Jakie Silniki+sterowniki+sterowanie(plyta glowna) ?

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Jakie Silniki+sterowniki+sterowanie(plyta glowna) ?

#1

Post napisał: denhen89 » 28 kwie 2017, 15:21

Hello!

Jestem w trakcie planowania Frezarki i budowe chce zaczac juz w nastepnym tygodniu. Ma to byc Frezarka z ruchomym stolym. Przesuwy: Y: 938mm, X: 738mm, Z: 338mm

Konstrukcja z profili stalowych (mysle ze zdecyduje sie do profili 120x120x6).
Konstrukcja bedzie bardzo podobna do tej:

Rama chce po spawaniu oddac do wazarzania.

Prowadnice/szyny HIWIN (20)
Przy srubach jeszcze nie jestem pewny ale maja to byc Hiwiny: Czy wystacza 1605 czy lepiej 2005 do Y & X ?

Wrzeciono: raczej 2.2kw mokry chinczyk

Ruchomy stol bedzie wazyl okolo 70 kg (blacha stalowa: 1000 mm x 800mm x 12mm). Przy 15mm grubosci okolo 90kg.
Oczywiscie myslalem nad plyta z aluminium ale taka plyta kosztuje ponad 1000zl a blacha stalowa 3-4 razy mniej + koszt za planowania tej blachy, co raczej odpada przy gladkiej plycie aluminiowej(?).

Teraz mam tylko problem z elektryka i probuje sie dac sam rade, ale bez doswiadczenia ciezko stwierdzic co wybrac.

Najbardziej mi zalezy na dobra konstrukcja i czesci mechanicznych, bo przy konstrukcji/mechanice w przyszlosci juz niechce nic zmieniac ale przy elektryce to wyglada innaczej.

Myslalem nad zestawem CNC profi, 3 x 4Nm, bo po prostu latwo kupic zestaw, conajmniej dla mnie.
Frezarka ma sluzyc (conajmniej przes pierwsze 6 miesiacy albo dluzej, az zdobede troszke doswiadczenia) tylko do prywatnego uzytku, wiec nie zalezy mi az tak bardzo na czasie, ale czy 4Nm wystarcza przy takiej ciezkiem stolu ?

Frezowac bede raczej glownie w aluminium, ale w stali ma tez dac rade.

Czytam od paru dni i probuje sie sam poradzic, ale naprawde ciezko sie zdecydowac.. Niktorzy radza do silnikow hybrydowych jak naprzyklad EasyServo, firmy Leadshine, a inni zas radza do wiekszych silnikow krokowych zeby nie tracic krokow.

Myslalem tez nad sterownikiem Gecko G540 (4-osiowy) ktory posiada wbudowana glowna karte "brakeout board" i dziala z Mach3, ale jak rozumie dobrze to Drivery daja rade silnikami maks 3nm albo 4nm (3.5A).

Jakis czas temu ktos tu na forum radzil mi do uzywania LinuxCNC zamiast Mach3, ale wydaje mi sie ze dla poczatkujacego Mach3 bedzie latwiej.

Moj maly problem jest ten ze zalezy mi nad tym zeby frezarka byla gotowa do pracy za maks. 2 miesiace (moge dziennie z 8h pracowac przy frezarce, wiec napewno jest to do zrealizowania), wiec boje sie ze jak zdecyduje do uzywania Linuxa + kupienia wszystkich czesci do elektryki osobno, ze bede dlugo grzebal przy instalacji jak i ustawieniach calego systemu.

Bardzo was prosze o pomoc i doradzeniu, bo jestem gotowy do zamawiania wszystkich czesci (w poltechu).

** Jeszcze jedne pytanie na temat prowadnic: Czy Prowadnice liniowe podparte FI25 daly by rade na Y (do ruchomego stolu) zamiast HIWIN HGR20 ? Wejdzie okolo 700 taniej i myslalem nad uzywaniu 8 lozysk zamiast 4.

Z gory dziekuje !

Pozdrawiam,
Denis



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 28 kwie 2017, 16:39

denhen89 pisze:Jakis czas temu ktos tu na forum radzil mi do uzywania LinuxCNC zamiast Mach3, ale wydaje mi sie ze dla poczatkujacego Mach3 bedzie latwiej.
jak byłem początkujący to jednak linuxcnc okazał się łatwiejszy.
denhen89 pisze:Moj maly problem jest ten ze zalezy mi nad tym zeby frezarka byla gotowa do pracy za maks. 2 miesiace (moge dziennie z 8h pracowac przy frezarce, wiec napewno jest to do zrealizowania), wiec boje sie ze jak zdecyduje do uzywania Linuxa + kupienia wszystkich czesci do elektryki osobno, ze bede dlugo grzebal przy instalacji jak i ustawieniach calego systemu.
będę mógł pomóc z tym linuxcnc
denhen89 pisze:** Jeszcze jedne pytanie na temat prowadnic: Czy Prowadnice liniowe podparte FI25 daly by rade na Y (do ruchomego stolu) zamiast HIWIN HGR20 ? Wejdzie okolo 700 taniej i myslalem nad uzywaniu 8 lozysk zamiast 4.
mniejsza dokładność więcej zabawy z geometrią i gorsze rezultaty w stali.
hiwiny kup z naprężeniem wstępnym!

na hiwinie i kulowej 4nm spokoje posunie 70 kg potem poszedłbym w serwokrokowce

jak się boisz elektroniki możesz u marka http://allegro.pl/listing/user/listing. ... 34&order=m złożyć zamówienie na zestaw "na drutach" wszystko podłączone ale bez obudowy. licz sie z tym że silnik silnikowi nie równy to samo sterownik liczy się wysokie napięcie i niska indukcyjność uzwojeń co często przekłada się na pozłocenie ich równolegle.

Profi CNC nie polecam czasem owszem realizacja jest OK a czasem czekasz miesiąc na odp. żeby się dowiedzieć ze to co kupiłeś będzie za kolejny miesiąc (z chin to ja sam umiem sobie kupić)

wiesz już gdzie będziesz wyżarzał i frezował?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

#3

Post napisał: denhen89 » 28 kwie 2017, 18:05

Dzieki za odpowiedz!
jak byłem początkujący to jednak linuxcnc okazał się łatwiejszy.
To teraz jestem zdziwiony. A pracowales wczesniej na Linuxie, zanim pracowales na LinuxCNC ?
Kiedys uzywalem Linuxa/Ubuntu, ale tez tylko przes krotki czas, i wiem ze wszystko sie idzie doczytac w internecie, wiec moze sie to tylko wyobrazam ciezej niz Mach3 bo nie jest na Windowsie..
będę mógł pomóc z tym linuxcnc
To by byla naprawde super.. Oczywiscie sprobowalbym jak daleko dojde sam przes instrukcje na glowniej stronie LinuxCNC, ale dobrze bylo by miec kogos jak by jednak byl jakis problem.

A jaka plyte mam kupic jako Brakeout board? (na 4 osie)
Napoczatku planowalem na LinuxCNC z karta MESA 7i76 + 5i25 Plug & Go kit, ale trzeba zamowic z Stanow (chyba tez w czechach jest sklep z kartami MESA), a napewno sa jakies inne sprawdzone karte ktore mozna tu kupic?!
mniejsza dokładność więcej zabawy z geometrią i gorsze rezultaty w stali.
hiwiny kup z naprężeniem wstępnym!
Dzieki za to. Beda Hiwiny na wszystkich osiach :)
Piszesz o "naprezeniem wstepnym" i rozumie o co chodzi, ale sa takie do kupienie czy trzeba samemu wiemiec kulki lozyskowe na wieksze ? Kiedys cos o tym czytalem...
na hiwinie i kulowej 4nm spokoje posunie 70 kg potem poszedłbym w serwokrokowce
To znaczy, zwykle Krokowce 4Nm na poczatek wystarcze a pozniej (jak bedzie potrzeba) wymienic na prawdziwe Servo silniki?
jak się boisz elektroniki możesz u marka http://allegro.pl/listing...2443234&order=m złożyć zamówienie na zestaw "na drutach" wszystko podłączone ale bez obudowy. licz sie z tym że silnik silnikowi nie równy to samo sterownik liczy się wysokie napięcie i niska indukcyjność uzwojeń co często przekłada się na pozłocenie ich równolegle.
Super! A wiesz jaki jest koszt za podlaczenie takiego zestawu "na gotowo" ?

Tak naprawde to absolutnie nie boje sie podlaczenie zestawu samemu albo ogolnie elektroniki, chodzi mi tylko o to ze jak kupie wszystko osobno ze cos kupie zle ale cos nie bedzie wspolpracowac dobrze i bede musial szukac tygodniami jakies rozwiazanie :D.

Wolalbym wszystko samemu podlaczyc, zeby sie nauczyc bo pozniej jak byloby cos do wiemiany nie bylo by problemu bo bede znal temat...

A czy roznica miedzy analogowym Driverze a Cyfrowym jest bardzo duza ? Oczywiscie szukalem odpowiedzi na to pytanie przes google i nawet duzo znalazlem na ten temat, ale czy sie oplaca jak bym mial kiedys zmienic na Serwosilniki? Czy Cyfrowe Sterowniki mnie tak zadowola ze serwosilniki nie beda potrzebne? :D
Profi CNC nie polecam czasem owszem realizacja jest OK a czasem czekasz miesiąc na odp. żeby się dowiedzieć ze to co kupiłeś będzie za kolejny miesiąc (z chin to ja sam umiem sobie kupić)
Dzieki. Dobrze wiedziec, wiec chyba zapomne o tym bo tak jak mowisz, zamowic z chin tez moge, ale jakos wole kupic w Polsce bo jak policzylem wszystko, to nie zaoszczedzilbym wieli przy zamowieniu z Chin, ale wydaje mi sie ze mniejsze czesci jak Bloki lozyskujace itd. moga sie oplacac bo koszty za przesylke nie sa takie wysokie jak naprzyklad przy dlusszych srubach kulowych.
wiesz już gdzie będziesz wyżarzał i frezował?
Tak, dzwonilem do jednej firmy pare dni temu i bylem pozytywnie zaskoczony. Chodzi o ta Firma: http://arc-heat.pl/pl/wyzarzanie-odprezajace
Pani sie pytala tylko jaka duza bedzie kostrukcja (okolo 1600 x 900 x 800) i z jaki Stali. Powiedzialem jej ze bede budowal z profili stalowych i to chyba S235JRH ale przy telefonie nie bylem pewny. Pytala sie czy zalezy mi barzdo na czasie bo mozna wrzucic z innymi kostrukcjami do pieca a to moze trwac 2-3 dni, wiec dla mnie to wcale nie jest problem, bo najpierw myslalem ze napewno 2-3 tygodnie..

A koszt to naprawde nie duzo ale niewiem czy to tu mozna pisac(?), wiec napewno to zrobie i bede mogl spokojnie spac, pozatym jest to w Rudej Slaskiej, wiec z Bytomia nie daleko.
Jak by ktos planowal budowe w nastepnym czasie to mozna sie umowic i oddac konstrukcje razem ale chyba to przy tych kosztach nie bedzie robilo wielkej roznicy.
[/quote]

[ Dodano: 2017-04-28, 18:06 ]
Dzieki za odpowiedz!
jak byłem początkujący to jednak linuxcnc okazał się łatwiejszy.
To teraz jestem zdziwiony. A pracowales wczesniej na Linuxie, zanim pracowales na LinuxCNC ?
Kiedys uzywalem Linuxa/Ubuntu, ale tez tylko przes krotki czas, i wiem ze wszystko sie idzie doczytac w internecie, wiec moze sie to tylko wyobrazam ciezej niz Mach3 bo nie jest na Windowsie..
będę mógł pomóc z tym linuxcnc
To by byla naprawde super.. Oczywiscie sprobowalbym jak daleko dojde sam przes instrukcje na glowniej stronie LinuxCNC, ale dobrze bylo by miec kogos jak by jednak byl jakis problem.

A jaka plyte mam kupic jako Brakeout board? (na 4 osie)
Napoczatku planowalem na LinuxCNC z karta MESA 7i76 + 5i25 Plug & Go kit, ale trzeba zamowic z Stanow (chyba tez w czechach jest sklep z kartami MESA), a napewno sa jakies inne sprawdzone karte ktore mozna tu kupic?!
mniejsza dokładność więcej zabawy z geometrią i gorsze rezultaty w stali.
hiwiny kup z naprężeniem wstępnym!
Dzieki za to. Beda Hiwiny na wszystkich osiach :)
Piszesz o "naprezeniem wstepnym" i rozumie o co chodzi, ale sa takie do kupienie czy trzeba samemu wiemiec kulki lozyskowe na wieksze ? Kiedys cos o tym czytalem...
na hiwinie i kulowej 4nm spokoje posunie 70 kg potem poszedłbym w serwokrokowce
To znaczy, zwykle Krokowce 4Nm na poczatek wystarcze a pozniej (jak bedzie potrzeba) wymienic na prawdziwe Servo silniki?
jak się boisz elektroniki możesz u marka http://allegro.pl/listing...2443234&order=m złożyć zamówienie na zestaw "na drutach" wszystko podłączone ale bez obudowy. licz sie z tym że silnik silnikowi nie równy to samo sterownik liczy się wysokie napięcie i niska indukcyjność uzwojeń co często przekłada się na pozłocenie ich równolegle.
Super! A wiesz jaki jest koszt za podlaczenie takiego zestawu "na gotowo" ?

Tak naprawde to absolutnie nie boje sie podlaczenie zestawu samemu albo ogolnie elektroniki, chodzi mi tylko o to ze jak kupie wszystko osobno ze cos kupie zle ale cos nie bedzie wspolpracowac dobrze i bede musial szukac tygodniami jakies rozwiazanie :D.

Wolalbym wszystko samemu podlaczyc, zeby sie nauczyc bo pozniej jak byloby cos do wiemiany nie bylo by problemu bo bede znal temat...

A czy roznica miedzy analogowym Driverze a Cyfrowym jest bardzo duza ? Oczywiscie szukalem odpowiedzi na to pytanie przes google i nawet duzo znalazlem na ten temat, ale czy sie oplaca jak bym mial kiedys zmienic na Serwosilniki? Czy Cyfrowe Sterowniki mnie tak zadowola ze serwosilniki nie beda potrzebne? :D
Profi CNC nie polecam czasem owszem realizacja jest OK a czasem czekasz miesiąc na odp. żeby się dowiedzieć ze to co kupiłeś będzie za kolejny miesiąc (z chin to ja sam umiem sobie kupić)
Dzieki. Dobrze wiedziec, wiec chyba zapomne o tym bo tak jak mowisz, zamowic z chin tez moge, ale jakos wole kupic w Polsce bo jak policzylem wszystko, to nie zaoszczedzilbym wieli przy zamowieniu z Chin, ale wydaje mi sie ze mniejsze czesci jak Bloki lozyskujace itd. moga sie oplacac bo koszty za przesylke nie sa takie wysokie jak naprzyklad przy dlusszych srubach kulowych.
wiesz już gdzie będziesz wyżarzał i frezował?
Tak, ta Firma: http://arc-heat.pl/pl/wyzarzanie-odprezajace
Frezowac to niewiem czy bede to robil, to zalezy czy firma Ragor w Bytomiu (to moze juz Radzionkow ale tylko 5min odemnie) moze to zrobic, jak nie to wyrownam z zywicy epoksydowej.

** Czy sruby kulowe 1605 wystarcza czy lepiej dac 2005 na Y i X ?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 28 kwie 2017, 19:13

denhen89 pisze:A pracowales wczesniej na Linuxie, zanim pracowales na LinuxCNC ?
a w życiu i gdyby nie forum to bym się nie przekonał a okazało się to proste i działa bez przygód jakie miałem z mach( do macha robiłem 3 podejścia i zawsze coś szło źle)
denhen89 pisze:A jaka plyte mam kupic jako Brakeout board? (na 4 osie)
Napoczatku planowalem na LinuxCNC z karta MESA 7i76 + 5i25 Plug & Go kit, ale trzeba zamowic z Stanow (chyba tez w czechach jest sklep z kartami MESA), a napewno sa jakies inne sprawdzone karte ktore mozna tu kupic?!
a tu to nie wiem wszystko ogarniam na LPT jeszcze tych kart w rękach nie miałem to nie wiem czy z nimi poradzę.
powiesz ZAH i takie dostaniesz
denhen89 pisze:o znaczy, zwykle Krokowce 4Nm na poczatek wystarcze a pozniej (jak bedzie potrzeba) wymienic na prawdziwe Servo silniki?
do ruszania maszyna tak .. no nie koniecznie serva tylko serwo krokówce
jakieś czas temu zrobiliśmy z kolegą taki zestaw i chodzi to bardzo ładnie
denhen89 pisze:Super! A wiesz jaki jest koszt za podlaczenie takiego zestawu "na gotowo" ?
nie wiem na drutach 100zł http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3139394.html
denhen89 pisze:** Czy sruby kulowe 1605 wystarcza czy lepiej dac 2005 na Y i X ?
to nie wiem bo takiej wielkiej na śrubach to nie robiłem ale trzeba brać pod uwagę wyboczenie cienkich śrub na znacznych długościach
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

#5

Post napisał: denhen89 » 29 kwie 2017, 11:16

a w życiu i gdyby nie forum to bym się nie przekonał a okazało się to proste i działa bez przygód jakie miałem z mach( do macha robiłem 3 podejścia i zawsze coś szło źle)
przekonales mnie i wczoraj zainstalowalem LinuxCNC na laptopie. Wszystko bardzo latwo ale Jitter za wysoki (+60.000) ale nie oczekiwalem przy laptopie dobrego jitteru, a bardziej mnie chodzilo o instalacje.
Zostane przy LinuxCNC.

Tydzien temu przywiozlem komputer od brata (chyba od 2010), ktory nie posiada karte graficzna, wiec do testu bede musial cos kupic.
Motherboard to: ASUS M4A87TD EVO/USB3
Procesor: AMD Phenom II x6
Twady dysk: SSD (niewiem, ale mysle ze to 64Gb)

Wiec chetnie bym wyprobowal tego kompa (wylacze wszystkie "energy saving" opcje w BIOS), ale musze kupic Karte graficzna. Czy mozesz/mozecie mi polecic jakas Karte graficzna ktora na 100% dziala i jak by jednak ten komp sie nie nadawal to bym mogl ja przelozyc do innego. Problem tylko ze potrzebna karta z PCI-Express, wiec do bardzo starego kompa ja juz nie wloze. Ale moze jest jakas tania karta ktora duzo nie kosztuje..
a tu to nie wiem wszystko ogarniam na LPT jeszcze tych kart w rękach nie miałem to nie wiem czy z nimi poradzę.
powiesz ZAH i takie dostaniesz
A mozesz mi powiedziec jaka karte uzywasz? (nazwa, i gdzie mozna kupic)
Dzieki za ten filmik, o tym nie wiedzialem.. czyli jak zamowie prowadnice naprzyklad w poltechu to tylko dopisac ze chce ZAH i takie daja ?
do ruszania maszyna tak .. no nie koniecznie serva tylko serwo krokówce
jakieś czas temu zrobiliśmy z kolegą taki zestaw i chodzi to bardzo ładnie
Moze sie jednak zdecyduje na mocniejsze krokowce, naprzyklad 8Nm. Czy konfiguracja jest skomplikowana jak sie uzywa rozne mocy krokowcow do kazdej osi ? Naprzyklad, 8nm do Y i X, 4Nm do Z ?
Ciekawe te PicoCNC, ale wole LinuxCNC, bo mysle ze wiecej informacji jest do LinuxCNC, co dla mnie jest napoczatku bardzo wazne.
To mniej niz myslalem, ale mysle ze sie zdecyduje to sam zrobic. Zalezy mi zebym sie nauczyl i wiedzial co i jak.
A u niego tez mozna kupic glowna plyte do LinuxCNC? (bo w aukcjach nie widze)
to nie wiem bo takiej wielkiej na śrubach to nie robiłem ale trzeba brać pod uwagę wyboczenie cienkich śrub na znacznych długościach
Wlasnie tego sie obawiam, i moze jednak wezme 2005 na Y i X.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#6

Post napisał: adam Fx » 29 kwie 2017, 15:15

denhen89 pisze:A mozesz mi powiedziec jaka karte uzywasz? (nazwa, i gdzie mozna kupic)
J
denhen89 pisze:Moze sie jednak zdecyduje na mocniejsze krokowce, naprzyklad 8Nm. Czy konfiguracja jest skomplikowana jak sie uzywa rozne mocy krokowcow do kazdej osi ? Naprzyklad, 8nm do Y i X, 4Nm do Z ?
a mam PC lenovo 6072-cto i zintegrowana grafe
Programowo nie ale elektronicznie może bardziej bo może okazać się że sterowniki różnią się dopuszczalnymi napięciami.
denhen89 pisze:A u niego tez mozna kupic glowna plyte do LinuxCNC? (bo w aukcjach nie widze)
zależy jaką np. opto-BoB ale jeśli myślisz o czymś jak mesa to nie.

Jak tak czasem czytam Twoje wypowiedzi to mam wrażenie że to ja jestem tu początkujący :)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

#7

Post napisał: denhen89 » 30 kwie 2017, 13:03

Najpierw sorry za pozna odpowiedz.
Wczoraj wzolylem karte graficzna od mojego kompa do tego o ktorym pisalem. Przes pare godzin robilem Latency/Jitter test i na szczescie Komp sie bardzo nadaje.
Max Jitter(ns) 1.0 ms thread: ponizej 9000
Max Jitter (25 us thread) : ponizej 7500
a mam PC lenovo 6072-cto i zintegrowana grafe
Programowo nie ale elektronicznie może bardziej bo może okazać się że sterowniki różnią się dopuszczalnymi napięciami.
Moze bedzie latwiej kupic na wszystkie osie te same silniki i sterowniki. Problem jaki teraz mam przy wyborze to ten ze niewiem czy nie kupic lepiej od razu Closed loop (EasyServo Leadshine w sklepie ebmia.pl) bo wydaje mi sie ze roznica nie jest az taka ogroma miedzy zwyklymi krokowcami 8Nm (+ cyfrowe sterowniki) a silnikami EasyServo leadshine (+sterownik easyservo).
Jednak jest roznica miedzy zwyklymi 4Nm(+ cyfrowe sterowniki) a easyservo 4Nm (+sterownik easyservo). Ale niewiem czy 4Nm nie bedzie za slabe..
zależy jaką np. opto-BoB ale jeśli myślisz o czymś jak mesa to nie.
Zadowolony jestes ze tej karty? Niestety nigdzie nie moge znalezc ceny.
Jak tak czasem czytam Twoje wypowiedzi to mam wrażenie że to ja jestem tu początkujący :)
Haha moze przes to ze od 3 miesiecy dziennie czytam na temat CNC i planuje budowe. (plany na budowe zmynilem conajmniej 4-5 razy :D). Niestety niemam zadnego praktycznego doswiadczenia ale jak tylko zaczne budowe Frezarki to sie to skonczy teoria i zacznie sie nareszcie praktyka. [/quote]

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#8

Post napisał: adam Fx » 01 maja 2017, 01:44

denhen89 pisze:Jednak jest roznica miedzy zwyklymi 4Nm(+ cyfrowe sterowniki) a easyservo 4Nm (+sterownik easyservo). Ale niewiem czy 4Nm nie bedzie za slabe..
4nm to tak do nauki tak do pracy to te 6,5 a do pełnego spokoju i jazdy na max 8Nm to tak z doświadczeń a nie z wliczeń
denhen89 pisze:Zadowolony jestes ze tej karty? Niestety nigdzie nie moge znalezc ceny.

to zwykła płytka z transoptorami .. jestem zadowalany .. ale nie z ceny - cena była w linku poprzednim

denhen89 pisze:Haha moze przes to ze od 3 miesiecy dziennie czytam na temat CNC i planuje budowe. (plany na budowe zmynilem conajmniej 4-5 razy ).
no pewnie tak po piszesz o rzeczach o których sam nie wiele wiem (głownie z tego powodu że słabo u mnie z obcymi językami)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”