Jak wymienić płytę główną w chińskiej frezarce CNC

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Jak wymienić płytę główną w chińskiej frezarce CNC

#1

Post napisał: relaxxis » 02 wrz 2016, 10:12

Pytałem na forum o mój problem z chińską frezarką CNC, która zatrzymuje się podczas pracy. Niestety znów jest problem i nie wiem czemu, więc chyba muszę spróbować wymienić płytę główną, która może być powodem zatrzymywania się frezarki. Zatrzymuje się po kilkunastu sekundach od startu, podczas początkowego frezowania. Inny objawem jest: czasami po HOME i uruchomieniu wrzeciona nie można wyłączyć wrzeciona i wszystkie klawisze są zablokowane w Machu3. Trzeba wyłaczyć z sieci lub poprzez STOP w maszynie.

Najdziwniejsze, że czasami wszystko wraca do normy i nie wiem dlaczego. hmm

MOŻE KTOŚ WIE W JAKI SPOSÓB SZUKAĆ POWODU TAKIEJ AWARII, bo inaczej pozostaje wymienianie wszystkiego na chybił trafił? :(

Płyta głowna jest nietypowa ponieważ frezarka jest z panelem sterowniczym i miała podprogram, który trzeba było wczytać w Mach i zamienić plik w folderze z mach3.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
PRÓBY:
Po odłączeniu panelu sterowniczego nadal zatrzymuje się.
Wymiana kompa nie pomogła.
Ponowna instalacja Mach3 i frezarki nie pomogła.
Wymiana kabla USB nie pomogła.
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Czy ktoś może podpowiedzieć jak wymienić.?
Czy wystarczy kupić płytę i podłączyć jak w opisie płyty.? np. : http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterow ... _sskmb.htm

Nie znam się na tyle aby mieć pewność poprawnego działania po wymianie.
Obawiam się, że trzeba będzie wymienić cały system sterujący... hmm

Sterowanie przez PC przez USB i Mach3.
Płyta główna: JNC-40 JAMEN chińska
http://www.rossguitars.com/misc/JNC-40M ... glish).pdf
Leadshine’s Driver Stepper Drives M542
Napęd mam bezpośrednio z silników korkowych / brak szerszego opisu TYPE 57BYGH311P-16 /,
Wrzeciono mokry chińczyk 1,5 kW
falownik 1,5 KW chiński ZC-TECH
zasilacz: MIWI S-350-36 /DC OUTPUT 36V / +V

Zmienione Motor Turning and Setup:
Stepe per: 800
Velooty...:1999,8
Acceleration: 200
G's: 0,0407904
Step Pules: 0
Cir Pules: 0

W moich ustawieniach na draivery :
SW8 OFF
SW7 ON
SW6 OFF
SW5 ON
SW4 OFF
SW3 ON
SW2 OFF
SW1 OFF

Prąd szytowy :
2,84A 2,03A ON ON OFF



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 03 wrz 2016, 21:46

Prawdopodobną przyczyną Twoich problemów są zakłócenia. Możesz wymienić płytę, ale jak zmontujesz to tak samo jak Chińczycy, czyli bez zachowania zasad montażu, to problemu nie usuniesz. Sprawdź może falownik sieje. Odłącz go i przetestuj "na sucho" jak wszystko pracuje. Warto przejrzeć wszystko dokładnie: połączenia, luty (czy nie ma zimnych). To jest najczęstsza przypadłość chińszczyzny.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#3

Post napisał: relaxxis » 04 wrz 2016, 15:31

Naprowadziłeś mnie na dobry trop. Dziękuję :) ale problem nadal...

Odłączyłem tylko wtyczkę we wrzecionie i 5 razy program przeszedł bez zatrzymywania.
Potem znów podłączyłem i problem jest ponownie .hmm

Jak zatrzymała się frezarka wyjąłem kabel z wrzeciona. Oczywiście wrzeciono zatrzymało się i po ponownym połączeniu znów chodziło. Mimo wszystko nic nie można było zrobić w Machu, był zawieszony.

W "Diagnostics" po zatrzymaniu włącza się czerwona lampka output 3, podlegający pod port 2 , pin 3. Z opisu płyty wynika, że to cooling liquid (M08) ale nie mam systemu chłodzenia płynem, ani w programie nie ma funkcji włączającej.
W STATUS pokazuje błąd: "Data Send FailedŁ^" /ptaszek na końcu jest odwrotnie/ , ale to ten sam i było ok

Hmm czy powodem może być:
- podłączone wrzeciono powoduje zakłócenia
- wadliwy kabel pomiędzy wrzecionem a falownikiem / chyba od tego zacznę/
- falownik połączony z wrzecionem daje zakłócenie
- a może wrzeciono daje zakłócenia do płyty głównej poprzez falownik

Pocieszające jest, że zawęziłem poszukiwania i mogę być pewny draiwery i silniki nie powodują zakłóceń.


ezbig: co to znaczy "zimne luty" i gdzie szukać? :)
masz jakiś pomysł co może być powodem jak działa po odłączeniu wrzeciona ?
jak to teraz rozgryźć ... co byś wymienił?


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: ezbig » 04 wrz 2016, 15:56

relaxxis pisze:ezbig: co to znaczy "zimne luty" i gdzie szukać?
masz jakiś pomysł co może być powodem jak działa po odłączeniu wrzeciona ?
jak to teraz rozgryźć ... co byś wymienił?
Zrób fotki jak to wszystko wygląda. Chodzi mi o rozmieszczenie komponentów w skrzynce sterowniczej i położenie przewodów, szczególnie przy falowniku (zasilanie falownika, przewody do wrzeciona, regulacja obrotów PWM - jeśli jest).

Jak nie wiesz co to "zimne luty" to nie znajdziesz. Zimny lut to połączenie zalane cyną, ale kontakt jest słaby lub go nie ma. Cyna na połączeniu jest szara i nie błyszczy. Tylko jeśli masz tam luty bezołowiowe, to po kolorze nie poznasz, bo będą szare jak zimne luty. Po prostu trzeba przejrzeć połączenia i sprawdzić, czy coś gdzieś nie odłazi, rusza się lub brakuje cyny (bo i tak się zdarza). Ja bym wszystko przejrzał profilaktycznie, a skupił się na falowniku. To jest najczęstsza przyczyna zakłóceń. Takie zakłócenia potrafią zawiesić program, a nawet cały system. Wrzuć fotki to coś będę mógł więcej powiedzieć jak zaradzić.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#5

Post napisał: relaxxis » 04 wrz 2016, 18:41

napisałem do ciebie na priva z prośbą o prywatny e-mail, bo tutaj nie mogę załadować zdjęć... nie wczytuje.

Wpadłem na pomysł zastępczej naprawy, jeśli nie damy rady.

Mam jeszcze jeden zasilacz o takich samych parametrach i mógłbym połączyć osobno: zasilacz+falownik+wrzeciono. Nie muszę sterować prędkością poprzez Macha, a i tak nie działało u mnie sterowanie wrzeciona poprzez Mach.
Chińczyk tak namieszał w swojej wersji Macha, że nie działa poprawnie, a oryginalny Mach z licencją nie akceptuje ich nakładek.


...i może byłoby to sposób na sprawdzenie falownika, ale oczywiście wolałbym naprawić aby nie grzebać w maszynie.

Ps. sprawdzę tak na oko zimne luty tylko które, u mnie prawie wszystkie kabelki raczej dokręcane na śrubki ? :)


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#6

Post napisał: steff.k » 06 wrz 2016, 09:01

Ja polecam sprawdzić masy i uziemienie. U mnie też się cyrki działy - przy włączonym wrzecionie same się osie obracały, a wrzeciono kopało jak cholera. Pomogło dopiero podłączenie masy zasilacza do uziemienia i uziemienie maszynki łącznie z wrzecionem.
Jednak trzeba się dobrze nad tym zastanowić bo w zależności od komponentów możesz mieć gdzieś optoizolację (np na usb) i niemądrze było by ją zewrzeć :wink:
.
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#7

Post napisał: relaxxis » 07 wrz 2016, 08:33

Steff.k faktycznie wszystko może być przez brak prawidłowego uziemienia/masy , czasami czułem małe napięcie na obudowie frezarki. Czyli gdzieś jest przebicie.

Poczytałem o optoizolacji http://www.falowniki.edu.pl/slownik,O,5 ... lacja.html i dla mnie czarna magia, i nie wiem czy mam optoizolację na USB hmm

Oczywiście gniazdka prądowe 220V i przedłużacz do frezarki również z bolcem.

Kabel od wrzeciona ma uziemienie do falownika, a potem do zasilacza podpięte w to samo gniazdo co zasilanie na 200V z gniazdka....

Czy mógłbyś zrobić fotkę jak wykonać uziemienie/masę wrzeciona i zasilacza, bo same zwroty nie bardzo mogę przełożyć na praktyczne wykonanie.

Czy całą frezarkę trzeba uziemić i do czego, bo mam ją w mieszkaniu?

ezbig: polecił wymienić kabel pomiędzy wrzecionem, a falownikiem i tak zrobię.
http://www.tme.eu/pl/details/2yslcy-jb. ... l/0036425/
Dobrze radzi, ale niestety też nie jest elektronikiem.

Potem chciałbym zrobić test jak opisałem czyli osobne połączenie zasilacz+falownik+wrzeciono. W taki sposób jak tu, ale niestety wszystko bez opisu.


Może ktoś ma schemat, zdjęcia, link do takiego połączenia z bezpiecznikiem?
Zapewne to bułka z masłem , ale jako laik z elektroniki nie chcę czegoś spieprzyć na samym początku...


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#8

Post napisał: steff.k » 07 wrz 2016, 09:22

Wymiana kabla na porządny na pewno jest wskazana.

Co do optoizolacji to z tego co widzę na zdjęciach to usb na Twojej płycie jej nie ma.
Multimetr z buzerem masz? Jak nie to czym prędzej polecam zakupić, przyda się na pewno :wink: .
Jak masz multimetr to sprawdź czy jest przejście między GND na gnieździe USB, a GND na płycie.
Obrazek
Jeżeli jest połączenie, to oznacza że nie ma optoizolacji.

U mnie jest następująco:
przewód lpt/usb łączy masę komputera z masą płytki sterującej. W niej masa kompa połączona jest z masą zasilacza. Następnie jest to podłączone z aluminiową maszynką.

Odnośnie falownika i wrzeciona to falownik zasilany jest z gniazdka z bolcem, bolec podłączony jest w falowniku do uziemienia. Pod tą samą śrubkę podłączony jest ekran przewodu do wrzeciona. Przy wtyczce do wrzeciona ekran nie łączy się z obudową wtyczki i wrzeciona. Ekran jest podłączony tylko od strony falownika.
Następnie grubym przewodem podłączone jest uziemienie z falownika z konstrukcją maszynki. Cała konstrukcja jest metalowa, łącznie z mocowaniem wrzeciona. Dzięki temu obudowa wrzeciona połączona jest uziemieniem.

Jednak całą elektronikę ja składałem i wiem co i gdzie jest podłączone, a co Chińczyk miał na myśli przy składaniu Twojej maszynki to nie wiadomo.
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#9

Post napisał: ezbig » 07 wrz 2016, 10:55

relaxxis pisze:ezbig: polecił wymienić kabel pomiędzy wrzecionem, a falownikiem i tak zrobię.
http://www.tme.eu/pl/deta...-kabel/0036425/
Dobrze radzi, ale niestety też nie jest elektronikiem.
:smile: coś mnie źle zrozumiałeś w mail-u. Jestem elektronikiem, ale napisałem, że to ty nie jesteś, więc trudno mi przekazać jak masz szukać usterki typu zimne luty i problemy z połączeniami. To wymaga pewnego doświadczenia i intuicji, którą zdobywa się w praktyce.

Kabel, który podałem jest 4 żyłowy, ale to nie problem, użyj tylko 3 żył (4 żyły to standard, nie znalazłem 3 żyłowego nigdzie tak na szybko.) Uziemić przewód to znaczy podłączyć ekran do uziemienia. Aby to było skuteczne na zakłócenia to podłączenie powinno być jak najbliżej złącza wyjścia z falownika. Uziemienie masz podłączone do falownika żółtozielonym przewodem po stronie L1 L2 L3 i "uziemienie". Ten żółtozielony kabel musi być podłączony (i raczej jest podłączony) do obudowy maszyny i do środkowego bolca we wtyczce. Przewód do wrzeciona nie może przebiegać w pobliżu zasilającego falownik i w pobliżu innych przewodów.

Cała płyta główna ma optoizolację, a samo USB raczej nie sądzę. To byłby trochę masło maślane. Jeśli się zawiesza coś od zakłóceń, to ten kontroler na płytce. Komputer czeka na właściwą reakcję i stąd program też się zawiesza.

Zrób najpierw porządek z falownikiem. Potem zobaczymy co dalej.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 32
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#10

Post napisał: relaxxis » 07 wrz 2016, 11:43

DUŻĘ dzięki Panowie za cierpliwość i wyjaśnienia :)

Tak myślę na chłopski rozum,.. skoro po odłączeniu wrzeciona wszystko działa poprawnie to może zakłócenia biegną sobie po przewodach uziemienia lub po napięciowych do płyty głównej i mam wpływ na resztę sterowania. Po prostu powstają zakłócenia wrzeciono-falownik i poprzez falownik biegną do zasilacza i dalej do płyty głównej... może jakiś filter izolujący od zakłóceń przy falowniku byłby pomocny? Tylko z której strony falownika i jaki hmm

Odkręciłem zasilacz, bo nic nie było widać i znalazłem uziemienie z zasilacza do obudowy frezarki , czyli jest :)

Ps. Multimetr oczywiście kupię, może podpowiecie który z Allegro?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”