Optoizolacja pytanie

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
luzek333
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 19 paź 2016, 08:36
Lokalizacja: Siedlce

Optoizolacja pytanie

#1

Post napisał: luzek333 » 19 paź 2016, 08:50

Witam. Jest to mój pierwszy post na forum. Nazywam sie Arek i jestem z Siedlec. Pomagam koledze w zbudowaniu maszynki CNC (od strony elektroniki). Całość to 3 osie na sterownikach NDC 854 z silnikami 1,9Nm, zasilacz 400VA (toroid 32V ). Posiadam w domu prosta płytę główną SSK-MB która jest bez żadnej optoizolacji od strony LPT. Przyglądam się tak na schemacik ciut bardziej rozwiniętej płycie z serii SSK i tam na sygnałach włacznikow/krańcówek jest optoizolacja na transoptorach. I tu moje pytanie - dlaczego tylko na sterowaniu wyłączników jest ta optoizolacja a nie całym komplecie sygnałów? Wiem że to zminiejsza koszty ale czy to wskazuje na to ze jedynie sygnały z krańcówek mogą uszkodzić port LPT? Tak sie tylko zastanawiam czy szukać innen plyty bazowej, może zrobić oddzielną optoizolację na każdy sygnał. Czy ta moja prosta płyta główna nie uwali mi na starcie kompa.

[ Dodano: 2016-10-19, 09:58 ]
Hmmm chyba sam znalazłem mała podpowiedz, może mnie ktoś upewni. Penie o to chodzi że krańscówki XYZ i E-Stop dają sygnał dla Macha czyli sygnał WCHODZI do LPT i tu może być różnie (jakieś iskrzenia na stykach, stany nieustalone, wplyw stabilizatora np 5V) . Natomiast sterowanie ENA, DIR, STEP , WYCHODZĄ z LPT. Jeżeli moja teza jest prawdziwa to jakie jest prawdopodobieństwo uszkodzenia LPT na sygnałach DIR ENA STEP?



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 19 paź 2016, 17:40

1 nigdy nie spaliło mi LPT
2 komp do cnc to ok100 zl więc mozna zmienić kompa jak spali :) kiedyś kompy były drogie to mialo to sens.
3 rozebrałem kilka ster. I miały one już w sobie transoptory. Moze to wyjaśniać czemu płytka opto ma izolowane tylko wejścia.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

Re: Optoizolacja pytanie

#3

Post napisał: mc2kwacz » 20 paź 2016, 17:02

luzek333 pisze:I tu moje pytanie - dlaczego tylko na sterowaniu wyłączników jest ta optoizolacja a nie całym komplecie sygnałów?
Pytanie jest zasadne a odpowiedź na szczęście prosta. Ponieważ urządzenie to wyprodukował matołek z bladym pojęciem o elektronice.
Bardzo powszechna przypadłość różnych wytwórców elektroniki działających w branży amatorskiego CNC i amatorskiej automatyki w ogóle. Po prostu żal d.pę ściska jak się ogląda te różne wykonania...

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1669
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Optoizolacja pytanie

#4

Post napisał: grg12 » 21 paź 2016, 11:07

mc2kwacz pisze:Pytanie jest zasadne a odpowiedź na szczęście prosta. Ponieważ urządzenie to wyprodukował matołek z bladym pojęciem o elektronice.
Bardzo powszechna przypadłość różnych wytwórców elektroniki działających w branży amatorskiego CNC i amatorskiej automatyki w ogóle. Po prostu żal d.pę ściska jak się ogląda te różne wykonania...
Czytam twoje posty w różnych wątkach i zaczynam się zastanawiać... dosypał ci ktoś drutu kolczastego do płatków sniadaniowych?

Jeśli chodzi o temat wątku - linie ENA,DIR,STOP łączą się z wejsciami logicznymi sterownika silników krokowaych. Te wejścia powinny spełaniać pewne minimalne wymogi co do jakości sygnału. W małych maszynach (do których te płyty są przeznaczone) przewody tych syganałów są krótkie i raczej nie plączą się po maszynie w miejscach narażonych na uszkodzenie. Czasami (jak napisał Adam) sterowniki zawierają już optoizolację.
Krańcówki to czasami kawałek kabla z przełącznikiem na końcu - pięknie zbiera zakłucenia i przepięcia. Na dodatek te sygnały są to dość "powolne" więc można użyć najtańszych transoptorów. Krótko mówiać - tak po prostu jest taniej.
Czy takie zabezpieczenie jest wystarczające? Cóż - jeśli maszyna stoi w suchym pomieszczeniu, zasilacze są dobrej jakości, instalacja zrobiona poprawnie a ewentualna awaria to koszt 100zł za nowy komputer zapewne wystarczy. Jeśli powyższe warunki nie są spełnione - może warto pomyśleć nad lepszą płytą zapewniającą pełną izolację galwaniczną włącznie z rozdzieleniem mas i zasilania. Taka płtya nie tylko zabezpieczy komputer przed zniszczeniem w razie np. zwarcia w tanim "made in China" zasilaczu impulsowym ale też pomoże ograniczyć zakłucenia wynikające z pętli masy (np. silniki krokowe reagujące na włączenie wrzeciona).


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2784
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#5

Post napisał: atom1477 » 22 paź 2016, 22:24

Ja mam w swojej prostej frezarce podłączenie w ogóle bez płyty głównej.
Znajomy jak to zobaczył to się dziwił że się tak w ogóle da.
A wszystko wynika z budowy. Frezarka mała. Sucha. Komp 0.5m obok i tyle samo gdzieś mają przewody.
Sterowniki mają optoizolację od razu na wejściach (tylko kabel wejdzie do gniazda i już ma optoizolację zaraz).

Natomiast krańcówki zwykle są podłączane po prostu gdzieś do zasilania. Więc nie mają optoizolacji.

I ta Twoja płyta główna po prostu zakłada takie podłączenie. Czyli że sterowniki silników krokowych mają własne izolacje (a więc w płycie nie potrzeba) a krańcówki nie (więc na płycie potrzeba).

Ale oczywiście do większych maszyn gdzie przewody są dłuższe (i same z siebie mogą zbierać zakłócenia mogące uszkodzić port LPT) to płyta główna z pełną izolacją i umieszczona blisko PC będzie lepsza.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#6

Post napisał: mc2kwacz » 23 paź 2016, 01:04

Dobrze zaostrzoną siekierą też da się ogolić. Zapewne bo nie próbowałem. Tak samo jak nie jestem skłonny nikogo zachęcać do badziewiastych rozwiązań autorstwa takich, którzy "prawie" potrafili zrobić jak należy.
Ale nikogo do niczego nie namawiam. Dziad dziadem pozostanie, na głupotę nie ma lekarstwa a z zatwardziałą niewiedzą też się ciężko walczy.
P.S.
Pisze się "zakłócenia".

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: Yarec » 23 paź 2016, 05:56

Przykład foto (bo tu nie można wstawić ,pdf )

Obrazek

Poza tym optoizolację stosuje się z powodu możliwości zaistnienia przepięć z elementów indukcyjnych oraz prądów błądzących. W razie czego wymieniamy transoptor a nie cały komputer sterujący wraz z oprogramowaniem (i oczywiście swoją pracą)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”