Jak wymienić płytę główną w chińskiej frezarce CNC

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#31

Post napisał: relaxxis » 28 wrz 2016, 09:19

hmm oscylatorem..? niestety brak oscylatora , do takich pomiarów musiałbym znaleźć jakiegoś fachowca w Gdańsku. Będę miał czas w weeked i rozrysuję schemat.

Pewnie nie trzeba filtru i innych zabezpieczeń. Samochód bez świateł też pojedzie ;-)
W instrukcji falownika jest opis i schemat połączenia, ale pewnie przesadzili... ponoć przedłuża się tylko żywotność wrzeciona, eliminuje zakłócenia z falownika etc. pewnie zbędny bajer dla amatorskich CNC...


Schemat producenta falownika i opis.

Some noises enter the inverter to malfunction it and others are
radiated by the inverter to malfunction peripheral devices. Though
the inverter is designed to be insusceptible to noises, it handles

Precautions for Maintenance and Inspection
low-level signals, so it requires the fllowing basic techniques. Also,
since the inverter chops outputs at high carrier frequency, that
could generate noises. If these noises cause peripheral devices to
malfunction, measures should be taken to suppress noises. These
techniques differ slightly depending on noise propagation paths.

1/ Basic techniques
• Do not run the power cables (I/O cables) and signal cables of
the inverter in parallel with each other and do not bundle them.
• Use twisted pair shielded cables for the detector connection and
control signal cables, and connect the sheathes of the shield
cables to terminal SC.
• Earth the inverter, motor, etc, at one point.

2/ Techniques to reduce noises that enter and malfunction the
inverter
When devices that generate many noises (which use magnetic
contactors, magnetic brakes, many relays, for example) are installed
neat the inverter and the inverter may be malfunctioned by noises,
the following measures must be taken:
• Provide surge suppressors for devices that generate many
noises to suppress noises.
• Fit data line filters to signal cables.
• Earth the shields of the detector connection and control signal
cables with Cable clamp metal.

Noise reduction examples
Niestety nie mogę dodać schematu połaczenia, system nie wkleja zdjęć .hmm

Ogólnie wgląda tak : Power = Input filter =Input reactor = Converter = Output reactor = Output filter = Motor



Tagi:


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#32

Post napisał: steff.k » 28 wrz 2016, 10:05

relaxxis pisze:hmm oscylatorem..? niestety brak oscylatora (...)
Skoro brak, to może lepiej zawołaj speca który ma pojecie o temacie, podłączy wszystko jak należy.
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#33

Post napisał: relaxxis » 29 wrz 2016, 11:13

Coraz ciekawiej...
Oczywiście bez włączonego wrzeciona frezarka przechodzi każdy G-kod bez problemu.
Wszystkie zatrzymania frezarki są po włączeniu się wrzeciona.

Tak jak pisałem teraz mam połączony falownik+ wrzeciono przez osobny kabel 220V.
Gdy tylko zbliżę falownik lub samo wrzeciono /falownik wówczas jest oddalony o 1m/ do środka stołu frezarki następuje zatrzymanie frezarki i zawieszenie Macha.

Tym razem nawet nie dotykam wrzecionem obudowy wrzeciona we frezarce. Samo pole elektromagnetyczne wyłącza frezarkę.

Czyli zakłócenia są od falownika, w drugiej opcji po kablach przez wrzeciono.

Falownik można oddalić, ale wrzeciona już nie... hmm


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#34

Post napisał: ezbig » 29 wrz 2016, 11:27

relaxxis pisze:Czyli zakłócenia są od falownika, w drugiej opcji po kablach przez wrzeciono.

Falownik można oddalić, ale wrzeciona już nie... hmm
Największe zakłócenia idą po przewodach zasilających wrzeciono. Przewody już zaekranowałeś. Pisałem żebyś uziemił wrzeciono. Uziemienie masz na ekranie przewodu. Zaciśnij go szczenie wtyczką od wrzeciona tak żeby miał z nią dobre połaczenie (mam nadzieję, że jest metalowa).


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#35

Post napisał: relaxxis » 30 wrz 2016, 16:49

CDN :)
Zrobiłem jak napisałeś... połączyłem ekran z metalową obudową wtyczki wrzeciona.
Założyłem wrzeciono w uchwyt i puściłem g-kod. Efektem było zatrzymanie frezarki, a wrzeciono zwolniło i zmieniło dzwięk na bardziej buczący.
Druga próba z wrzecionem leżacym daleko od frezarki. Efekt: wrzeciono nie uruchomiło się.
Przy włącznym wrzecionie i frezarce napięcie między wrzecionem ,a masą maszyny 160V, a przy nie włączonym wrzecionie i właczonej frezarce 40V.

Może uziemić wrzeciono korzystając z całkowicie niezależnego źrdódła. Czy można np bezpośrednio w gniazdku na 230V pod przewód ZERO.?
Ominąłbym ewentualne zakłócenia z falownika.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#36

Post napisał: ezbig » 30 wrz 2016, 22:03

relaxxis pisze:Efektem było zatrzymanie frezarki, a wrzeciono zwolniło i zmieniło dzwięk na bardziej buczący.
Druga próba z wrzecionem leżacym daleko od frezarki. Efekt: wrzeciono nie uruchomiło się.
To nie jest normalne zjawisko. To wrzeciono może mieć lekkie przebicie, ale żeby w ogóle nie wystartowało leżąc obok to dziwna sprawa. Co oznacza zatrzymanie frezarki? Zawieszenie mach-a? W drugiej próbie (jak nie startowało) co pokazywał falownik na wyświetlaczu?
relaxxis pisze:Przy włącznym wrzecionie i frezarce napięcie między wrzecionem ,a masą maszyny 160V, a przy nie włączonym wrzecionie i właczonej frezarce 40V.
To jest mierzone między obudową wrzeciona a...?
relaxxis pisze:Może uziemić wrzeciono korzystając z całkowicie niezależnego źrdódła. Czy można np bezpośrednio w gniazdku na 230V pod przewód ZERO.?
Ominąłbym ewentualne zakłócenia z falownika.
Uziemienie podpina się u źródła zakłóceń, aby je ściągnąć do potencjału ziemii w miejscu ich występowania. Podpinanie dodatkowego uziemienia z innej strony nie ma sensu, a może nawet wprowadzić dodatkowe zamieszanie.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#37

Post napisał: relaxxis » 01 paź 2016, 11:55

"zatrzymanie frezarki" zawsze znaczy nagłe zatrzymanie w czasie gdy frezuje.
"zawieszenie macha" zawsze znaczy zablokowanie możliwości naciskania jakichkolwiek klawiszy w Machu np. RESET nie reaguje,a kursor zamienia się w klepsydrę....
Wówczas trzeba nacisnąć STOP we frezarce co odblokowuje macha.. pisałem już o tym.

Jak nie uruchomiło się wrzeciono włączałem 2x szybciej niż włączałem... :) do głowy mi nie przyszło patrzeć na komendę z falownika...
i odetchnołem gdy ponownie uruchomiło się bez problemów, oczywiście po zmienieniu proponowanego połączenia.

Zawsze mierzę między zaciskiem wrzeciona we frezarce, a wrzecionem, tak jak wcześniej pisałem.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#38

Post napisał: ezbig » 03 paź 2016, 12:05

relaxxis pisze:Jak nie uruchomiło się wrzeciono włączałem 2x szybciej niż włączałem... do głowy mi nie przyszło patrzeć na komendę z falownika...
i odetchnołem gdy ponownie uruchomiło się bez problemów, oczywiście po zmienieniu proponowanego połączenia.
I co uważasz, że uziemione miałoby się uszkodzić? Po to się uziemia metalowe obudowy, aby było bezpiecznie (pomijając kwestie zakłóceń). Są na to nawet stosowne normy. Nie wiem po co rozłączyłeś, to już jakiś trop był. Falownik ma różne zabezpieczenia na takie okoliczności, a komunikat błędu mógłby nam coś podpowiedzieć. Na razie to można tylko gdybać, że masz uszkodzone wrzeciono lub falownik lub nastąpiła inna przypadkowa okoliczność bo zdarzyło się to raz a ty spanikowałeś.
relaxxis pisze:"zatrzymanie frezarki" zawsze znaczy nagłe zatrzymanie w czasie gdy frezuje.
"zawieszenie macha" zawsze znaczy zablokowanie możliwości naciskania jakichkolwiek klawiszy w Machu np. RESET nie reaguje,a kursor zamienia się w klepsydrę....
Wówczas trzeba nacisnąć STOP we frezarce co odblokowuje macha.. pisałem już o tym.
Jak się "zatrzyma frezarka" to program idzie normalnie, a maszyna stoi? STOP to przycisk awaryjny?


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#39

Post napisał: relaxxis » 05 paź 2016, 12:27

Nie wiem co mogło się uszkodzić.. nie jestem elektronikiem... jestem chemikiem.
"spanikowałem" ? :) próbowałem ratować wrzeciono za 1800zł i falownik za 700zł

Tak jak pisałem, jak się zatrzymuje i blokuje Macha to też zatrzymywało G-kod. Wszystko zblokowane.

STOP w chińskich frezarkach CNC jest zawsze jednocześnie przyciskiem awaryjnym.

To tak dla rozjaśnienia ewentualnej widowni /sporo odsłon, już ponad 1000/, a teraz przekaże pomyślną wiadomość.

NAPRAWIŁEM :)

Nie ukrywam kolega ezbig zmusił mnie do zagłębienia się w moją elektronikę i zrobiłem tak jak już pisałem:

- osobno falownik pod osobne gniazdko 230v/ już nie z zasilacza/, falownik włączam po uruchomieniu frezarki, ale przed uruchomieniem Macha.
- i połączyłem kabelki od płyty głównej do falownika, aby mieć połączenie i zabezpieczenia jak poprzednio.
- falownik na zewnątrz i oddalony dalej od płyty głównej o jakieś 20 cm, dalej nie trzeba.
- pozostawiłem ekranowany kabel jak radziliście z uziemieniem
- i najważniejsze o czym nikomu nie przyszło do głowy... hmm a tak logiczne i proste... odsunąłem monitor, komputer i klawiaturę o pół metra dalej od frezarki.
Wydaje mi się, że były za blisko, co mogło mieć wpływ na zakłócenia. Przy próbach naprawy było widać lekkie śnieżenie na ekranie, a nie było go wcześniej, co zapewne świadczyło o zakłóceniach. Po dosunięciu zniknęło :), a im dalej odsuwałem tym było mniejsze i chyba właśnie monitor był "anteną" siejącą polem elektromagnetycznym.

Uff... troszkę to trwało, ale tanio wyszło ;-)

TEMAT UWAŻAM ZA ZAMKNIĘTY więc proszę już nie komentować.. FREZUJE.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#40

Post napisał: ezbig » 05 paź 2016, 23:07

U mnie monitor i klawiatura jest w odległości 20 cm od maszyny (30 od skrzynki sterowniczej). Co niektórzy tu na forum prezentowali maszyny, w których płyta główna komputera jest razem ze wszystkim w szafie sterującej. Moim zdaniem do końca problemu nie rozwiązałeś, a jedyne usunąłeś objawy. Ważne, że działa i oby tak pozostało.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”