Strona 1 z 1
Problem ze sterownikiem L297+L298 + generator
: 13 mar 2008, 10:32
autor: berrrcik21
Witam,
mam problem. Podłączyłem zewnętrzny generator 2kHz do tego sterowniczka i sądziłem ze powinno wszystko ładnie chodzić, ale jednak nie

Silnik gubi kroki (bez obciążenia), bardzo piszczy. Nie mam pojęcia co jest grane. Gdy wyłączę ograniczenie prądowe wszystko działa dobrze, ale silniki za to bardzo się grzeją. Czyżby układ L297 szwankował? Co może być przyczyną tego? Proszę o pomoc i pozdrawiam!!
Robert
: 13 mar 2008, 10:51
autor: Leoo
Oczywiście Kolega wie, że nie można podać na wejście sterownika 2kHz o tak "pstryk", bez utraty synchronizmu? Początkowa, bezpieczna częstotliwość, to około 50Hz. Następnie stopniowo zwiększamy ją do 2kHz - to się nazywa rampa. Hamowanie podlega tym samym ograniczeniom. Jedynie serwomechanizm można poddać takim raptownym ćwiczeniom, bez utraty kroku.
Co to znaczy "Gdy wyłączę ograniczenie prądowe wszystko działa dobrze"?
: 13 mar 2008, 12:38
autor: mag32
berrrcik21 pisze:Gdy wyłączę ograniczenie prądowe wszystko działa dobrze
Ponieważ daje maxa i nic nie widać wtedy, czy gubi, i ile, nie piszczy bo nie działa czoper. Grzeje się, owszem, ponieważ cały czas płynie przez niego maksymalny prąd, bez czoperowania. Tak sądzę.
Leoo pisze:Oczywiście Kolega wie, że nie można podać na wejście sterownika 2kHz o tak "pstryk", bez utraty synchronizmu? Początkowa, bezpieczna częstotliwość, to około 50Hz. Następnie stopniowo zwiększamy ją do 2kHz - to się nazywa rampa. Hamowanie podlega tym samym ograniczeniom.
Naj wyraźniej kolega jednak tego nie wiedział.
Leoo pisze:Jedynie serwomechanizm można poddać takim raptownym ćwiczeniom, bez utraty kroku.
Też tak nie do końca, bo tam rampy pilnuje sterownik serwa.
Tyle tylko, że nas to już nie musi obchodzić.
: 14 mar 2008, 09:13
autor: berrrcik21
Witam,
czyli muszę po prostu stopniowo podnosić częstotliwość. Dzisiaj albo jutro to wypróbuje. Pytam, gdyż mój znajomy ma sterownik z Wobitu (dokładnie nie wiem który) i tam takiego zjawiska nie było. Odrazu dał 2kHz i jest wszystko ok. Czy to oznacza, że ten sterownik posiada jakiś układ, który zapobiega utracie synchronizmu? Jeśli tak to czy można ten mój prosty sterownik zaopatrzyć w taki układ? Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam!!
Robert
: 14 mar 2008, 09:25
autor: mag32
Wszystko zależy od doboru obciążeń, i oczywiście od oprogramowania sterownika. Być może tamten ma taki układ, albo raczej, jest lepszy od twojego. Poza tym, im wyższe napięcie zasilania, tym szybciej rozpędzisz i wyższą prędkość uzyskasz. Dochodzi do tego obciążenie, bez obciążenia da się silnik krokowy bardzo szybko rozbujać, ale już pod obciążeniem tak szybko nie pójdzie. Czy twój znajomy nie ma przypadkiem sterownika mikro krokowego ?
Jest wiele czynników wpływających na parametry przyśpieszenia czy maksymalnej prędkości.
PS A do czego chcesz tego silniczka używać ?
: 14 mar 2008, 09:55
autor: Leoo
Kolega poczyta tu:
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/generator_gen01.htm
Po dodaniu jednego kondensatora można uzyskać rampę i nie trzeba wymieniać sterownika.
: 14 mar 2008, 10:03
autor: berrrcik21
Silnik jak narazie jest bez obciążenia. Sterownik mojego znajomego jest chyba pół krokowy ale nie jestem tez do końca pewien. Czyli muszę spróbować powoli zwiększać częstotliwość i obserwować. Chcę użyć tego do sterowania maszynką 4-osiowa do styropianu z programem Jedicut
http://www.aeropassion.net/index-en.php. Program działa na sterowniku z jakimś kontrolerem, a aj chce to obejść. Znalazłem kiedyś na jakieś niemieckiej stronie, że jakiś facet to obszedł poprzez najzwyczajniejsze sterowniki + generator i właśnie chcę coś takiego zrobić. Wszystko chodzi dobrze z komputera, tylko z tym generatorem muszę sie uporać.
: 14 mar 2008, 10:21
autor: Leoo
berrrcik21 pisze:Program działa na sterowniku z jakimś kontrolerem, a aj chce to obejść. Znalazłem kiedyś na jakieś niemieckiej stronie, że jakiś facet to obszedł poprzez najzwyczajniejsze sterowniki + generator i właśnie chcę coś takiego zrobić.
Może Kolega uściślić cel stosowania generatora?