silnik unipolarny podłączony bipolarnie...

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

silnik unipolarny podłączony bipolarnie...

#1

Post napisał: markcomp77 » 21 maja 2005, 13:54

Witam!

oglądałem pewien sterownik... oto jego kawałek który zainteresował mnie:

Obrazek

jak widać... wolne kabelki uzwojenia unipolarnego zostały połącxzone razem... i podłączone do zasilania

ja zostawiałem je luzem...

a co koledzy na ten temat?


SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Tagi:

Awatar użytkownika

Rincewind
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 21 maja 2005, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Rincewind » 21 maja 2005, 20:04

Jak widze zaciekawił cię tak zwany "Sterownik silnika krokowego z RS232 TTL" czyli jakiś kit z Nowego Elektronika.
Czy działa to niewiem.
Mimo wszystko schemat jest dość ciekawy i można by go było wykorzystać tylko konieczne było by napisanie programu do mikroprocesorka. Proponuje AT90S2313 (programator z wtyczki lpt i kilku rezystorów) i ewentualnie pare zmian aby umożliwic podłączenie do portu równoległego LPT zamiast do COMa.
Ale według tego co mozna wygrzebac w internecie w przypadku silnika unipolarnego dwa środkowe wyprowadzenia podłącza się do zasilania.
Obrazek
A to najprostszy przykład sterownika.
Obrazek

Awatar użytkownika

ludas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 22 lis 2004, 21:27
Lokalizacja: okolice Poznania

#3

Post napisał: ludas » 21 maja 2005, 20:51

Mam pewien pomysł :D
Wydaje mi się, że jest to jakgdyby połączenia "połówek" uzwojeń równolegle, a nie jak się to z reguły robi - szegegowo. Dzięki temu nie trzeba zwiększać napięcia zasilającego aby przez cewki płynął znamionowy prąd.
Hmm.. Sprawdzał ktoś takie połączenie ? Czy silniki będą działać poprawnie ?
Zaraz zrobię symulację w Multisimie...
Zużywaj się, nie rdzewiej...

Awatar użytkownika

Autor tematu
markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#4

Post napisał: markcomp77 » 23 maja 2005, 12:00

Rincewind pisze:Jak widze zaciekawił cię tak zwany "Sterownik silnika krokowego z RS232 TTL" czyli jakiś kit z Nowego Elektronika.
sam sterownik nie jest zbyt ciekawy :(

jedynie wzbudziło moje zainteresowanie proponowany sposób podłączenia silnika unipolarnego... jego środkowe "wypustki" zostały połączone razem - i przyłączone do zasilania

zazwyczaj sterując bipolarnie silnik unipolarny zostawia się te "wypustki" wolne :(

mam jakieś podejrzenie co do sensu takie sposobu podłączenia :D - ale chciałem usłyszeć zdanie kolegów z grupy...
Rincewind pisze:Mimo wszystko schemat jest dość ciekawy i można by go było wykorzystać tylko konieczne było by napisanie programu do mikroprocesorka. Proponuje AT90S2313 (programator z wtyczki lpt i kilku rezystorów) i ewentualnie pare zmian aby umożliwic podłączenie do portu równoległego LPT zamiast do COMa. Ale według tego co mozna wygrzebac w internecie w przypadku silnika unipolarnego dwa środkowe wyprowadzenia podłącza się do zasilania.
sterownik na uC jest ciekawy... ze względów edukacyjnych :lol: - jednak przy prądach które mnie interesują... i chęci posiadania mikrokroku, wolę rozwiązania zintegrowane takie jak np. A3977.... jest prostsze

ludas pisze:Mam pewien pomysł
Wydaje mi się, że jest to jakgdyby połączenia "połówek" uzwojeń równolegle, a nie jak się to z reguły robi - szegegowo. Dzięki temu nie trzeba zwiększać napięcia zasilającego aby przez cewki płynął znamionowy prąd.
Hmm.. Sprawdzał ktoś takie połączenie ? Czy silniki będą działać poprawnie ?
Zaraz zrobię symulację w Multisimie...
obawiam się, że coś z takim połączeniem jest nie tak :(
bo jeśli "środek" cewki jest podpięty do góry (do zasilania) - wtedy "górny" kawałek cewki przy sterowaniu "górnym" (połówka dodatnia) jest jakby zwierany - bo oba jej końce (góra wypustka) są niemal, że na tym samym potencjale dodatni (po zamknięciu się "górnego" klucza) - podczas gdy drugi wolny koniec cewki jest na potencjale zera - czyli stan jest taki: "górna połówka cewki zwarta - do zasilania - środek dół zasilanie" - czyli sterowanie jest dziwne... bo jest przełączeniem pomiędzy dwoma stanami (rozważając jedną cewkę) - góra zwarcie - dół zasilanie => i przełączenie do stanu dowrotnego

co daje w efekcie takie dynamiczne zwieranie wolnej połówki cewki?
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”