Jak wymienić płytę główną w chińskiej frezarce CNC

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#21

Post napisał: ezbig » 22 wrz 2016, 12:16

relaxxis pisze:- "Poza tym podłączyłeś to uziemienie jakoś odwrotnie." tak dla innych co dla ciebie znaczy przewód "jakoś odwrotnie" "jakoś" to jak?
Odwrotnie to tak jak podłączyłeś, robiąc tym samym antenkę. (odwrotnie zwykle też jest interpretowane jako odwrócenie o 180 stopni)
relaxxis pisze:- dopiero publicznie piszesz, że uziemienie powinno przebiegać od falownikiem i na płycie.. hmm, czemu nie pisałeś tego na początku? i jeszcze piszesz dopiero tutaj, że coś źle zrobiłem... hmm
Gdybyś podłączył tak jak narysowałem, stosując sie do zasady "jak najdalej", to przewód ułożył byś nad falownikiem (w/g zdjęcia), tuż przy podstawie.
relaxxis pisze:NIESTETY jest taki BAT bo nie włącza się wrzeciono w żadnej opcji!
To jest niemożliwe. Popełniasz gdzieś błąd. Falownik jeśli jest zasilany, to zwarcie złącza FWD do GND powoduje uruchomienie silnika.
relaxxis pisze:Na litość boską bo widzę, że już nie pamiętasz co pisaliśmy na privie... po co tyle osobistych uwag... merytoryczne proszę... i po co takie elaboraty które już nic nie wnoszą.
Nie wiem co masz na myśli. Staram się streszczać, ale jak nie masz podstaw to tylko nieporozumienia powstają.
relaxxis pisze:Ps. "Tylko odsuń się z przewodami od płyty i nie zbliżaj do niej rąk (podczas eksperymentu)." hehe nie włożę rękę do środka... czytają taką uwagę ręce opadają. hehe
... i to jest to o czym napisałem wyżej. Brak Ci podstawowej wiedzy i zupełnie na opak interpretujesz tę uwagę. Tu nie chodzi o pchanie łap gdzie nie trzeba. Chodzi o to, że jak będziesz trzymał przewody od falownika to nie możesz sam przysuwać się do płyty głównej. Twoje ciało to świetna antena, która przenosi zakłócenia. Naprawdę to mi ręce opadają.

Proponowałbym poprosić kogoś na miejscu do falownika, żebyś sobie więcej szkody nie narobił. Gdyby Chińczyk który montował to sterowanie chociaż poczytał dokumentacje od falownika, to byś teraz problemów nie miał. W dokumentacji jest napisane, który parametr zmienić. Znasz angielski to poczytaj. Tam jest to rozpisane krok po kroku. Nie mam czasu, żeby tłumaczyć Ci tę dokumentację. Parametr do miany jest jeden, ale trzeba opanować obsługę menu falownika.



Tagi:


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#22

Post napisał: relaxxis » 23 wrz 2016, 09:22

i znów elaborat :) ale rozumiem , że jako... fachowiec... chcesz zachować twarz na forum :)

kolego napisz po prostu , że nie potrafisz podpowiedzieć jak zmienić ustawienia w falowniku... a nie znów robić jakieś insynuacje o moich umiejętnościach ! nie rób z siebie fachowca na forum jak masz z czymś takim problem.. bo to podstaw, oczywiście znajdzie się ktoś z odpowiednią wiedzą w Gdańsku i podpowie. Nawet znając angielski nie będę próbował . Do tego trzeba fachowca z praktyką...

Ps zwróć uwagę na schemat prawidłowego połączenia z filtrami o których wspominałem... nie będąc fachowcem ;-), w miejscu : "Noise reduction examples" To jest dopiero prawidłowa instalacja falownika, bo same odsuwanie kabelków i ekranowanie może kompletnie nic nie dać.. zapewne z tego powodu biorą sie zakłócenia w wielu frezarkach CNC. i ciekawe czy ktokolwiek ma takie połączenie w półprofesjonalnych frezarkach CNC.

Techniques to reduce noises that enter and malfunction the
inverter
When devices that generate many noises (which use magnetic
contactors, magnetic brakes, many relays, for example) are installed
neat the inverter and the inverter may be malfunctioned by noises,
the following measures must be taken:
• Provide surge suppressors for devices that generate many
noises to suppress noises.
• Fit data line filters to signal cables.
• Earth the shields of the detector connection and control signal
cables with Cable clamp metal.

Tobie ręce opadają? widziałeś wcześniej zdjęcie i nic nie pisałeś, że coś jest źle... a dopiero na forum lawina nowych uwag.. najpierw ogarnij co pisałeś wcześniej.

I chyba myślisz że ludzie nie nigdy nie mieli nic wspólnego z elektroniką od CNC, sam po kupienie frezarki musiałem coś naprawić w sterowaniu, bo chińczyk namieszał napięcia, połączenia co spowodowało, że jeszcze musiałem wymienić płyta główna, ale nie jestem ekspertem od zakłóceń i widać że ty też nie, bo nadal uparcie twierdzisz, żę "zwarcie złącza FWD do GND powoduje uruchomienie silnika" /nie silnika tylko wrzeciono/ znów pisząc że na pewno ja coś źle robię . hmm cóż mogę zrobić źle? Co, nie potrafię przyłożyć kabla do kabla? hehe
ale przynajmniej coś nauczyłeś się, że ww. połączenie może nie uruchamiać wrzeciona.!

i te opowieści jacy to klienci są mało ogarnięci ..

Mimo wszystko dzięki za próbę pomocy, bo pisałeś dużo ale znalazem inne rozwiązanie. i zmusiło mnie to do głębszej analizy elektroniki w moim CNC i dzięki temu sam znalazłem rozwiązanie... po prostu w moje frezarce połączenie falownika z płytą głowną lub nieprawidłowe podłączenie falownika bezpośrednio do zasilacza powodowało zakłócenia i tyle w temacie! oczywiście może były też jakieś zakłócenia ale ww. sposób omijam problem zakłóceń po przewodach. I nie ma co dalej szukać, bo po rozdzieleniu i braku możliwości wzajemnego oddziaływania frezarka pracuje IDEALNIE i bez zakłóceń.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#23

Post napisał: ezbig » 23 wrz 2016, 11:29

relaxxis pisze: i znów elaborat ale rozumiem , że jako... fachowiec... chcesz zachować twarz na forum
Cóż takim komentarzami wiele nie zdziałasz. Ja nic tu nie tracę, Ty owszem.
relaxxis pisze:kolego napisz po prostu , że nie potrafisz podpowiedzieć jak zmienić ustawienia w falowniku... a nie znów robić jakieś insynuacje o moich umiejętnościach ! nie rób z siebie fachowca na forum jak masz z czymś takim problem.. bo to podstaw, oczywiście znajdzie się ktoś z odpowiednią wiedzą w Gdańsku i podpowie. Nawet znając angielski nie będę próbował . Do tego trzeba fachowca z praktyką...
Próbujesz mnie brać pod włos, ale nie dam się wciągnąć. Wysil się chociaż i przejrzyj tę instrukcję. Co z tego, że podam numer parametru, jak nie zmienisz tego. Przeczytaj jak się zmienia parametry, a potem już wystarczy zmienić ten właściwy. Masz w instrukcji nawet pokazany taki wariant sterowania jak w Twojej maszynie. Jak będziesz chciał się upewnić to wtedy zapytaj, może uda mi się napisać jakąś elaborat na ten temat (jak mi się zechce :lol: ).
relaxxis pisze:Ps zwróć uwagę na prawidłowe połączenie z filtrami o których wspominałem... nie będąc fachowcem , w miejscu : "Noise reduction examples" To jest dopiero prawidłowa instalacja falownika, bo same odsuwanie kabelków i ekranowanie może kompletnie nic nie dać..
Widzisz jak mało wiesz. Zdziwisz się jak sama instalacja filtra może kompletnie nic nie dać.
relaxxis pisze:Tobie ręce opadają? hehe widziałeś wcześniej zdjęcie i nic nie pisałeś, że coś jest źle... a dopiero na forum lawina nowych uwag.. najpierw ogarnij co pisałeś zanim następnym razem będziesz próbował pomagać...

Ja tu nie prowadzę helpdesk-u, więc trochę przystopuj.
relaxxis pisze:czy ty myślisz że ludzie nie nigdy nie mieli nic wspólnego z elektroniką od CNC, sam po kupienie frezarki musiałem coś naprawić w sterowaniu, bo chińczyk namieszał napięcia, połączenia co spowodowało, że jeszcze musiałem wymienić płyta główna, ale nie jestem ekspertem od zakłóceń i widać że ty też nie, bo nadal uparcie twierdzisz, żę "zwarcie złącza FWD do GND powoduje uruchomienie silnika" /nie silnika tylko wrzeciono/ znów pisząc że na pewno ja coś źle robię . hmm cóż mogę zrobić źle? Co, nie potrafię przyłożyć kabla do kabla? hehe
ale przynajmniej coś nauczyłeś się, że ww. połączenie może nie uruchamiać wrzeciona.!
Jestem ciekaw co tam naprawiłeś, na razie to się tylko wymądrzasz. Falownik służy do sterowania silnikiem, więc nie łap mnie za słówka, bo sam tu nie masz racji. Wrzeciona raczej obsłużyć nie jest w stanie. To że tak skrótowo każdy pisze to nie znaczy, że to jest prawidłowo. Silnik to silnik, a wrzeciono to tam co frez zakładasz. Tu jest wszystko połączone w jednej obudowie, więc prawidłowa nazwa to elektrowrzeciono (szczegółowa, a ogólna to porostu silnik). Gdybyś mieszkał niedaleko, to chętnie przyjechałbym i pokazał jak włączyć ten falownik pewnie byłoby Ci łyso. Nie wiem jakim cudem Mach Ci to włącza, a Ty nie potrafisz zrobić tego samego.
relaxxis pisze: i te opowieści jacy to klienci są mało ogarnięci ..
To już Twoja interpretacja. Ja tylko napisałem, że ktoś kto się nie zna, nie zwraca uwagi na istotne szczegóły i często uparcie twierdzi, że jest inaczej niż faktycznie.
relaxxis pisze:Mimo wszystko dzięki za próbę pomocy, bo pisałeś dużo ale znalazem inne rozwiązanie. i zmusiło mnie to do głębszej analizy elektroniki w moim CNC i dzięki temu sam znalazłem rozwiązanie... po prostu w moje frezarce połączenie falownika z płytą głowną lub nieprawidłowe podłączenie falownika bezpośrednio do zasilacza powodowało zakłócenia i tyle w temacie! oczywiście może były też jakieś zakłócenia ale ww. sposób omijam problem zakłóceń po przewodach. I nie ma co dalej szukać, bo po rozdzieleniu i braku możliwości wzajemnego oddziaływania frezarka pracuje IDEALNIE i bez zakłóceń.
Jak to mówią: "Twój cyrk Twoje małpy". Ja nie mam zamiaru sprowadzać Ciebie na dobrą drogę. Rozwiązałeś właśnie problem kończącego się paliwa w baku zaklejając kontrolkę rezerwy :lol:


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#24

Post napisał: relaxxis » 24 wrz 2016, 08:55

Wczoraj pojechałem do specjalisty od falowników.
po pomiarach okazało się, że nie pracuje idealnie i może siać zamęt w maszynie.
Nie wykluczył też płyty głównej lub innych powodów zakłóceń.
Wyjaśnił że znalezienie przyczyny to czasami jak szukanie igły w stogu siana.. , bo mogą być ich np. dwie i wówczas jak nawet trafisz na jedną to i tak może być źle, bo druga zakłóca. Zabawa w kotka i myszkę.:)

Mówił , że rozkręcił falownik, coś tam naprawił i poprawił ustawienia parametrów w panelu.
Kazał osobno podłączyć do wrzeciona /tak jak opisałem/, aby spróbować regulować prędkością.

I dział :) Uffff

Mam jeszcze przyjechać z wrzecionem, aby połączył wszystko odpowiednimi kablami, zabezpieczeniami i też z filtrem. Dokładnie tak jak jest w instrukcji.

Tu jest więcej podstaw prawidłowego montażu:
http://falowniki24.blogspot.com/2013/02 ... osoby.html
http://automatykab2b.pl/prezentacja-art ... -Y2jPmLS00

oczywiście tracę możliwości regulacji poprzez Mach i w razie awarii wrzeciono nie wyłączy się automatycznie. Trudno... ważne że po 2 miesiącach mogę pracować.


Ps. porady na odległość nie zawsze mogą być idealnie zrozumiałe, a potem błędnie wykonane.
Każdy detal może mieć wpływ, więc mogą tworzyć się nieporozumienia, które w tym przypadku nic nie wnosiły.
Chyba moja awaria była zbyt trudna na korespondencyjne naprawy.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#25

Post napisał: ezbig » 24 wrz 2016, 12:28

relaxxis, pisałem Ci już na samym początku, że to nie łatwy temat, dlatego ja nie bawię się w półśrodki, tylko od razu robię wszystko co powinno być zrobione. Tym sposobem naprawiam takie sprawy w 1 dzień i nie miałem od kilku lat (odpukać ;)) żadnej reklamacji. Jak wszystko jest zrobione zgodnie ze sztuką inżynierską to musi działać, jeśli nie, to można zastosować opcje ratunkowe, ale to już oznacza, że komponenty sterowania nie są zbyt dobrej jakości. Generalnie przy tego typu naprawach potrzebne jest doświadczenie, a to trudno przekazać pisząc. Mi pewne sprawy wydają się oczywiste, więc je pomijam, a to może być problem z drugiej strony. Pozdrawiam

P.S.: filtra na zasilaniu nie proponowałem, bo on ma mały wpływ na takie problemy jak u Ciebie. Przy tak małej mocy zwykle wystarcza to co jest w samym falowniku. Zasilacz impulsowy w sterowaniu takich zakłóceń nie przeniesie. To raczej, żeby Ci radio obok i u sąsiada nie buczało ;)


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#26

Post napisał: relaxxis » 24 wrz 2016, 19:08

Jest jeszcze ciekawiej... bez zamocowania wrzeciona wszystko chodziło idealnie.
Czyli falownik podłączony osobno z wrzecionem, leżał sobie na podłodze i G-kody śmigały bez problemu... O dziwo po zamocowaniu wrzeciona, konsekwencją jest zbliżenie przewodów i falownika, znów to samo... hmm
pierwsza myśli: czyżby znów te sławetne zakłócenia poprzez kabelki i inne wirujące prądziki.?

Wiec inna próba , kabel od wrzeciona w pionie na metr.... na końcu z wiszącym falownik, dosłownie na maxa /mała parodia/, aby tylko jak najdalej od frezarki, dale już nie da rady..., ale znów zatrzymało.

Coś mnie tknęło i odkręciłem wrzeciono specjalnie kładąc je na na drewnianym blacie frezarki, a falownik blisko na frezarce. i nie zatrzymało g-kodu :)

eureka! : poprzez wrzeciono jest przebicie ! które zatrzymuje frezarkę i blokuje Macha.
Na szczęście jak radził steff.k kupiłem multimetr z buzerem i zmierzyłem czy jest napięcie między uchwytem wrzeciona włączonej frezarki, a włączonym wrzecionem i jest 110V !!! ładne bicie... więc winowajca namierzony.

Ponoć z czasem chińskie wrzeciona zaczynają tracić szczelność i dlatego mają bicie. U mnie jest dziwnie równo 110 V co może świadczy o jakiejś innej przyczynie przebicia , tylko skąd i co ma napięcie 110 V.
jeszcze Ampery sobie ciągle wirowały w zakresie 0,01 - 1,6 przy ustawieniu miernika 20m.

steff.k jeśli czytasz mój wątek może wiesz gdzie może być winowajca takiego przebicia.?

ps. wszystkie przewody od wtyczki wrzeciona są osobno zaizolowanie, więc tutaj nie może być przebicia.
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2016, 07:52 przez relaxxis, łącznie zmieniany 1 raz.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#27

Post napisał: ezbig » 24 wrz 2016, 20:37

relaxxis pisze:eureka! : poprzez wrzeciono jest bicie ! krórte zatrzymuje frezarkę i blokuje Macha.
Chyba chodzi Ci o przebicie. Bicie na wrzecionie to sprawa mechaniczna, przebicie elektryczna. Czy to zatrzymuje mach-a? No mam wątpliwości. To napięcie prawdopodobnie pojawia się jak masz nieuziemione wrzeciono. Podłącz je do uziemiania i sprawdź.

[ Dodano: 2016-09-24, 20:40 ]
relaxxis pisze:Na szczęście jak radził steff.k kupiłem multimetr z buzerem i zmierzyłem czy jest napięcie między uchwytem wrzeciona włączonej frezarki,
Tym buzerem miałeś sprawdzić czy nie ma przerw w uziemieniu.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#28

Post napisał: relaxxis » 25 wrz 2016, 09:28

faktycznie wkradło się złe określenie, powinno być "przebicie"

" Czy to zatrzymuje mach-a? No mam wątpliwości. To napięcie prawdopodobnie pojawia się jak masz nieuziemione wrzeciono." nie "zatrzymuje" tylko zawiesza Macha /nie reaguje żadne przycisk, są zblokowane/ i niestety nie ma co wątpić bo takie są fakty.

Nic nie wspominałeś o uziemieniu wrzeciona, pisał o tym steff.k, ale też ostrzegał:

"Ja polecam sprawdzić masy i uziemienie. Pomogło dopiero podłączenie masy zasilacza do uziemienia i uziemienie maszynki łącznie z wrzecionem.
Jednak trzeba się dobrze nad tym zastanowić bo w zależności od komponentów możesz mieć gdzieś optoizolację (np na usb) i niemądrze było by ją zewrzeć"

Nie chciałbym coś spalić , a tak jak pisałem zasilacz jest uziemiony do masy frezarki.
Frezarka jest cała metalowa więc i obejma wrzeciona jest tak uziemiona, ale może trzeba jeszcze inaczej. Pisałem o tym i wydawało mi się, że takie sprawdzenie wystarczyło, bo nie było sugestii dalszego sprawdzania uziemienia.

"Tym buzerem miałeś sprawdzić czy nie ma przerw w uziemieniu" wcześniej nie wspominałeś o tym.

Mam uziemienie z masą w obudowie wtyczki 220V we frezarce.
Kabel z tej wtyczki dochodzi do zasilacza i z tego gniazdka zasilacza jest osobne połączenie z maską obudowy frezarki, razem z metalową obudową draiwera.
Nic innego nie jest uziemione.

Jak uziemić i do czego samo wrzeciono.?

I takie pytanie laika... jest prosty sposób na odizolowanie wrzeciona od jego uchwytu, aby nie było przebicia np. poprzez obejmę z tworzywa z grubej foli. Czy taka izolacja byłaby sensowna, bezpieczna.?


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#29

Post napisał: relaxxis » 27 wrz 2016, 08:22

inne sprawy na głowie.... i aby bawić się multimetrem czekam na znajomego, który mi wytłumaczy co i jak. Po prostu nie chciałbym spalić miernika.

Tak dla ogarnięcia tematu:
http://falowniki24.blogspot.com/2012/09 ... sieci.html

Układ elektrowrzeciono+falownik o moich parametrach powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia:

FEG - filtry standardowe 1-fazowe klasy B
Seria 1-fazowych filtrów przeciwzakłóceniowych FEG jest zaprojektowana do 1-fazowych przemienników częstotliwości, systemów napędowych, zasilaczy oraz instalacji przemysłowych.
Zapewnia standardy zgodne z najnowszymi normami kompatybilności elektromagnetycznej i standardami bezpieczeństwa.

DŁ-X - dławiki wejściowe 1-fazowe
stosowane są w układach zasilających najczęściej do ochrony tyrystorów i tranzystorów mocy przed gwałtownym wzrostem prądu przewodzenia.
Ponadto dławiki sieciowe ograniczają przepięcia komutacyjne w obwodzie oraz amplitudę impulsów prądu wstecznego przy wyłączaniu tyrystorów,
są też zabezpieczeniem sieci zasilającej przed propagacją wyższych harmonicznych.

Może ma ktoś schemat jak połączyć ww. układ? bo fachowiec z Gdańska chciałby za dużo kasy.;-)
...a może coś jeszcze powinno być ww. układzie.

Dla takich jak ja , czyli początkujących i bez podstaw elektroniki, pomocne link:
http://www.ploteryfrezujace.com/c15,Sin ... 0-1AC-230V
http://elmattrading.com.pl/produkty/ele ... sploatacji


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#30

Post napisał: steff.k » 27 wrz 2016, 11:38

Skoro byłem wywołany to się odezwę :twisted: .

1. Nie możesz odizolować obudowy elektrowrzeciona od maszynki, tzn możesz, ale jak przypadkowo złapiesz za wrzeciono i maszynkę to poczujesz dlaczego tak nie wolno robić :razz:

2. U mnie na obudowie elektrowrzeciona też było coś około 100v jak nie była uziemiona. To raczej jest napięcie wyindukowane na obudowie elektrowrz. niż przebicie. Napięcie jest wysokie ale prąd niewielki.

3. Tak jak mówił ezbig filtry nie są potrzebne jak masz dobrze podłączone.

Niestety zdalnie ciężko coś poradzić. Ja jak miałem problemy to oscyloskopem przeleciałem sygnały sterujące i wyszło gdzie jest błąd. Może jakiś schemat rozrysuj jak masz to podłączone.
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”