sterownik MM2001 0.62 budowa i uruchomienie

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
FajnyUzytkownik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2010, 10:33
Lokalizacja: Legionowo

sterownik MM2001 0.62 budowa i uruchomienie

#1

Post napisał: FajnyUzytkownik » 20 kwie 2017, 15:31

Witam.
Po 15 latach odgrzebuję stary termat sterownika styro-plotera MM2001 v.0.62
Obrazek
Obrazek
W 2005 rozpocząłem zabawę z tym sterownikiem. Płytki PCB wykonane wg. projektu francuzów jedyny problem jaki miałem 12 lat temu to zaprogramowanie układu PIC16F874.
W moim sterowniku zastosowałem PIC16F874A-I/P (niestety on sie jest to zły układ poprawny to PIC16F874-20I/P bądź PIC16F874-20P -różnią się temperaturą pracy / zastosowaniem przemysłowym) Jako załącznik wrzucam zestawienie 4 wersji układów PIC16F874XXXX.
Obrazek

W chwili obecnej nadal usiłowałem zaprogramować układ PIC16F874A-I/P (nic się nie dzieje) - zamówiłem układ poprawny - zobaczymy co będzie....
Wrzucam fotki mojego sterownika (praca mało schludna - zdaję sobie z tego sprawę). Sterownik będę chciał wykonać jeszcze raz trochę bardziej estetycznie.
Na chwilę obecną prosiłbym osoby które miały też problem z zaprogramowaniem w/w układu o informację czy moje założenia są słuszne.

Obrazek
Obrazek
Mam też pytania odnośnie działania całego sterownika, zakładając iż układ zostanie zaprogramowany poprawnie - jak poznam, że działa?
Na niezaprogramowanym PIC'u świeci się dioda czerwona (odpowiadająca za zasilanie), przed próbą programowania świeciła się zielona w zależności od ustawienia przełącznika motor on/off, oraz działa dioda żółta od drutu też zależnie od przełącznika.
Do testów wrzuciłem silniczek z drukarki HP C2164-60045 oczekuję, iż po prawidłowym zaprogramowaniu na silniku pojawią się jakieś objawy działania (chociaż brzęczenie...).
Rezystorów R1-8 nie instalowałem jeszcze w układzie gdyż nie mam wybranego konkretnego silnika.

Przy budowie nowego sterownika będę starał się relacjonować budowę i dokładny etap przebiegu prac.


--------------------

Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 20 kwie 2017, 20:34

witam.
z tego co wiem to te z literką " A " trzeba programować w zewnętrznym programatorze.
w tym układzie bez problemu pracuje też 18f( lf ) 877.
płytka działa i pod GMFC i pod Jedicut.
w sumie to lepiej od razu zrobić końcówki na tranzystorach - te układy są dość słabe.
jak skończysz to daj znać .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

TOMSON
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 23 wrz 2004, 19:28
Lokalizacja: ELK-Otwock-Poland

Re: sterownik MM2001 0.62 budowa i uruchomienie

#3

Post napisał: TOMSON » 28 gru 2019, 22:06

Witam
Czy kolega skończył może ten sterownik.
Sam procek można programować w układzie bo był do tego program do ładowania pliku hex.
Układ prawidłowo zaprogramowany po podłączeniu do komputera daje sygnał zegarowy do synchronizacji programu na kompie.
pozdr
Tomek.Z

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”