Strona 1 z 3

Manipulator do sterowania silnikami krokowymi - pytania

: 29 lut 2008, 00:49
autor: berrrcik21
Witam,
zainteresował mnie ten manipulator: http://cgi.ebay.pl/Elektronisches-Handr ... dZViewItem. Jak sądzicie, nadawał by się do sterowania silnikami krokowymi poprzez najzwyklejsze sterowniki? Jak trzeba by go było podłączyć do sterowników (L297+L298)? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!! :)

: 29 lut 2008, 08:19
autor: paulg
Witam
To czy krokówki czy cokolwiek innego to jest sprawa mniej istotna.
Ważne to czy mach będzie to widział - niemieckiego nie znam - więc na 100% wypowiedzieć się nie mogę.
Wydawać by się mogło że będzie ok
Pozdrawiam

: 29 lut 2008, 10:04
autor: Leoo
Manipulator współpracuje z Mach3. Podłączasz go do PC przez drugi port LPT. Rodzaj maszynki jest bez znaczenia.

: 29 lut 2008, 10:13
autor: berrrcik21
A czy przy współpracy z innymi programami (turbocnc, mach2, step2cnc itp.) mogły by wystąpić jakieś problemy? Tylko, że większość komputerów PC zwłaszcza nowszych ma tylko jeden port równoległy, można jakoś to obejść? albo czy jest możliwość wyposażyć komputer w drugi port LPT?

: 29 lut 2008, 10:59
autor: Jaszuk88
Jaka jest potrzeda stosowania takiego manipulatora?
Czy nie prościej z klawiatury. Rozumiem duże maszyny, gdzie dzieli pewna odległść między obrabianym przedmiotem a klawiaturą.

: 29 lut 2008, 11:28
autor: berrrcik21
No właśnie będzie to do dość sporej maszyny, a poza tym precyzja poruszania osiami jest większa, no ale jeśli nie będzie się dało, no to trudno, świat sie nie zawali. tylko jak to podłączyć do portu LPT? Ów manipulator nie ma kabla LPT no i ciężko będzie to podłączyć. Tutaj http://www.markusmechatronics.de/Anschl ... andrad.pdf jest coś opisane na ten temat, ale za wiele mi to nie mówię :( Proszę o poradę. Pozdrawiam!!

Robert

: 29 lut 2008, 12:07
autor: ali
Tu jest jak to podlaczyc:

http://www.markusmechatronics.de/Anschl ... andrad.pdf

Jest to bardzo proste i w sumie kazdy elektronik powinien sobie dac z tym rade poprostu laczysz konkretne kabelki z konkretnymi pinami we wtyku LPT dorzucaja jedynie rezystory podciagajace , dodatkowy port oczywiscie mozna dolozyc do kompa (niektore plyty mialy nawet wyprowadzony drugi port rownolegly na piny na plycie i trzeba tylko dorzucic sledzia z gniazdem i zlaczka do plyty) ale sa porty na PCI czy nawet PCMCIA bez problemu do kupienia na allegro.

Co do sensownosci tego to ja do swojej maszynki tez mam zamiar takie cos zrobic(ale chce zrobic trzy osobne pokretla) czy klawiszami latwiej...? kwestia wygody, ja np w aucie wole miec radio z cyfrowym pokretlem od zmiany glosnosci i wyszukiwania stacji niz guziki +/- a niektorym to zupelnie nic nie robi ;)

Co do samego urzadzenia ja akurat chcialem wykorzystac port szeregowy, z tego co wyczytalem jest taka mozliwosc, tylko nie udalo mi sie znalezc formatu ramki (ale jakos bardzo sie nie wyslilalem przy poszukiwaniach), bo sama realizacja gdybym posiadal ta informacje jest dosc prosta (jestem elektronikiem/programista i pracuje glownie na mikroprockach). Mozna by wtedy zdecydowanie zwiekszysc ilosc wejsc... bo tak jest sie ograniczonym do tych dwoch portow LPT.

: 29 lut 2008, 12:36
autor: berrrcik21
Chyba się zdecyduje na to sprytne urządzonko, tylko potrzebuje informacji jak się będzie sprawowało w innych programach? Mach2, STEPCNC, TURBOCNC itp. Czy będą jakieś inne problemy podczas konfiguracji? Czyli jak rozumiem, ten manipulator będzie tak jakby odpowiednikiem klawiatury w komputerze i później w ustawieniach programu przyporządkowuje się odpowiednie "klawisze"(pokrętła) dla odpowiedniej funkcji, czy tak?

: 21 mar 2008, 18:45
autor: Tadeusz34
Witam
Bardzo zainteresował mnie ten manipulator i sprawy z nim związane.
Jestem dziś po rozruchu części elektronicznej oraz osi Z i X do wypalarki plazmowej. Nadmienie że mam od kilku miesięcy nową frezarkę CNC o polu pracy 1000*600*500 (jakaś Tajwańska) i ona posiada coś takiego i jest to bardzo przydatna rzecz, bardzo chętnie widział bym to w swojej plaźmie. Bardzo prosił bym o jakiś opis podłączenia

: 07 kwie 2008, 11:08
autor: Inf-el
Testowałem ostatnio joystick analogowy podłączony do portu karty muzycznej jako manipulator do frezarki CNC.
Cel -> sterowanie ręczne frezarki - w trybie uczenia.

Zaletą takiego sterowania była:
- możliwość płynnej regulacji prędkości (wychylenie joya)
- możliwość oprogramowania kilku przycisków (np. włączanie wrzeciona, zmiana obrotów=przepustnica)
- możliwość wykorzystania feedback - bo taki mam joy.

Wadą jest nieliniowa charakterystyka oporników i z tego powodu dalsze prace zarzuciłem.