zamowienie zbiorowe na sterowniki UHU

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#31

Post napisał: zacharius » 30 mar 2016, 13:36

jeśli czas pozwoli to potestujemy to w sobotę z Pukurym i będzie wiadomo.
ja jeszcze nie mam maszyny pod te sterowniki więc trochę powoli zabieram się do tematu.


Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Tagi:


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#32

Post napisał: ma555rek » 30 mar 2016, 14:58

clipper7 pisze: Z opisu wygląda, że 1 STEP = 1 impuls i ja się pytam, jak w takim razie działa PID ?
Lepszym zapytaniem jest jak działa serwo a jak krokowy bo analiza zachowania się napędu ( albo jego PID!!!) po zmianie o jeden impuls wskazuje na myślenie kategoriami krokowca.
Z grubsza powiem że PIDu sprawa jak on działa wobec okoliczności że serwo cały czas oscyluje wokół zgodności enkodera z zadaną przez sterowanie wartością licznika.
Pasjonat

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#33

Post napisał: clipper7 » 31 mar 2016, 09:44

Nie wiem dlaczego, ale się nie rozumiemy. Jestem przyzwyczajony do tego, że PID porównuje wartość bieżącą (w tym przypadku położenie) z wartością zadaną i stara się, aby były takie same (oczywiście pomijam problem przeregulowania, oscylacji itp.). W tym przypadku, położenie jest określane na podstawie sygnału z enkodera. Oczekiwałbym,że wartością zadaną jest liczba impulsów z enkodera określająca przemieszczenie odpowiadające jednemu sygnałowi STEP, bo taki sygnał podajemy na kontroler (identycznie, jak w sterowniku krokowca), np. 20 impulsów. Wtedy PID tak reguluje (poprzez PWM) obrotem osi silnika, aby różnica pomiędzy poprzednim i aktualnym położeniem wynosiła właśnie 20 impulsów, czyli np. przyspiesza do zczytania 15 impulsów, potem hamuje i stara się utrzymać zadaną pozycję. Regulator PID ma więc do dyspozycji informację, że zbliża się do zadanej pozycji, jak szybko, że ją przekroczył itp., czyli może poprawnie działać. Ale w opisie UHU i w odpowiedziach kolegów jest zdanie, że jeden sygnał STEP odpowiada jednemu impulsowi enkodera, co wydaje mi niezrozumiałe, bo niby na podstawie czego PID dobiera PWM w czasie obrotu o 1 impuls enkodera ?
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#34

Post napisał: ma555rek » 31 mar 2016, 20:37

PID jest regulatorem dynamicznym wiec pytaj jak szybko lub z jakim błędem.
Zgodność pozycji z zadanym licznikiem reguluje osobny bloczek (jak w każdym serwie) który wręcz z dokładnością zero-jedynkową wystawia znak błędu na podstawie którego zmienia się kierunek...
no i tu już różnie...
UHU jak pamiętam ma dość sprytne rozwiązanie gdyż jego PWM ustawiony jest na 50% ale dla pozycji stój. Gdy ma kręcić w lewo wtedy spada na np 25% a gdy w prawo to wzrasta do 75%. Bo ULI postój zorganizował jako ruch lewo-prawo i dla 50% silnik stoi z pełnym momentem.
Jeżeli zmieni się licznik enkodera to nieznacznie zmieni się % na PWM kierunku i go skoryguje.
Zapewne jest inny PID opisujący dynamikę reakcji na uchyb ale ,.. to jego sprawa jak działa.
clipper7 pisze:Nie wiem... na podstawie czego PID dobiera PWM w czasie obrotu o 1 impuls enkodera ?
na podstawie różnicy o 1 impuls i parametrów regulacji Stąd wystawia sygnał o odpowiedniej wartości ( większej lub mniejszej) która koryguje PWM mostka.
Jeżeli stwierdzi że różnica znacznie większa niż 1 impuls to się spodziewam że wręcz stanie dęba aby korygować.
Na pokładzie jest też dzielnik/mnożnik którym można wzajemnie dopasować enkoder lub impulsy.
Pasjonat

Awatar użytkownika

Autor tematu
zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#35

Post napisał: zacharius » 31 mar 2016, 21:30

"Jeżeli stwierdzi że różnica znacznie większa niż 1 impuls to się spodziewam że wręcz stanie dęba aby korygować"

ano organoleptycznie to je to co kolega Marek opisuje.
jak sie bawiłem na stole z tym to przy siłowaniu się z silnikiem powracał na pozycje, po przekroczeniu ilości impulsów zdefiniowanej jako error to ster wywala błąd i odłącza zasilanie silnika
dobrze jest tu pokazane
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

Autor tematu
zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#36

Post napisał: zacharius » 04 kwie 2016, 11:32

Dostałem od Uli +1 kwarc ale za chiny nie pamiętam komu zabrakło :) (mam 2ch kandydatów)
przyznawać na pw ze screenshotem poprzednich wiadomosci bo mi skrzynke wyczyściło :mad:
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#37

Post napisał: pukury » 18 kwie 2016, 13:55

witam.
polutował ktoś - uruchomił ?
jakieś trudności ?
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


qbacz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 47
Rejestracja: 04 cze 2009, 13:42
Lokalizacja: tychy

#38

Post napisał: qbacz » 19 kwie 2016, 10:12

Witam
Jeżeli ktoś by się rozmyślił to chętnie bym odkupił 1 zestaw na próbę.
Poza tym czy któryś z Kolegów porównywał działanie uhu z tą czeską wersją elm-chan'a
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=2395
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#39

Post napisał: zacharius » 19 kwie 2016, 14:16

to nie jest czeska wersja :)
to akurat ruska którą Czesi wzięli na swoje forum.
co do zakupu to żaden problem zamówić od Uliego kolejna paczke
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


qbacz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 47
Rejestracja: 04 cze 2009, 13:42
Lokalizacja: tychy

#40

Post napisał: qbacz » 19 kwie 2016, 14:49

heheh, jak zwał tak zwał, obecnie popaliłem już po raz któryś mosfety w tym rusko-czeskim sterowniku i chyba czas spróbować czegoś innego.
~100W silniki chodzą z tymi sterownikami bez problemu, ale 350W silnik z hulajnogi to chyba jednak za dużo, obawiam się tylko że UHU też tego nie pociągnie - w końcu stopień mocy mają podobny....
W każdym razie gdyby któryś z Kolegów coś zamawiał do UHU to jestem chętny na płytkę i procek.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”