Strona 1 z 2

ZNALAZŁEM ! Konwerter USB --> LPT lub RS232

: 12 maja 2005, 13:22
autor: prokopcio
Witam...

Bardzo często spotykam się na tym forum z pytaniami o konwertery (przejściówki) ze złącza USB na LPT lub RS232, przez przypadek natknąłem się na temat :

http://www.elektroda.net/dla_kompa/ftdi/index.html

i postanowiłem zamieścić link, nie przeglądałem ale może komuś się przyda !

: 12 maja 2005, 17:40
autor: lisow1
Już ten link byŁ podawany!!!!!!!!!
pozdro:lol:

: 12 maja 2005, 19:39
autor: webserver
Witam cos slabo czytasz forum bo calkiem niedawno podawalem ten link ;)

: 13 maja 2005, 06:19
autor: prokopcio
W takim razie sorki :oops: za "zasmiecanie" - tylko pamiętam, że często ktoś szukał a sam dokładnie nie przeglądałem co już jest w tym temacie a lepiej niech linki są dwa niż żaden :D .

: 13 maja 2005, 11:17
autor: webserver
fajnie by bylo jak bys znalazl jakas plytke na to albo jakis inny :wink:

: 25 wrz 2007, 20:41
autor: chomikaaa
odswierzam temat

mam pytanie do tej plytku usb lpt na procku co nie dziala nie mam linku pod reka teraz

czy nie mozna byloby stworzyc np wirtualneg portu lpt

a nastepnie napisac programik ktory by czytal jego syg i konwertowal na postac usb ktore to bylyby przesylane przez owa plytke usb-lpt

czy jest to technicznie wykonalne sam nie jestem zbytnio zorientowany w temacie gdyz go nie zglebialem

: 25 wrz 2007, 23:06
autor: jarekk
Jest wykonalne - ale efekt byłby bardzo powolny. Narzut drajwera windowsowego byłby zbyt duży aby używać tego do sterowania - trudno byłoby uzyskać synchronizm taktowania.

Przejściówka USB/RS232 działa całkiem dobrze gównie dlatego, że tam można zbierać dane w pakiety i wysyłać np. po 128 w jednej transakcji. Przy sterowaniu impulsami poprzez LPT nie jest to możliwe, choć niektóre drivery USB/RS232 udostępniają tzw. bit-bang mode ( coś ala LPT - proponuję obejrzeć układy firmy FTDI ).

: 26 wrz 2007, 08:04
autor: mag32
Jest wykonalne - ale efekt byłby bardzo powolny. Narzut drajwera windowsowego byłby zbyt duży aby używać tego do sterowania - trudno byłoby uzyskać synchronizm taktowania.
Dlaczego tak uważasz ?
Przecież sprzętowe LPT jest o wiele wolniejsze od USB. Wydaje mi się, że dało by się to zrealizować w sensowny sposób. Przy tak szybkich uCPU jakje mamy teraz do dyspozycji nie powinno wydaje mi się być z tym problemu.
Inna sprawa, że nie wiem, jakie ograniczenia ma sterownik programowy dla wirtualnego LPT, bo taki byłby pewnie potrzebny, ale przecież i to można napisać od nowa.

: 26 wrz 2007, 09:25
autor: jarekk
mag32 pisze:Przecież sprzętowe LPT jest o wiele wolniejsze od USB
I tak i nie. Dla dużych ilości danych USB jest bezsprzecznie szybsze. Ale dla pojedynczych bajtów, które trzeba wysyłać synchronicznie narzut związany z utworzeniem i wysłaniem paczki jest znaczący.

Problemem nie jest szybkość transmisji, ale możliwość wysyłania co ściśle określony interwał małej ilości danych - co jest dla USB problemem.

Sterowniki używające USB wysyłają pakiety danych które potem w mikroprocesorze lub FPGA są "odgrywane". Tak działa CncGraf, g-Rex jak i mój sterownik dla step2cnc.

Mimo dużej prędkości wydaje mi się nierealne wysyłanie po USB małych paczek z częstotliwością np. 50kHz - USB nie było tworzone do takich celów . Co innego transmisja strumienowa jak się podłączy kamerę. Ale nawet tam należy liczyć się z pewnymi opóżnieniami/zadławieniami które są nieistotne ( bo obraz jest buforowany i odgrywany z opóżnieniem np. 20ms )


Niech kolega napisze najprostszy sterownik pod Windows, to się przekona jaka wielka, wypasiona, powolna i żarłoczna bestia siedzi pod maską Windowsów.

: 26 wrz 2007, 09:31
autor: mag32
wielka, wypasiona, powolna i żarłoczna bestia siedzi pod maską Windowsów.
To się NIEstety zgadza, co do reszty, nie wiem, nie analizowałem tego głębiej, ale wygląda na to że kolega jarekk ma rację. Może być z tym nie lada problem.