Masy, ekranowanie, uziemienie pytanie

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
aro333
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2004, 00:48
Lokalizacja: Siedlce

Masy, ekranowanie, uziemienie pytanie

#1

Post napisał: aro333 » 08 lis 2016, 11:19

Poszukałem na forum podobnych tematów i momentami się gubię. Podstawowe zasady EMC przeczytałem (prowadzenie przewodów , sposób ekranowania itp). Mój zestaw to 3 x NDC854, toroid 400VA 32V plus prostownik i 30000uF, prosta płyta SSK-MB, 3 x silnik 57H76 30008B.
Już wcześniej pytałem o zasadność optoizolacji, której moja płyta nie posiada, z tym sobie poradzę. Pogubiłem się ciut przy temacie ekranowania przewodów sygnałowych i wyjściowych na silniki.

--- jak rozumiem, przewód/kabel wychodzący z szafki na silnik ma być ekranowany. Ekran podłączam jak najbliżej masy 32V zasilającej sterowniki NDC. I tu mam pytanie dodatkowe. Czy tą masę łączę również z "zerem" całej metalowej obudowy/szafki?

--- co z ekranowaniem przewodów sygnałowych (dir, step, krańcówki)? Tą część zasila 5V którego "masa" nie powinna być połączona z masą części zasilacza 32V. Czy dobrze kombinuję, że ekrany tych przewodów mają być podłączone do "masy " części zasilacza 5 V ale już beż połączenia z obudową skrzynki?

Przepraszam za lamerskie pytania, jest to moje pierwsze większe urządzenie montowane od podstaw i nie chciał bym mieć problemów z uwalonymi portami LPT a tym bardziej z bezpieczeństwem BHP i porażeniami prądem.



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#2

Post napisał: markcomp77 » 08 lis 2016, 14:09

Warto podłączyć wszystkie ekrany do jednego punktu w obudowie.... i do PE. (dobre uziemienie w PE pomoże w zwalczaniu zakłóceń).
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


luzek333
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 19 paź 2016, 08:36
Lokalizacja: Siedlce

#3

Post napisał: luzek333 » 08 lis 2016, 15:42

OK czyli ekrany sygnałów sterujących i silników krokowych spinamy w jednym punkcie łacznie z przewodem ochronnym PE sieci. Masy zasilaczy (które mam inne dla 5V i 32V) zostawiamy w spokoju. Dobrze rozumiem?

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#4

Post napisał: markcomp77 » 08 lis 2016, 21:09

tak... warto mieć jedną wspólną masę (minusy zasilań, ekrany, metalowa obudowa)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: clipper7 » 09 lis 2016, 10:20

Można tylko dodać, że jeżeli masz kilka oddzielnych modułów/podzespołów urządzenia oddalonych od siebie i trudno by było łączyć wszystkie przewody razem, to przewody w ramach jednego podzespołu łączymy w jednym punkcie i wszystkie te punkty łączymy razem gdzieś w pobliżu zasilania całości. Elementy wprowadzające silne zakłócenia (silniki komutatorowe, przetwornice itp.) często łączy się solidną taśmą miedzianą z najbliższą masą.
Ważne jest, żeby przewody masowe nie tworzyły pętli a gwiazdę, były pewne i miały odpowiedni przekrój.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
aro333
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2004, 00:48
Lokalizacja: Siedlce

#6

Post napisał: aro333 » 01 gru 2016, 17:20

OK dziękuję za odpowiedzi. Teraz mam już w domu szafkę z rozmieszczonymi bebechami/ modułami. Niestety kolega zdecydował sie na plyte meblową . A niech tam , tak zdecydował. Stoję teraz przed zakupem okablowania. I zastanawiam się czy do takiego zestawu wystarczy
LIYCY 4x0,75 czy raczej zakupić 4x1,0?
Dodatkowo zamierzam wszystkie krańcówki pociągnąć jednym kablem 8 zylowym tez LIYCY.
Silniki i krańcówki w skrzynkę będą wchodzić przez gniazda przemysłowe.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”