Pomoc - przy zbudowaniu CNC

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
opawelq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 14
Posty: 36
Rejestracja: 02 cze 2011, 14:53
Lokalizacja: Mars

Pomoc - przy zbudowaniu CNC

#1

Post napisał: opawelq » 31 mar 2012, 16:40

Witam. Czytam troche o tych maszynach cnc ale gubie się bo za dużo tego jest, nie wiem co czytać a co omijać. Chcę sobie skonstruować (na początek) takie prymitywne CNC (frezarkę). Dodam że dużo godzin pracuję w pracy (bo muszę) i rodziną się zajmuję, przez to nie mam prawie w ogóle czasu żeby grzebać po całym forum i necie na temat CNC. Więc prosił bym o kilka odpowiedzi.
O mechanike nie będe pytał bo z tym sobie poradzę, ewentualnei gdybym miał problem to napiszę.
No ale elektronika to troche inna sprawa, mógłbym kupić wszystko gotowe ale nie mam na tyle pieniędzy, dlatego chcę sobie jakoś poradzić. Mam na razie 400zł na wydatki ale i tak chce jak najmniej wydać na te prymitywne CNC.
CNC chcę zbudować z silników z drukarek bo są tanie i mam już jeden a na allegro sa chyba po 10zł albo i nawet taniej. Do tego 3xsterowniki. I reszta elektroniki jaka jest potrzebna.

I teraz po kolei pytania.

1. z silników z drukarek idzie coś zrobić? bo na necie raz piszą że za słabe a raz że mają małe problemy z gubieniem kroków ale jest w miarę ok jak na pierwszą zabawke. Jak to jest?

2. Czy taki sterownik jest ok do silników z drukarek? http://sklep.avt.pl/p/pl/40121/najprost ... ntazu.html
Czy idzie taniej zrobić/kupić jakiś prosty sterownik (trzy sztuki)? bo na necie dziś wyczytałem że za 10zł da rade jak sie kupi scalaki itp elementy elektroniczne ale nie jestem pewny czy to działało. Czy ktoś ma jakiś artykuł jakie elementy kupić i jak zlutować jakiś tani komplet trzech sterowników?

3. Co z elektroniki jest jeszcze potrzebne? Komputer i program do CNC i jeszcze coś chyba jest ? Sterowniki się prosto do komputera podpina czy tez jeszcze jakieś urządzenie ?

Proszę o odpowiedzi z punktami abym sie nie pogubił.
Pozdrawiam.



Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#2

Post napisał: MlKl » 31 mar 2012, 17:52

Znaczy chcesz zrobić działającą makietę frezarki, bo jak do zaplanowanej kwoty dopiszesz zero, to może zrobisz małą frezarkę.

Nastaw się duchowo na kupowanie gratów partiami - potrzebujesz 3 silniki ok 2 - 3 Nm, po 100 -150 zł szt. Do tego sterownik trzyosiowy zintegrowany za ok 300 zł. Sterownik trzeba zasilić - trafo ok 100 zł. Dojdą kabelki, krańcówki, bezpieczniki etc - kolejna stówka.

Osie muszą się na czymś poruszać - potrzebujesz jakieś prowadnice. Czymś je trzeba po prowadnicach poruszać - potrzebujesz śrub - możesz zacząć od szpilek budowlanych i prowadnic szufladowych, ale frezować będziesz co najwyżej styrodur - na czymkolwiek twardszym nie nadążysz kupować frezów.

Będziesz potrzebował wrzeciona - marketowa zabawka dremelopodobna wyzionie ducha w pół godziny. Dremel wytrzyma trochę dłużej.


Autor tematu
opawelq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 14
Posty: 36
Rejestracja: 02 cze 2011, 14:53
Lokalizacja: Mars

#3

Post napisał: opawelq » 31 mar 2012, 18:06

jak sie nie da zmieścić w 500zł to nawet nie zaczynam :)

Gdybym konstrukcje miał za free a silniki 3 sztuki z drukarki też za free to ile kosztować będzie elektronika? np sterowniki jakieś najtańsze nawet jak bym miał sam kupić w jakimś sklepie elektronicznym elementy elektroniczne i sam lutować to co i ile mnie by kosztowało że 4000zł trzeba wydać ?

Edit: silniki z drukarki wiem że słabe są ale np w wosku frezować dały by rade ?
Piszesz że 300zł trzeba dać na sterownik no a ten co ja podałem w linku kosztuje 48zł.

Może jest jakieś wyjście? w wosku jak by sie dało frezowac to będzie dobrze.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#4

Post napisał: MlKl » 31 mar 2012, 18:14

Dlatego ci napisałem - za te pieniądze zrobisz działający model frezarki, a nie frezarkę. To oznacza coś, poruszające imitacją wrzeciona mniej więcej według zadanego programu. Może ci to coś wyfrezuje jakiś kształt w styropianie, czy styrodurze.

Za 400 zł nie kupisz śruby kulowej z nakrętką na jedną oś...

Jak chcesz te kilka stówek poświęcić na naukę - działaj. Zarobić na siebie nie zarobią.


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Raven » 31 mar 2012, 18:14

opawelq - gdybys miał za free całą konstrukcję maszyny i silniki też za free...

To do powyższego dołóż jeszcze elektronikę za free i się powinieneś zmieścić w 400 złotych...

Skąd się bierze np. konstrukcję frezarki za free? wezmę od ręki cztery komplety...

A na szybko co wchodzi w te 4000?
- konstrukcja maszyny;
- prowadnice po których poruszają się osie;
- napęd wózków;
- silniki napędzające wózki;
- wrzeciono;
- elektronika

- i jeszcze masa drobiazgów z których każdy coś kosztuje...

Temat do znudzenia wałkowany - niestety chcieć zrobić coś bardzo tanio, to nie wszystko.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#6

Post napisał: MlKl » 31 mar 2012, 18:20

Sterownik z linka jest pełnokrokowy - czyli silnik da się sterować z rozdzielczością 200 kroków na pełen obrót. Charakterystyka pracy tak zasilanego silnika jest mało przyjemna.

Potrzebujesz trzy takie - już masz 150 zł, do tego potrzeba płyty głównej i elementów zasilacza - co też swoje kosztuje.

Sterownik zintegrowany ma już w sobie w zasadzie wszystko, co do sterowania potrzebne - z wyjątkiem trafo. Podpinasz go pod komputer, podłączasz silniki i krańcówki, i działa.


Autor tematu
opawelq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 14
Posty: 36
Rejestracja: 02 cze 2011, 14:53
Lokalizacja: Mars

#7

Post napisał: opawelq » 31 mar 2012, 18:34

a nie był tu może wałkowany temat z samodzielnym złożeniem sterownika ? kupowaniem na necie i lutowaniem elementow elektroniki ? moze zrobil bym takie cos tanio ?

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#8

Post napisał: MlKl » 31 mar 2012, 18:44

Był, niejeden raz. I za każdym razem wychodzi, że oszczędność była iluzoryczna, a efekt końcowy - niezadowalający.

Jest takie przysłowie, że pomimo szczerych chęci z g...a bicza nie ukręci. CNC jest fajną zabawą, ale traktowana jako hobby jest kosztowna. A jak się ma zwrócić i zarabiać na twórcę, to niestety najpierw trzeba w to włożyć.

Miałem gotową konstrukcję tokarki, potrzebowałem tylko dwie osie obsłużyć, wydałem do tej pory półtora tysiąca na elektronikę - i wydam jeszcze półtora na śruby kulowe i prowadnice, którymi zastąpię wałki wiszące.


Autor tematu
opawelq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 14
Posty: 36
Rejestracja: 02 cze 2011, 14:53
Lokalizacja: Mars

#9

Post napisał: opawelq » 31 mar 2012, 18:57

zrobię tak kupie jeden sterownik lub dwa, zrobię tą "darmową" konstrukcję jedna oś lub dwie zależy jak ze sterownikami zdecyduje. I zobacze jak oś będzie chodziła na takich tanich pierdołach.

No ale jeszcze mnie uświadomcie co mi będzie potrzebne do tego sterownika z linka co podałem.


GSM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 183
Rejestracja: 01 kwie 2007, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: GSM » 31 mar 2012, 19:49

Już ci kolega uświadomił, płyta główna - swoiste międzymordzie, komputer->silnik.
Pytanie po co chcesz się pakować w taką zabawę wiedząc, że z góry skazany jesteś na porażkę...
Do tego te silniki z drukarek... One najczęściej mają 24 kroki na obrót (a nie 200), do tego są mizernie wykonane i potrafią nie lubić mikrokrokowego sterowania.
Już pomijając znikomy moment jaki oferują.

Może na początek zbuduj ploter? Tu będzie ci łatwiej a nauka na pewno jakaś z tego na przyszłość popłynie. No i wydatek mniejszy o wiele na taki edukacyjny ploterek machający flamastrem.

Pozrawiam,
GSM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”