Jak wymienić płytę główną w chińskiej frezarce CNC

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#51

Post napisał: relaxxis » 09 paź 2016, 11:47

Teraz frezarka pracuje poprawnie... ale jest czasami problem z wtyczką od kabla USB w płycie głównej frezarki. Nie kontaktuje i przy wciskaniu RESET w Machu pojawia się komunikat o braku połączenia "Error triggered" , STATUS bez komunikatu i nie można uruchomić Macha, zamyka się.

Na płycie głównej jest gniazdko od USB i kontrolka. widać, że w zależności od ustawienia, zmniejsza się jej jasność. Trzeba było długo kombinować, aby przywrócić połączenie... i prawdę mówiąc to tylko przypuszczenie, że powodem było gniazdko USB, ale nie jest dobrze przylutowana, rusza się i przy ruszaniu zmienia się jasność kontrolki.
Z innym kablem było podobnie.

Dlatego muszę szukać płyty głównej, bo w każdej chwili może przestać działać.
Jaką płytę główną zastosować w mojej frezarce, bo nie chcę chińskiej?

Pozostała elektronika jest typowa jak w amatorskich frezarkach CNC.

Sterowanie przez PC przez USB i Mach3.
Płyta główna: JNC-40 JAMEN chińska
http://www.rossguitars.co...al(English).pdf
Leadshine’s Driver Stepper Drives M542
Napęd mam bezpośrednio z silników korkowych / brak szerszego opisu TYPE 57BYGH311P-16 /,
Wrzeciono mokry chińczyk 1,5 kW
falownik 1,5 KW chiński ZC-TECH
zasilacz: MIWI S-350-36 /DC OUTPUT 36V / +V

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
NIE MOGĘ ODPOWIEDZIEĆ W SWOIM WĄTKU poprzez przycisk "ODPOWIEDZI" hmm

wiec odpowiem tuta na ostatni wpis: mietekg

dobra porada, ale w płycie głównej jest nietypowe gniazdo USB , ma 4ry bolce i łączy sie z płytą od spodu, a wtyczka 4ry otwory. Nie znalazłem jeszcze takiego gniazda... może być jakiś chiński patent...
Ostatnio zmieniony 11 paź 2016, 19:19 przez relaxxis, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:


mietekg
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 73
Rejestracja: 22 sie 2010, 18:49
Lokalizacja: lubelskie

#52

Post napisał: mietekg » 11 paź 2016, 07:30

A czy nie taniej/łatwiej/mniej bezproblemowo wymienić gniazdo USB i nowy przewód jeżeli jest problemem tylko wymieniać płytę?


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#53

Post napisał: relaxxis » 13 paź 2016, 10:09

Teraz frezarka pracuje poprawnie, ale szukam płyty głównej.
Brak propozycji, więc sam poszukałem.

Może przyda się informacja innej osobie, która również posiada chińską frezarkę, znalazłem dwie płyty, te byłyby odpowiednie:

https://pl.aliexpress.com/store/product ... 11440.html

https://pl.aliexpress.com/store/product ... 89800.html

zapewne 400 KHz byłaby lepsza.

Jednocześnie szukam mojego typu gniazda od USB, bo jak pisze mietekg można jeszcze spróbować wymienić gniazdo. Byłoby dużo taniej, oczywiście jeśli gniazdo USB jest przyczyną powracających awarii płyty głównej.


mietekg
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 73
Rejestracja: 22 sie 2010, 18:49
Lokalizacja: lubelskie

#54

Post napisał: mietekg » 13 paź 2016, 19:03

Obejrzyj dobrze złącze gniazda czy nie ma pęknięć (np. włóż wtyczkę, ruszaj i oglądaj płytkę z obu stron). Gniazda powinny być w standardzie jakimś i raczej niczego nowego nie powinni wymyślić. Popatrz w tme.eu - myślę że spokojnie coś dobierzesz.
Podane płyty jakieś kosmicznie drogie. Sądzę, że spokojnie taka za 30$ obsłużyła by Ci maszynę (a przynajmniej wyeliminowałbyś uszkodzenie płyty) https://www.aliexpress.com/item-img/MAC ... 58441.html#
. Jeśli chcesz jakiś "wypas" to tu za tą samą $$ możesz porównać sobie:
https://pl.aliexpress.com/item/XHC-MK4- ... .37.T085DL przynajmniej elektronika jest osłonięta.

Tylko jest jeszcze jedno "ale" należało by wyeliminować inne usterki, bo jeżeli nie jest to gniazdo uszkodzone w starej płycie to jest uszkodzona płyta główna (jakaś elektronika) a przyczyna jakaś tego musiała być i żeby się nie okazało, że po założeniu nowej szlag jej nie trafił.

PS. Odpowiedzieć na post możesz przewijając na sam dół strony po lewej stronie jest okienko "szybkiej odpowiedzi". Czasami coś forum nie działa poprzez "odpowiedź".


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#55

Post napisał: relaxxis » 15 paź 2016, 08:28

To że coś nie gra z gniazdem jest pewne, bo gniazdo rusza się i jak pisałem wówczas kontrolka przy gnieździe zmienia intensywność świecenia.

Dodatkowo pojawiła się teraz komunikat w Machu: Emergency! jog operation cen not be!
w Diagnostics cały czas świeci się żółta lamka EJogA+
Nic nie przestawiałem w Configurations , więc płyta coś miesza...
Frezarka jest 3 osiowa więc A nie ma wpływu na pracę, po prostu po RESET znika komunikat, ale kontrolka w Diagnostics pozostaje żółta...
wcześnie było podobnie z OUPUT 3, ale wówczas mrugała na czerwono.
Jakby zamieniły się rolami, jedna przestała dziwaczyć to zaczęła druga..;-)

Przeglądałem już na tme.eu i nie ma takiego typu wejścia USB.
Pewnie trzeba wymienić kabel i gniazdo na inny typ, jeśli pasują bolce od spodu, póki dział nie chcę wyjmować płyty.
Popytam w punkcie naprawy RTV może coś podpowiedzą.

Tak płyty, które zaproponowałeś są tańsze dobre do amatorskich frezarek CNC, ale te które wskazałem są do profesjonalnych. Stosuje je producent chińskich frezarek CNC, takich jak moja.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2016, 08:30 przez relaxxis, łącznie zmieniany 1 raz.


mietekg
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 73
Rejestracja: 22 sie 2010, 18:49
Lokalizacja: lubelskie

#56

Post napisał: mietekg » 15 paź 2016, 16:00

relaxxis pisze:producent chińskich
relaxxis pisze:do profesjonalnych
Sądziłem, że to się wzajemnie wyklucza.
Rozjaśnij mi, jakie kryterium i czym się charakteryzuje "profesjonalna" płyta główna. I czym się różni płyta do profesjonalnej frezarki od tej amatorskiej. Wszystkie te płyty obsłużą twoje sterowniki w takim samym stopniu.
W gnieździe USB nie ma się co psuć - albo są pęknięte nóżki albo puściła cyna na złączach. Wystarczy dobrze obejrzeć.
I ostatnia moja rada: zatrudnij serwis, zanim całkiem zepsujesz :D - będzie też taniej.
PS. I zrobiłbyś w końcu fotkę "tej swojej profesjonalnej" maszyny by się pochwalić.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#57

Post napisał: relaxxis » 17 paź 2016, 08:29

To już nie są czasy, że chińska to zawsze lipa... znajdź sobie firmę Leadshine z Chin /http://www.ebmia.pl jest przedstawicielem /, pewnie większość z forum jak i ja ma ich draivery. Właśnie ich silniki zamówiłem do większej frezarki.. masz tam też płyty główne, są jeszcze droższe, ale pewnie dla ciebie mają takie same możliwości jak za 30USD. :)
Może teraz dotarło, że chińskie nie znaczy śmieć...


Czy ja napisałem, że chcę sam coś grzebać w gnieździe USB.?
Chyba wyraźnie napisałem , że szukam serwisu, jeden już odmówił.
I moja ostatnia rada, skoro ty dajesz: MERYTORYCZNIE PLEASE OK !
Reszty nie będę komentował...


mietekg
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 73
Rejestracja: 22 sie 2010, 18:49
Lokalizacja: lubelskie

#58

Post napisał: mietekg » 17 paź 2016, 09:27

relaxxis pisze:http://www.ebmia.pl jest przedstawicielem /
Raczej importerem i nie tylko on.
relaxxis pisze:Czy ja napisałem, że chcę sam coś grzebać w gnieździe USB.?
Szukałeś gniazda USB, więc wnioskowałem że tak. Nawet wspominałeś coś o serwisie RTV.
relaxxis pisze:są jeszcze droższe, ale pewnie dla ciebie mają takie same możliwości jak za 30USD
Niestety, ale dla mnie tak. Każda taka płyta to tylko konwerter/kontroler sygnałów + wejścia/wyjścia na endstop, "krańcówki" itd - nic więcej. Żeby było śmieszniej - mają to samo, różnią się tylko procesorem (to zależy od częstotliwości wykonywanych zadań) i wyglądem. Jeżeli coś więcej to rozjaśnij mi, bo ciemny jestem (poważnie piszę). Korzystasz z Mach3 - czy wiesz jaką masz częstotliwość jądra programu? Z jaką częstotliwością pracuje stabilnie i z jaką już nie będzie pracował?
relaxxis pisze:szukam serwisu, jeden już odmówił
Czyżby aż tak profesjonalna płyta czy to wspomniany serwis RTV?
relaxxis pisze: MERYTORYCZNIE PLEASE
Było merytorycznie, tylko niektórych informacji niestety nie przyjmujesz do wiadomości (i tu piszę o poradach innch forowiczów).


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#59

Post napisał: relaxxis » 30 paź 2016, 10:39

ale wydumane bzdety.. hehehe
byle tylko pobazgrać po swojemu... najpierw naucz się myśleć logicznie/ przykre, ale tobie nie grozi/ i czytać ze zrozumieniem, potem komentuj.
np...
- po pierwsze przedstawiciel nie musi być importerem.
- wyobraź sobie, że odmówił profesjonalny serwis KOMPUTEROWY, a nie RTV, z 20 letnim doświadczeniem. http://www.balta.pl/ a dlaczego, zadzwoń dowiesz się.


"Było merytorycznie, tylko niektórych informacji niestety nie przyjmujesz do wiadomości (i tu piszę o poradach innch forowiczów)." a ten text jakby napisała mądra Baba... hehehe


Ile masz lat. ?
Po co głowę zawracasz i zaśmiecasz wątek?

Mądra głowo... masz chociaż frezarkę CNC, pracujesz na nich zawodowo? tylko nie taką co w garażu zmajstrowałeś... byle jak i z byle czego i tylko maksymalnie do MDFu .
Oczywiście pytanie retoryczne, bo pewnie teraz usłyszałbym lurkę własnych marzeń...

Co ty chciałeś/łbyś osiągnąć zbytecznymi komentarzami? Chciałeś czymś błysnąć?
głowę zawracasz...


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#60

Post napisał: relaxxis » 10 lis 2016, 11:09

Połączenie które zrobiłem było dość niewygodne, więc uparłem się, aby przywrócić sterowanie wrzecionem poprzez płytę główną i Mach3.

Znalazłem podobny wątek, który utwierdził mnie, że całkowite odizolowanie elektowrzeciona jest możliwe i nawet wskazane.
Znalazłem też potwierdzenie, że nie mam przebicia we wrzecionie i jak pisze kolega mam wyindukowane:

" U mnie na obudowie elektrowrzeciona też było coś około 100v jak nie była uziemiona.
To raczej jest napięcie wyindukowane na obudowie elektrowrz. niż przebicie. Napięcie jest wysokie ale prąd niewielki. "

Podobna wartość przebicia przy podobnym wrzecionie.

Cały problem był spowodowanym właśnie przbiciem napięcie 160V wyindukowanym na obudowie elektrowrzeciona.
Połączyłem, więc zacisk masy wrzeciona z ekranem kabla zasilającego, a drugi koniec z przewodem uziemienia, ale przed falownikiem.

Zrobiłem próbę multimetrem, przy włączonym elektrowrzecionie pomiędzy obudową wrzeciona, a kaloryferem :)
- bez połączenia zacisk masy wrzeciona z ekranem kabla zasilającego napięcie było 160V.
- po połączeniu jak wyżej spadło do 0V.

Wniosek, można całkowicie odizolować obudowę wrzeciona od uchwytu frezarki, bo i tak jest uziemione.

Wziąłem szeroką taśmę przezroczystą i okleiłem wrzeciono w miejscu styku z wewnętrzna powierzchnią uchwytu + 2 cm szerokości.
Zacisnąłem w uchwycie i zrobiłem próby frezowania w pierwotnej konfiguracji połączenia elektrowrzeciona z płytą główną.
I ZERO problemów... i zero poprzednich objawów :) i nie ma już śnieżenie na monitorze...

ezbig dobrze radził, ale u mnie dodatkowo trzeba było odizolować powierzchnie styku elektrowrzeciona z jego uchwytem.
Bez oklejenia wrzeciona były cyrki jak opisałem ezbig-owi, najprawdopodobniej i tak powstawały przebicia.

Pozostaje problem nietypowego gniazda USB w mojej płycie głównej, które czasami powodowało problem z połączeniem.
I od jakiegoś czasu jest włączona kontrolka, na żółto EJogA+ ,a przy włączaniu Macha pojawia się Statut: "Emergency! jog operation cen not be!" hmm.

Cóż ... teraz jest dobrze i nie ma co martwić sie na zapas. Może uda się załatwić takie gniazdo u mojego producenta maszyny, bo producent moich płyt już nie istnieje .

Dzięki wszystkim za sensowne porady i mam nadzieję, że mój przydługi wątek przyda się kolegom z forum.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”