Jak zasilacz do sterownika i silników

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#31

Post napisał: atom1477 » 16 maja 2016, 21:36

Ale bazowanie może być do innego znacznika niż krańcówka.
Dodatkowo program podczas bazowania wcale nie musi wiedzieć która krańcówka zadziałała. Rusza tylko jedną osią na raz więc się domyśla że zadziałanie jest właśnie od tej osi. Tzn. mówię o przypadku jak się krańcówki podłączy szeregowo.



Tagi:


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#32

Post napisał: steff.k » 16 maja 2016, 21:58

atom1477 pisze:Ale bazowanie może być do innego znacznika niż krańcówka.
Dodatkowo program podczas bazowania wcale nie musi wiedzieć która krańcówka zadziałała. Rusza tylko jedną osią na raz więc się domyśla że zadziałanie jest właśnie od tej osi. Tzn. mówię o przypadku jak się krańcówki podłączy szeregowo.
Ale skoro Kolega wyżej pytał o krańcówki, to pewnie o sygnał z nich mu chodziło :wink: .
Skoro rusza jedną osią i mu stan się zmienił to zakłada że to właśnie ta krańcówka.

Ja zamiast krańcówek mechanicznych polecę czujniki indukcyjne. Powtarzalność jest poniżej 0,01mm - przynajmniej mi się nie udało zmierzyć błędu czujnikiem zegarowym. Mają jednak wadę, w przypadku obrabiania metali muszą być zabudowane w taki sposób, aby nie dostawały się do nich wióry.
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#33

Post napisał: atom1477 » 17 maja 2016, 08:57

steff.k pisze:Ale skoro Kolega wyżej pytał o krańcówki, to pewnie o sygnał z nich mu chodziło :wink: .
Skoro rusza jedną osią i mu stan się zmienił to zakłada że to właśnie ta krańcówka.
Ale pytał o krańcówki w kontekście wyjazdu maszyny poza pole robocze a więc w przypadku awaryjnego zatrzymania. A nie w kontekście bazowania.
Najlepiej niech sam wyjaśni.


Autor tematu
yosquad
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 14
Posty: 47
Rejestracja: 02 kwie 2010, 19:25
Lokalizacja: strzyżów

#34

Post napisał: yosquad » 17 maja 2016, 15:14

atom1477 pisze:
steff.k pisze:Ale skoro Kolega wyżej pytał o krańcówki, to pewnie o sygnał z nich mu chodziło :wink: .
Skoro rusza jedną osią i mu stan się zmienił to zakłada że to właśnie ta krańcówka.
Ale pytał o krańcówki w kontekście wyjazdu maszyny poza pole robocze a więc w przypadku awaryjnego zatrzymania. A nie w kontekście bazowania.
Najlepiej niech sam wyjaśni.
Właściwie to chodzi mi o obie rzeczy naraz tak jak ma ten Pan w tym filmie

Jest tam zastosowane 9 krańcówek jedne do bazowania i tam maszyna po najechaniu sama się wraca aż z niej zjedzie a pozostałe krańcówki są do zatrzymania silników i tam już trzeba wcisnąć restart i samemu ją odsunąć od krańcówki i moje pytanie czy te krańcówki co podałem będą się do tego nadawać i czy mój sterownik chiński obsłuży tyle krańcówek i czy to będzie działało tak jak na tym filmie i jak to wszystko połączyć ?


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#35

Post napisał: atom1477 » 17 maja 2016, 21:06

Ale trafiłeś. Dokładnie ten sam filmik jakiś czas temu oglądałem i właśnie na jego dstawie Ci odpowiedziałem.
No to właśnie tam z tego co zrozumiałem niektóre krańcówki są połączone szeregowo bo wtedy jest mniej przewodów (LPT nie ma aż tylu wejść żeby podłączyć niezależnie 9 krańcówek).


Autor tematu
yosquad
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 14
Posty: 47
Rejestracja: 02 kwie 2010, 19:25
Lokalizacja: strzyżów

#36

Post napisał: yosquad » 18 maja 2016, 07:39

atom1477 pisze:Ale trafiłeś. Dokładnie ten sam filmik jakiś czas temu oglądałem i właśnie na jego dstawie Ci odpowiedziałem.
No to właśnie tam z tego co zrozumiałem niektóre krańcówki są połączone szeregowo bo wtedy jest mniej przewodów (LPT nie ma aż tylu wejść żeby podłączyć niezależnie 9 krańcówek).
Czyli to nie zależy od sterownika tylko po prostu przewód lpt ma za mało wyprowadzeń i trzeba kombinować. A jak to podłączyć i jak skonfigurować program mach 3 ? A jak bym zastosował tylko 6 krańcówek to da się tak zrobić żeby były one jednocześnie do bazowania a podczas frezowania żeby były jako wyłączniki awaryjne ?


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2789
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#37

Post napisał: atom1477 » 18 maja 2016, 11:02

Można zrobić bazowanie na tych awaryjnych. Ale pozycję bazującą powinieneś przyjąć jako ujemną. Np. -10mm. A softlimit ustawić na 0mm (żeby od 0 do mechanicznego stopu było z 10mm odstępu). Oczywiście do bazowania trzeba ustawić żeby była możliwość przekroczenia pozycji z softlimitu (bo inaczej Ci się maszyna zatrzyma na softlimicie skoro jest na 0mm a bazowanie by było dopiero na -10mm). Ale jak to konkretnie zrobić w Machu3 to nie wiem. Miałem z nim (albo raczej z XP-kiem) duże problemy i przeszedłem na LinuxCNC.

Klasyczny port LPT ma tylko 5 pinów wejściowych. Teoretycznie w nowszych portach można jako wejściowe wykorzystać piny D0...D7. Ale nie wiem czy Mach3 w ogóle dopuszcza stosowanie tych pinów jako wejściowych, nawet gdyby komputer sprzętowo to odsługiwał.
Pewnym rozwiązaniem był by tylko drugi port LPT.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”