jak prawidłowo podłączyć masę

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#11

Post napisał: Dolce » 02 lut 2017, 21:22

Wrócę jeszcze do sygnałów CL i DIR. Zerknij proszę na schemat, czy połączenie sterownika "głównego" (z uC Atmega) generującego te sygnały do wejść sterownika silnika dc z UHU 3.0 miałoby wyglądać następująco:
http://imgur.com/a/Qb0Ct

Tak z ciekawości - w jaki sposób działa dioda transoptora skoro jest podłączona wyłącznie do sygnału sterującego, bez odniesienia do masy?



Tagi:


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2777
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#12

Post napisał: atom1477 » 02 lut 2017, 21:30

Ja bym to narysował tak:
Obrazek
2 pozostałych skrętek w kablu nie rysowałem. Mogą zostać niepodłączone albo zostać podłączone do masy od strony płytki sterującej.
Kabel oczywiście taki sieciowy kategorii 5E.

Przy okazji pytanie: dlaczego nie wstawiasz zdjęć prosto na forum?

A dioda działa bo dostaje masę. Ale dostaje ją przez kabel z płytki sterującej.


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#13

Post napisał: Dolce » 02 lut 2017, 22:05

Czyli V- należy podłączyć do masy sterownika głównego w obwodzie wyjść sygnałów CL i DIR poprzez ekran i skrętki "masowe" kabla.
Nie bardzo rozumiem jeszcze jedną kwestię. Masa sterownika głównego jest połączona z masą sterownika silnika tyle, że "naokoło", przez gwiazdę ponieważ biegun ujemny zasilania (-12V) sterownika silnika jest jednocześnie masą tego układu. Ten biegun jest podłączony do gwiazdy sterownika głównego więc ostatecznie również do wejścia V- diody transoptora.
Czy takie podłączenie ma pozostać?
Zdjęcia postaram się wklejać poprze forum, przyzwyczajenie z innych forów, gdzie nie ma takiej opcji.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2777
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#14

Post napisał: atom1477 » 02 lut 2017, 22:21

Dolce pisze:Czyli V- należy podłączyć do masy sterownika głównego w obwodzie wyjść sygnałów CL i DIR poprzez ekran i skrętki "masowe" kabla.
Nie. Tylko przez przewodu ze skrętki. Przez ekran teoretycznie już nie.
Dolce pisze:Nie bardzo rozumiem jeszcze jedną kwestię. Masa sterownika głównego jest połączona z masą sterownika silnika tyle, że "naokoło", przez gwiazdę ponieważ biegun ujemny zasilania (-12V) sterownika silnika jest jednocześnie masą tego układu. Ten biegun jest podłączony do gwiazdy sterownika głównego więc ostatecznie również do wejścia V- diody transoptora.
Czy takie podłączenie ma pozostać?
Tak. Chodzi o to że z gwiazdy do sterownika silnika płyną duże prądy a więc spadek napięcia może tam być duży.
A więc przy stałym potencjale na linii np. CL, dioda w transoptorze by widziała podnoszącą się masę na sterowniku. A powinna nic nie widzieć. Powinna widzieć czystą masę.
Dlatego się ją powinno łączyć tylko do masy w sterowniku z ATMegą. A nie do masy w sterowniku UHU.


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#15

Post napisał: Dolce » 03 lut 2017, 22:49

Na schematach poniżej rozrysowałem prowadzenie masy do silnika. W jaki sposób ją podłączyć?
Przewód prowadzę, tak jak radziłeś, bezpośrednio od punktu gwiazdy wyjścia masy sterownika Atmega (a nie np. jakiegoś złącza śrubowego obudowy).
Silnik jest przykręcony śrubami do aluminiowych profili więc jego korpus ma połączenie elektryczne z konstrukcją. Silnik ma wyprowadzone 3 przewody: "+" "-" oraz "masowy".
Nie sprawdzałem czy przewód masowy jest bezpośrednio połączony z korpusem silnika, jutro to sprawdzę. Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2777
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#16

Post napisał: atom1477 » 03 lut 2017, 23:06

Podłącz tak jak na trzecim rysunku.
Strasznie skrupulatnie podchodzisz do tej masy.
Ten cały układ pewnie by działał całkiem dobrze nawet w ogóle bez uziemiania.


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#17

Post napisał: Dolce » 03 lut 2017, 23:16

I na końcu mi to mówisz...
A tak serio to nie rozumiem wystarczająco dobrze zagadnień dotyczących elektroniki więc nie pozostaje mi nic innego jak dokładnie wypytać o to czego nie wiem.
Podczas uruchamiania "całości" wyjdzie pewnie i tak kilka problemów więc wolałbym mieć przynajmniej ten jeden z głowy. W sumie to mi nic nie szkodzi dodać tę garść czarnych kabli.
Jak urządzenie zadziała to wezmę nożyczki i będę je po kolei odcinał, zobaczymy, które były zbędne :wink:


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2777
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#18

Post napisał: atom1477 » 04 lut 2017, 01:15

Pewnie by działało, nie znaczy że na pewno by działało.
Na pewno lepiej mieć lepszą masę niż gorszą.
Zawsze to mniejsze prawdopodobieństwo zawieszenia się czegoś przy jakimś silnym zakłóceniu z zewnątrz.


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#19

Post napisał: Dolce » 05 lut 2017, 16:28

Pewnie się nie obrazisz jak Ci podam link do elektrody. Tam również napisałem w tym samym czasie temat odnośnie łączenia mas. Nie wiedziałem po prostu, gdzie szybciej otrzymam odpowiedź (i czy w ogóle), dlatego zadziałałem dwutorowo. Do wczoraj na elektrodzie byłą cisza a tu nagle... Tam jest nieco inne przedstawienie sprawy ale ostatecznie to chyba wynika z nieco innego zrozumienia całości urządzenia (nie wiem czy kolega z elektrody założył, że sam silnik jest zasilany odrębnym zasilaczem). Jak to bywa, to co mam rozłożone na stole w postaci całości układów i konstrukcji mechanicznej, niekoniecznie udało mi się przedstawić w formie pisemnej na forum w sposób poprawny. Myślę, że ostatecznie porady będą zbieżne, jedynie muszę dopracować kwestię dokładności wyłożenia tematu i opisania co z czym ma się łączyć. Po prostu zakładam niedokładności w swoim opisie a nie odmienne zdania fachowców w tym samym temacie. Dzisiaj zrobiłem kilka zdjęć, myślę, że teraz już wszystko opisałem w miarę dokładnie.
Twoje zdanie, że to i tak by pewnie jakoś działało i bez tych wszystkich skrupulatnych zabiegów było bardzo dobre, zaczynam się martwić, że w ogóle podjąłem ten temat :)
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 6#16254806


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2777
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#20

Post napisał: atom1477 » 05 lut 2017, 17:43

Widziałem już ten temat :D
Ale nie widziałem odpowiedzi. Na razie ona mało mówi. Poczekamy aż jta coś więcej napisze.
Ale na razie mi przyszedł pewien pomysł który opisałem właśnie na elektrodzie.
Myślę że nie powinieneś aż tak szczegółowo o ot pytać tylko to podłączyć i ewentualnie dopytywać gdy wynikną jakieś problemy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”