Sterowanie silnikami 42SH47-4A.000

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
fanat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:04
Lokalizacja: Gdańsk

Sterowanie silnikami 42SH47-4A.000

#1

Post napisał: fanat » 04 sty 2017, 15:40

Dzień dobry,
jest to mój pierwszy post - proszę o wyrozumiałość :)

Kupiłem w cenie złomu maszynę Xiril x100 licząc na to, że będzie się dało z niej wyciągnąć silniki i długie śruby napędowe do frezarki, którą już mam i która sprawdza się świetnie, tylko przydało by się wymienić napęd na szybszy. W chwili obecnej zamontowane silniki 42SIM-24DGYF i zwykły pręt gwintowany m6 powodują, że da się osiągnąć maksymalną prędkość przesuwu na poziomie 100mm/min
Obrazek Obrazek Obrazek

Po kupnie okazało się że ten Xiril jest napędzany paskami, ale to bardzo solidna i duża konstrukcja, więc warto by było zrobić z tego nową frezarkę.
Problem jest taki, że silniki są dużo mocniejsze i dotychczasowe rozwiązanie czyli sterowniki Easy Driver A3967 0,7A nie dają rady. Całość jest sterowana przez arduino i program Easel od Inventables. Póki co mi wystarcza inne softwy wydają się na chwile obecną za trudne.
Silniki zastosowanie w nowej maszynie to 42SH47-4A.000 http://www.delta-line.com/data/media/42SH47_22.pdf
Jest na nich napisane 1.68A więc kupiłem nowe sterowniki 2A do każdej osi http://allegro.pl/modul-sterownika-siln ... 77198.html ale i on nie jest w stanie poruszyć silnikiem. Jako, że sterowanie tym silnikiem jest inne niż Easy Driverem (który ma tylko STEP i DIR) to wgrałem przykładowy program w Arduino "stepper_oneRevolution", który jest kompatybilny z 4 pinowym połączeniem tego sterownika. Na mniejszym silniku działał bez problemu, a na tym dużym nawet po zmiejszeniu prędkości i liczby kroków tylko się trząsł i wszystko się strasznie zagrzało. Zasilanie 24v DC.
http://www.delta-line.com/data/media/42SH47_22.pdf
ObrazekObrazek

Maszyna Xiril jest kompletna i ma wszystkie sterowniki i jakiś układ który się komunikuje z komputerem listwą CAN. Wewnątrz obudowy jest też komputer który ma wyjścia LPT i COM. Wszystkie płytki są chyba jakieś customowe, bo nigdzie na necie nie znalazłem takich układów.
Pytanie brzmi czy da się jakoś wpiąć w te sterowniki lub w listwę can, żeby sterować softem do CNC? Najlepiej jakimś prostym za pomocą Arduino i GRBL.
Jeśli nie to jak zasilić te silniki, żeby zyskać z nich pełną moc(i też móc sterować w prosty sposób G-codem)?

sterownik do silnika i krańcówki(odpięte kable od silnika i krańcówki)
Obrazek

układ pomiędzy komputerem a sterownikami
Obrazek
Obrazek

komputer z 3 żyłowym kablem którym się łączy w powyższym układem i jest wpięty w złącze CAN
Obrazek

szkielet rozkręconej maszyny
Obrazek


p.s. wytłumaczy ktoś jakie znaczenie ma napięcie na silnikach i jak się je ustawia na sterownikach? W FAQ na stronie Easy Driver jest napisane, że napięcie nie ma większego znaczenia i ważne, żeby się mieściło w zakresie pracy sterownika a sterownika ustala odpowiednie napięcie i natężenie. Na niektórych silnikach jest napisane napięcie a na niektórych nie.

Dziękuje i pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniony 08 sty 2017, 17:07 przez fanat, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#2

Post napisał: atom1477 » 08 sty 2017, 15:25

Ten duży silnik powinien być zasilany większym napięciem. Z 56...84V. Czyli napięciem jakiego sterownik który kupiłeś nie będzie w stanie dostarczyć.
Choć na 24V przy małej prędkości też powinien chodzić.
Może sprawdź jakie napięcie zasilania dostaje oryginalny sterownik tego silnika (nie musi kręcić silnikiem, wystarczy że go włączysz do prądu).


Autor tematu
fanat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:04
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: fanat » 08 sty 2017, 17:04

cała maszyna jest zasilana zasilaczem 24v DC.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#4

Post napisał: atom1477 » 08 sty 2017, 18:31

A, no to dość niskim.
Dopiero zauważyłem że ten Twój sterownik jest na układzie L298N. On się nie nadaje do zasilania takiego silnika krokowego.
On się nadaje do zasilania tylko silników przystosowanych do zasilania bezpośrednio ze źródła napięcia (takie silniki mają celowo duże rezystancje uzwojeń).
A do normalnych silników trzeba ogranicznik prądu w postaci rezystora albo choppera.
Rezystor można jeszcze dodać ale to jest bardzo prymitywne rozwiązanie i się tak praktycznie nie robi.
Trzeba sterownik z wbudowanych chopperem. Np. jakiś na scalaku TB6600.
Jeżeli podłączyłeś ten Twój na krótko do silnika to nic dziwnego że się wszystko grzało.
Dziwne tylko że się nic nie spaliło.
Niestety będziesz musiał odżałować dużo więcej kasy na normalny sterownik.


Autor tematu
fanat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:04
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: fanat » 09 sty 2017, 12:20

spoko licze się z tym, że jeszcze parę stówek trzeba wydać żeby wszystko działało jak należy.
Czyli muszę kupić np zestaw takich sterowników http://elty.pl/pl/p/Sterownik-CNC-z-TB6600-/1341 ?

na płytce jest napisane że zasilanie 24v.

Czy sterowanie takim sterownikiem odbywa się za pomocą sygnału +5v Step i Direction czy jest to jakoś bardziej skomplikowane?

Opis wejść jest dla mnie trochę zagmantfany, ale widzę, że w podobnym układzie też na scalaku TB6600 nie używa się wszystkich pinów i chyba właśnie steruje się STEP/DIR
Obrazek

p.s. wytłumaczyłbyś mi jak ma się napięcie zasilania do silników? Dla sterownika widełki napięcia są bardzo duże i czy ono puszczone przez regulator w sterowniku do jakiegoś stałego poziomu i moc zwiększa się natężeniem (które widzę, że jest regulowane ręcznie bo prawie na każdym sterowniku jest potencjometr od natężenia) ?

p.s.2 Zakładając, że dokładność silnika wystarcza mi nawet na pełnym kroku, to kiedy będzie miał większą moc i będzie w stanie się szybciej kręcić: Czy na full step czy na 1/32 step ?


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#6

Post napisał: atom1477 » 09 sty 2017, 12:44

fanat pisze:Czyli muszę kupić np zestaw takich sterowników http://elty.pl/pl/p/Sterownik-CNC-z-TB6600-/1341 ?
No na przykład. Ale wyglądają słabo. Radiatory nie przykręcone i niskie napięcie zasilania.
Ja używam takich:
http://elty.pl/pl/p/TB6600-1-axis-Stepp ... Router/409
fanat pisze:Czy sterowanie takim sterownikiem odbywa się za pomocą sygnału +5v Step i Direction czy jest to jakoś bardziej skomplikowane?
Tylko Step i Dir. Te dodatkowe piny wynikają po prostu z tego że każdy sygnał ma wyprowadzone własne piny zasilania.
fanat pisze:p.s. wytłumaczyłbyś mi jak ma się napięcie zasilania do silników? Dla sterownika widełki napięcia są bardzo duże i czy ono puszczone przez regulator w sterowniku do jakiegoś stałego poziomu i moc zwiększa się natężeniem (które widzę, że jest regulowane ręcznie bo prawie na każdym sterowniku jest potencjometr od natężenia) ?
Napięcie zwykle dobiera się od 20 do 30 razy większe niż napięcie cewek silnika. Ty masz napięcie cewek z 2.8V więc powinieneś zasilanie dać 56...84V. Ale jak widać ten silnik może pracować i pracował również przy dużo niższych. Więc 24V też mogą być.
Nim większe tym lepsze, ale trzeba zostawić jakiś zapas dla sterownika (żeby się nie spalił od wzrastającego napięcia podczas hamowania silnika).
Ja bym użył tych sterowników co podałem i zasilił je napięciem ze 36V.
fanat pisze:p.s.2 Zakładając, że dokładność silnika wystarcza mi nawet na pełnym kroku, to kiedy będzie miał większą moc i będzie w stanie się szybciej kręcić: Czy na full step czy na 1/32 step ?
Szybciej to na 1/32, zakładając że sterownik pociągnie większą wymaganą częstotliwość impulsów sterujących. A moc raczej będzie podobna.


Autor tematu
fanat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:04
Lokalizacja: Gdańsk

#7

Post napisał: fanat » 10 sty 2017, 00:00

Ok teraz już wiem wszystko co na chwilę obecną chciałem wiedzieć o silnikach.
Oczywiście jeszcze wiele muszę się dowiedzieć, ale to już sobie doczytam w innych wątkach.

Jaki polecasz do tego zasilacz ? Są jakieś tanie/dobre? Czy jakość zasilacza ma duże znaczenie przy i tak stabilizowanym napięciu o tak dużej rozpiętości?


p.s. wymontowałem z tej maszyny trochę mniejsze silniki(ta sama konstrukcja ale moc 0.8A) napędzające oś Z dla pomp do pobierania próbek z próbówek i założyłem je do starej frezarki. Prędkość jestem w stanie podnieść do 350-400 mm/min, więc skok jest znaczący(przy ustawieniu 1/16 step i w programie 1600 kroków/mm). Co ciekawe silnik, który pracuje najmniej, czyli oś Z, grzeje się najbardziej i sterownik też się mega grzeje. Mam ustawiony termostat do wentylatora na 60st i bardzo szybko wzrasta do takiej temperatury. Wszystkie 3 silniki identyczne i 3 sterowniki identyczne z tym, że jeden Easy Driver(ten co się grzeje) ma czerwoną diodę, a pozostałe zielone. Może wyszła jakaś gorsza seria z tymi czerwonymi diodami.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#8

Post napisał: atom1477 » 10 sty 2017, 09:38

fanat pisze:Jaki polecasz do tego zasilacz ? Są jakieś tanie/dobre? Czy jakość zasilacza ma duże znaczenie przy i tak stabilizowanym napięciu o tak dużej rozpiętości?
Najtaniej pewnie wyjdzie jakiś zasilacz impulsowy. Niektórzy piszą że do zasilania silników krokowych impulsowe się nie nadają. Ale nadają się, tylko trzeba wiedzieć jak je zabezpieczyć przed przepięciami z silników.
Jakość zasilacza oczywiście ma znaczenie, ale przy impulsowych tego nie widać bo one i tak mają stabilizowane napięcie wyjściowe.
fanat pisze:p.s. wymontowałem z tej maszyny trochę mniejsze silniki(ta sama konstrukcja ale moc 0.8A) napędzające oś Z dla pomp do pobierania próbek z próbówek i założyłem je do starej frezarki. Prędkość jestem w stanie podnieść do 350-400 mm/min, więc skok jest znaczący(przy ustawieniu 1/16 step i w programie 1600 kroków/mm). Co ciekawe silnik, który pracuje najmniej, czyli oś Z, grzeje się najbardziej i sterownik też się mega grzeje. Mam ustawiony termostat do wentylatora na 60st i bardzo szybko wzrasta do takiej temperatury. Wszystkie 3 silniki identyczne i 3 sterowniki identyczne z tym, że jeden Easy Driver(ten co się grzeje) ma czerwoną diodę, a pozostałe zielone. Może wyszła jakaś gorsza seria z tymi czerwonymi diodami.
A z jakiego sterownika je sterujesz?


Autor tematu
fanat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:04
Lokalizacja: Gdańsk

#9

Post napisał: fanat » 10 sty 2017, 17:56

sterowanie wygląda następująco:
Używam programu Easel, który za pomocą biblioteki GRBL wysyła g-Code do Arduino. Arduino jest podłączone do sterowników easydriver a3967 które są zasilane 12v dc. Sterowniki podpięte bezpośrednio do silników 4 kablami (A1,A2,B1,B2)

http://www.eltrox.pl/zasilacz-cctv-12v- ... Aszm8P8HAQ
https://botland.com.pl/sterowniki-silni ... rkfun.html
http://easel.inventables.com/


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#10

Post napisał: atom1477 » 10 sty 2017, 19:22

No to nie powinno się grzać. A na pewno nie mocniej na postoju.
A jakie prądy masz ustawione?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”