Program do projektowania rozdzielnic

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

Program do projektowania rozdzielnic

#1

Post napisał: dragon44 » 17 kwie 2016, 19:38

Mam zagwozdkę. Stoję przed zaprojektowaniem szafy sterującej moją drugą frezarką. Nie chcę popełniać błędu z pierwszej maszyny, której sterowanie robiłem na pamięć bez żadnego schematu i oznaczeń. Teraz jak mam coś w niej zmienić, to jest normalnie katastrofa. Dlatego tym razem będzie projekt. No i zaczynają się schody bo nie ma dostępnego programu działającego na linuxie. Albo to ja się z nimi źle obchodzę. Eagle działa, ale nie jest on do tego dedykowany. Pościągałęm oprogramowanie producentów sprzętu, ale wszystkie są one pod windowsa. Macie jakiś program, w którym da się zaprojektować zarówno schemat elektryczny jak i widok szafy? Albo czy udało Wam się odpalić jakieś oprogramowanie pod pingwinem? Tutaj macie link do oprogramowania schneider-electric Jest dostępne bez logowania się.



Tagi:

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#2

Post napisał: blue_17 » 18 kwie 2016, 22:54

Typowo elektrycznych narzędzi nie znam szukaj narzędzi raczej online ominiesz kwestie systemu.

Jeśli chodzi o odpalanie windowsowych programów pod linuxem to nieśmiertelny wine :)

Pozdrawiam
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#3

Post napisał: dragon44 » 19 kwie 2016, 10:02

No właśnie mam problem z wine, bo eti-pro mi się wysypuje, a kilku innych programów w ogóle nie mogłem odpalić. Ale dużo nie straciłem, bo kumpel polecił mi QElectroTech. Szału nie ma, biblioteka dość skromna, ale na moje potrzeby jest wystarczający. Chodzi zarówno pod linuxem jak i windowsem, więc nie ma problemu z przerzucaniem plików. Na licencji GPL. Co ciekawe biblioteka jest po polsku, więc nie trzeba szukać tłumaczeń ;) Tutaj link . Nie wiem jak tu jest z kwestią wizualizacji rozdzielnicy, ale prawdę mówiąc nie jest mi to niezbędne, więc zaprzestaje poszukiwań. ALE jakby ktoś jeszcze miał coś ciekawego do dodania w temacie to chętnie poczytam i sprawdzę ;)

Bartek

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Zienek » 19 kwie 2016, 22:15

Wow! Na makówkę też jest! Jestem pod wrażeniem!


Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#5

Post napisał: dragon44 » 19 kwie 2016, 23:26

Powiem Ci Zienek, że jest to trochę upierdliwy program, bo brakuje mi kilku opcji, ale chyba wolę jak trzeba kombinować, niżeli jest naje*ane wszystkiego tak, że nie można się połapać o co chodzi. Brakuje obracania elementów w edycji tworzenia bloków albo o nich nie wiem ;p I nie da się tworzyć linii punkt po punkcie, tylko zaznacza się początek i koniec, a program sam generuje ścieżkę najkrótszą drogą nie bacząc na przeszkody na trasie ;)
Poniżej wrzucę dzisiejsze wypociny. Schemat sterowania frezarką czteroosiową. Jeszcze nie ogarnąłem pdfu z napędami i nie ma większości sygnałówki, ale ogólny zarys jest. Brakuje zespołu chłodziwa i kilku rzeczy, ale jak kto znajdzie rażące błędy to wytykać ;)
Obrazek

p.s.
Co znowu jest ze zdjęciami?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”