Dobór płyty głównej 5-osiowej frezarki

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
MichałCNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2016, 18:52
Lokalizacja: Warszawa

Dobór płyty głównej 5-osiowej frezarki

#1

Post napisał: MichałCNC » 10 lut 2016, 20:38

Witam

Właśnie zacząłem budowę dużej frezarki CNC.
Zakupiłem dość tanio prowadnice 6-rzędowe INA TKSD 35mm V1 H5 i będą one podstawą dla maszyny. Śruby kulowe 25x5 mam zamówione.
Obszar roboczy 1500x1000x600mm, maszyna z założenia ma sobie radzić frezem wielopłytkowym ze stalą.
Po lekturze kilkudziesięciu tematów na Forum stwierdzam iż z ramą/mechaniką sobie poradzę bez większych problemów - jest to kwestia tylko czasu(wysiłku) i pieniędzy, możliwości mam.
Będzie to wyglądać jak typowa duża, ciężka frezarka z ruchomą bramą, środkowa 1/3 część stołu będzie demontowalna i na jej miejsce będzie wchodził uchylno-obrotowy uchwyt dający dodatkowe osie A i B.
Jedyny element maszyny którego nie jestem w stanie "opracować" to płyta główna.

Otóż maszyna ma w założeniach mieć następującą charakterystykę:

- Wszystkie 5 osi + 6 oś(wrzeciono z możliwością gwintowania) mają być zrealizowane na serwonapędach, jeszcze nie zdecydowałem czy będą to silniki prądu stałego na magnesach trwałych czy BLDC własnej konstrukcji z falownikami + enkodery na każdą oś. (zależy od tego czy trafię gdzieś gotowe serwa w dobrej cenie, budowa silników bldc po 2KW będzie mnie kosztować w częściach po jakieś 400-500zł sztuka wraz z falownikami)
Moce serwonapędów będą szły w kilowaty (zwłaszcza oś x poruszająca bramą o masie ok. 250kg), ponadto ze względu na chęć osiągnięcia dokładności i szybkości krokowce odpadają.

- automatyczna zmiana narzędzia + ruchomy magazyn na ok. 20 narzędzi - dochodzą dwa napędy - jeden do blokowania narzędzia we wrzecionie a drugi do obracania łańcuchowej karuzeli z narzędziami + jakiś czujnik położenia karuzeli, może być enkoder na silniku obracającym karuzelą bądź krokowiec.

- chłodzenie - załączanie 3 bądź 4 przekaźników - pompy chłodziwa i elektrozawory.
- krańcówki dla 4 osi (piąta nie wymaga krańcówki)
- czujnik długości narzędzia
- zerowanie położenia osi - może być na dodatkowych krańcówkach podpiętych pod czujnik położenia narzędzia
- opcjonalny czujnik dotykowy montowany we wrzeciono do sprawdzania wymiarów detalu.

Gotowe sterowniki które udało mi się do tej pory znaleźć będą w stanie obsłużyć 5 osi za pomocą sygnałów step/dir, natomiast zmiana narzędzia i magazyn nie dadzą się zrealizować.
Ponadto chciałbym mieć bezpośrednie sprzężenie zwrotne z enkoderów na płytę główną, nie zaś oddzielne sterowniki na każdą oś, oddzielnie sterowane sygnałami step/dir, ze sprzężeniem w obrębie sterownika każdej osi, z tego generowany sygnał sterujący napędem/falownikiem i dopiero silnik. Układ ten generuje spore odchyłki od zadanej wartości położenia, ponadto szczerze mówiąc bardziej boję się strojenia sprzężenia sterowników niż łapania pojedynczych setek przy ustawianiu prostopadłości osi. Z płyty chciałbym mieć wyprowadzone sygnały PWM z regulowanym wypełnieniem bądź sygnały 0-10v do sterowania falowników. Z falownikami sobie poradzę sam.

Tyle tytułem wstępu i opisu moich pobożnych życzeń.

Pytanie jest proste - jaką płytę główną zamontować do tej mojej maszyny aby była w stanie zrealizować przedstawione powyżej założenia.
Część II pytania - z jakim oprogramowaniem będzie współpracować ta płyta i czy licencja nie kosztuje 10k pln albo coś w tym stylu - maszyna stoi czy leży za licencję się należy - dość żartów.

Pozdrawiam

Michał


Rzeczy niemożliwe robię od ręki, na cud trzeba chwilę poczekać.

Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 11 lut 2016, 06:41

mach plus csmio 6 osiowe, chyba ze wolisz coś drogiego to moze system siemens? no ale w tym wypadku taniej by ci wyszło Kimle kupić
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

kozak12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 239
Rejestracja: 22 cze 2013, 16:49
Lokalizacja: mazowsze

#3

Post napisał: kozak12 » 11 lut 2016, 08:00

Czekam z niecierpliwością na pierwsze fotki konstrukcji .
czy będzie to pierwsza maszyna?
ja by kolega robił te serwa bldc to bym się pisał na komplet
500zł za sztukę cena rewelacyjna wziąłbym 6 sztuk jakiej mocy by były?
zamówienie większej ilości sztuk na pewno wyjdzie taniej.


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#4

Post napisał: GumiRobot » 11 lut 2016, 09:33

LinuxCNC lub MachineKit + płytki z MESANET.


Autor tematu
MichałCNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2016, 18:52
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: MichałCNC » 11 lut 2016, 10:51

do bartuss1

Mach Plus SCMIO/IP-A jest całkowicie wystarczające do moich celów.
Wcześniej łamałem sobie głowę nad mitsubishi M750V, lecz kosztuje tyle ile chcę wydać na całą maszynę.
Płyta kosztuje 3K, licencja na mach 3 600zł, ew. Mach 4. Jest do tego sporo akcesoriów w niekosmicznych cenach. Podoba mi się podłączenie przez ethernet, bezpośrednie wejścia enkoderów, wbudowana separacja galwaniczna. Instrukcja użytkownika krok po kroku ma ponad 100 stron i jest napisana tak że hydraulik sobie poradzi.

do kozak12

pierwsze fotki za jakieś 2-3 miesiące jak przerobię te zlecenia które mi teraz wiszą nad głową i wezmę się za spawanie ramy z profili HEB200 - fotek gołych prowadnic nie mam po co wrzucać. Przywiozę tonę żelastwa z konsorcjum stali z ursusa i zacznę rzeźbić.
co do serw - pisałem 500 w częściach, do tego dochodzi tak ze 3 dni roboty na maszynach na każde serwo - wytaczanie, montaż pakietu magnetycznego, klejenie magnesów, ręczne nawijanie 48 biegunów licą... żeby opłacało mi się robić je na sprzedaż to musiały by być po przynajmniej 1200. Zapomniałem też doliczyć enkoder. Co do mocy to można zrobić dowolną - jedyną różnicą będzie grubość pakietu magnetycznego i długość silnika. Zasilanie planuję z centralnej magistrali 600Vdc, ładowanej dużym trójfazowym PFC (takim 15-20KW).
Ponadto od jakiś 4 miesięcy usiłuję zamówić za normalne pieniądze wykrojnik do wycinania kształtek magnetycznych z blachy krzemowej i na razie dostałem jedynie oferty typu 40K za przemysłowy wykrojnik postępowy o trwałości 2mln detali - ja chcę 20 tys max wyciąć. Z kolei wycinanie laserem lub wodą to min 2 pln za jeden detal a do każdego silnika wchodzi 400.

do GuniRobot
Wszedłem na stronę mesanet i mają bardzo szeroki asortyment - osiołkowi w żłoby dano..
Mają kilka kart wpinanych w slot pci-e bezpośrednio do kompa, potem do tego kolejne płytki I/O - po 2 godzinach wałęsania się po ich stronie nie byłem mądrzejszy niż 2 godziny wcześniej -
EDIT
Po 4 godzinach wałęsania się znalazłem modele 7I65 oraz 6I24, na których można zrealizować moje założenia. Dodatkowo potrzebowałbym 7I37 do akcesoriów. Wgryzam się w opisy kart.

Nie mam pojęcia jak to skonfigurować i co dalej z oprogramowaniem - jestem zupełnym laikiem jeżeli chodzi o linuksa, ponadto nie znalazłem dodatkowego pilota ręcznego sterowania osi, trochę mniej podoba mi się fakt iż komputer będzie zintagrowany z maszyną zamiast podpięty kablem ethernet. Taktowania i możliwości samych kart są imponujące.
Jak wygląda oprogramowanie w porównaniu do Mach3? Jeżeli możliwości oprogramowania będą większe niż w przypadku rozwiązania SCMIO/IP-A to jestem skłonny iść w linuksa.
Ew. czy da się podpiąć sterownik SCMIO pod linuks?
Rzeczy niemożliwe robię od ręki, na cud trzeba chwilę poczekać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”