast to czy się będę nią dzielił to już moja decyzja. Jeśli moje posty są głupie, nie na temat, niefachowe, lub przekazywane w nich informacje są błędne to proszę mi to wskazać. Może nie zauważyłeś ale strona kimli w googlach jest tak wysoko, że raczej nie potrzebuje dodatkowej promocji. A może po prostu chciałbyś produkować takie maszyny i nie w smak Ci, że ktoś chwali nie twoje maszyny. Jeśli chcesz konkurować z kimlą to zrób maszynę szybszą, dokładniejszą, sztywniejszą, no i oczywiście tańszą, a nie czepiaj się jakichś linków. Wtedy wszystkie twoje produkty będą się sprzedawały na pniu i ustawi się jeszcze kolejka.
Jarekk, kimla juz dawno na usb nic nie robi, kiedyś mieliśmy maszynę ze sterownikiem USB ale ze względu, że jest wizualizacja on line i wszystkie parametry maszyny są podawane na bieżąco, komunikacja się czasami przytykała, po prostu USB ma za małą przepustowość przy transmisji wielu paczek o niewielkim rozmiarze. Poza tym USB nie ma izolacji galwanicznej i zasilanie kompa i maszyny z różnych gniazdek nie wchodziło w grę. Jak zmieniliśmy sterownik na sieciowy, to wszystkie problemy zniknęły. Co do tego co opisuje kimla na stronie to najczęściej są to ich dość stare patenty. Z tego co widzę to nie spieszą się z informowaniem o nowościach. Mają np. maszyny co jeżdżą metr na sekundę, serwonapędy AC i interpolatory na realtimowym Ethernecie. Ja na ich miejscu trąbił bym o tym na głównej stronie.