Silniki krokowe 5 fazowe, reanimacja starej tokarki CNC

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
lenkoinvest
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 29 lis 2015, 10:48
Lokalizacja: Śląsk

Silniki krokowe 5 fazowe, reanimacja starej tokarki CNC

#1

Post napisał: lenkoinvest » 30 kwie 2017, 20:41

Cześć wszystkim, trafiła do Nas na warsztat dosyć stara tokarka CNC i próbuje zrobić z niej coś użytkowego dla siebie :)

Nazwy niestety nie znam, silniki bardzo duże 5 fazowe oraz drobna śruba napędowa robi wrażenie pozytywne.

Mam za sobą kilka modyfikacji frezarek CNC na sterowanie Mach3 oraz Smoothieboard i podobne plany mam do tej maszyny jednak bardzo bym prosił bardziej doświadczonych kolegów o radę i informacje czy ktoś ma doświadczenie ze sterowaniem podobnego cuda?
Czy są do takich tokareczek jakieś ciekawe sterowniki czy lepiej robić to na Mach3 ?
Po zaglądnięciu widać sterownik silnika, jeszcze nie miałem chwili się przyglądnąć jednak liczę, że sterowanie jest po STEP i DIR.

Stare sterowanie było prawdopodobnie na rodzaj taśm magnetofonowych więc całkowicie odpada.

Widział ktoś taką maszynę kiedyś i coś mi powie o niej więcej? Jakieś doświadczenia z tego typu silnikami? ( dlaczego one takie drogie ?! używki rzędu 2 tysiaki )


ObrazekObrazekObrazekObrazek



Tagi:


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: Steryd » 30 kwie 2017, 23:02

Wygląda trochę jak emco.
Sterowniki 90% berger lahr tak jak silniki. Sterowanie step dir na pewno, tylko musisz podpiąć się w odpowiednie miejsce, albo znaleźć sterowniki 5fazowe.
Od spodu tych sterownikow jest plyta główna w która pewnie da się łatwo wlutowac. Daj zdjęcie z tamtej strony i może jednego sterownika. Jak jest całe zasilanie to będzie hulac
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
lenkoinvest
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 29 lis 2015, 10:48
Lokalizacja: Śląsk

#3

Post napisał: lenkoinvest » 30 kwie 2017, 23:21

jak uruchamiam to bazuje więc wszystko sprawne. A kojarzysz może gdzie tam są krańcówki? szukałem i nic nie widać a jednak bazuje :)


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: Steryd » 30 kwie 2017, 23:47

Jeśli to jest tak jak w nowszych emco, to sa czujniki zbliżeniowe i "wchodzące" na nie kawałki blachy.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
lenkoinvest
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 29 lis 2015, 10:48
Lokalizacja: Śląsk

#5

Post napisał: lenkoinvest » 01 maja 2017, 09:19

ok przyglądnę się temu choć właśnie nawet żadnych przewodów nie było widać :) A jakieś sterowanie pod to konkretne polecasz czy właściwie jest tylko Mach3 warty uwagi?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: Steryd » 01 maja 2017, 15:10

co kto lubi. Ja na przykład fanem macha nie jestem (za dziurawy jak dla mnie) ale jest tego od groma. Polskie Piko Linux, nawet siemens wypuścił ostatnio sinumerika (bodaj 808) który generuje sygnały step-dir i kosztuje rozsądne piniondze.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
lenkoinvest
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 29 lis 2015, 10:48
Lokalizacja: Śląsk

#7

Post napisał: lenkoinvest » 01 maja 2017, 15:23

Za machem nie szaleje ale ciężko o alternatywę, dla tokarki nie mam wcale doświadczenia więc nie wiem czy w ogóle coś innego obsługuje :) Piko chyba tylko frezarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”