Optoizolacja LPT

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
dzikidarek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 10
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2016, 17:02
Lokalizacja: Polska

Optoizolacja LPT

#1

Post napisał: dzikidarek » 09 sty 2016, 18:50

Witam,
Jestem nowy na forum, od niedawna interesuję się tematyką CNC. Dzisiaj zabrałem się za przeanalizowanie optoizolacji portu LPT komputera na podstawie schematu jednego z użytkowników. Schemat zamieszczam w załączniku.
Stworzyłem część układu zaproponowanego na schemacie w programie symulacyjnym (zastosowałem inny transoptor ze względu braku proponowanego w bibliotece programu) i na wyjściu podłączyłem witualny oscyloskop na wyjściu, podając na wejściu sygnał prostokątny. Podczas analizy sygnału wyjściowego i porównaniu go z sygnałem na wejściu pojawiła się we mnie wątpliwość czy, aby tak powinno być? Stąd moje pytania odnośnie tematu:
1. Dlaczego sygnał wyjściowy nie ma takiej samej amplitudy i wartości napięcia skutecznego jak generowany sygnał prostokątny?
2. Dlaczego wartość sygnału wyjściowego ulega zmniejszeniu gdy wartość sygnału wejściowego rośnie? Czy na wyjściu układu nie powinniśmy otrzymać odwzorowania sygnału wejściowego?

Proszę o wytłumaczenie :)
Pozdrawiam
Załączniki
schemat orgyginalny.jpg
schemat orgyginalny.jpg (10.35 KiB) Przejrzano 2221 razy
schemat1 wykres.jpg
schemat1.jpg



Tagi:

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#2

Post napisał: grg12 » 10 sty 2016, 10:04

Wrzuć te obrazki w rozsądnej rozdzielczości bo nic nie widać.
I jeszcze jedno - jeśli zamierzasz sterować maszyną przy pomocy programu MACH albo LinuxCNC masz przed sobą małą pułapkę. Te programy nie generują sygnału prostokątnego tylko serie "szpilek" o szerokości kilku us (dokładnej szerokości nie pamiętam) co stawia znacznie większe wymagania na szybkość transoptorów. Jeśli użyjesz zbyt wolnych na wyjściu nie pojawi się nic.


Autor tematu
dzikidarek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 10
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2016, 17:02
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: dzikidarek » 10 sty 2016, 12:13

Niestety nie udaje mi się dodać obrazków poprzez forum. Przesyłam link do zdjęć w wyższej rozdzielczości.

https://goo.gl/photos/YPM3bGaSUsyDsUps5

Dodatkowo chciałbym zapytać jakich transoptorów powinienem użyć do optoizolacji by zapewnić wysoką szybkość działania układu, a dodatkowo czy w takim wypadku stosowany powinien być przerzutnik Smitha? jeżeli tak to czy mógłbyś podać jakieś konkretne 2 okłady które będą ze sobą współpracowały?

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie :)

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#4

Post napisał: triera » 10 sty 2016, 12:39

np. 6N137

wolne mogą sterować przekaźnikami.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#5

Post napisał: grg12 » 10 sty 2016, 13:22

Zacznijmy od schematu - ustawienie generatora sygnały są złe bo generuje sygnał przemienny +-5V (domyślam się że z tego powodu dodałeś diody D1 i D2). Usuń te diody i w opcjach generatora zmień "Amplitude" na 2.5V i "Offset" na 2.5 - powinieneś uzyskać sygnał 0-5V (w praktyce - są to bardzo optymistyczne wartości - od portu równległego spodziewałbym się bardziej czegoś w okolicy 0-3.7V ("Amplitude" 1.9, "offset" 1.9).
Bramki schmitta to dobry pomysł. Schmat twojego układu przypomina projekt kolegi ottop (z tego wątku: https://www.cnc.info.pl/topics27/separa ... toizolator) zrobiony w eagle - ale symulacja jest robiona w innym programie. Nie wiem czy w tym programie zasilanie i masa bramek schmitta jest dodawane automatycznie, być może trzeba je jakoś skonfigurować. Większość programów symulacyjnych typu spice wymaga też żeby przynajmniej jedna linia w układzie była przyłączone do masy (GND) - w twoim schemacie nic takiego nie widzę - to może wyjaśniać dziwne wartości pomiarów.
Jeśli chodzi o "polecane" układy - twój układ wygląda jak układ kolegi ottop, domyślam się wiec że forum już przeszukałeś :). Użyto tam optoizolatorów PC847 i działa - ja osobiście mam do nich uraz bo u mnie nie zdziałały i musiałem robić układ od początku. Użyłem na wszelki wypadek znacznie szybszych (i niestety - dość drogich) układów HCPL2630. Schemat jest tutaj: http://members.chello.at/~grzegorz12/el ... r_fast.zip - działa znakomicie ale jest bardziej złożony i droższy niż to konieczne - po prostu chciałem mieć całkowitą pewność że nie będę musiał robić płytki po raz trzeci :)


Autor tematu
dzikidarek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 10
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2016, 17:02
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: dzikidarek » 10 sty 2016, 13:51

Dzięki za szybką i pomocną odpowiedź, wiem, że z generatorem coś namieszałem, ale podawałem sygnał miedzy + a "0 chyba :) ", to nieistotne. Rzeczywiście bazowałem na tym schemacie o którym wspomniałeś. Spróbuję zrobić jakiś schemat na podstawie tego podanego przez ciebie, i wtedy poddam go ocenie i poproszę o wyjaśnienie ewentualnych niejasności.

Dodatkowo chciałbym zapytać, czy jest jakiś sposób na to, że zależnie od wieku LPT dają one różne wartości napięcia sygnałowego ( nominalnie 5 V i chyba 3 V), by na wyjściu otrzymywać "stałą" wartość?
Dodatkowo chciałbym zapytać, jak poprzez LPT sterowane są obroty wrzeciono (użytkownik na forum elektroda.pl wyjaśnił, że w swoim rozwiązaniu steruje on obrotami wrzeciona poprzez lpt, w taki sposób (tak zrozumiałem), że generuje sygnał na jednym z pinów który załącza wrzeciona a na drugim pinie generuje sygnał, który jest przetwarzany (pewnie przez jakiś uC) który daje napięcie sterowania falownikiem (0V-10V)
(link do tematu na elektrodzie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3139394.html ))
Czy mógłnym prosić o wyjaśnienie w jaki sposób dokładnie jest to realizowane, ewentualnie jakiś schemat?

Pozdrawiam

[ Dodano: 2016-01-10, 16:53 ]
Wykonałem układ symulacyjny oparty na zaproponowanym. Wyniki mnie ucieszyły :) ponieważ otrzymałem pożądaną charakterystykę na wyjściu (oto efekty):

https://goo.gl/photos/yZejDXfGxyuRC2Eb6

Jednak pojawił się problem, z tym co pisano wcześniej, a dokładniej, gdy napięcie maksymalne wynosi 3 V układ nie działa ( Przerzutnik Smitha cały czas daje 0 na wyjściu), czy ma ktoś pomysł jak to rozwiązać?
Dodatkowo chciałbym zapytać o wartość jaką przerzutnik powinien wystawiać na wyjściu w danym układnie ( biblioteka proponuje układy 74HC14N_2V, 74HC14N_4V lub 74HC14N_6V ) jak ma się to do rzeczywistości? Domyślam się, że napięcie na wyjściu będzie zbliżone do napięcia zasilającego układ?

Pozdrawiam


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#7

Post napisał: ezbig » 10 sty 2016, 17:08

dzikidarek pisze:Dodatkowo chciałbym zapytać, jak poprzez LPT sterowane są obroty wrzeciono (użytkownik na forum elektroda.pl wyjaśnił, że w swoim rozwiązaniu steruje on obrotami wrzeciona poprzez lpt, w taki sposób (tak zrozumiałem), że generuje sygnał na jednym z pinów który załącza wrzeciona a na drugim pinie generuje sygnał, który jest przetwarzany (pewnie przez jakiś uC) który daje napięcie sterowania falownikiem (0V-10V)
(link do tematu na elektrodzie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3139394.html ))
Czy mógłnym prosić o wyjaśnienie w jaki sposób dokładnie jest to realizowane, ewentualnie jakiś schemat?
Sygnał PWM łatwo zamienić na napięcie za pomocą filtra dolnoprzepustowego (uC byłby problematyczny w tym zadaniu) http://forum.atnel.pl/topic5643.html#p86178


Autor tematu
dzikidarek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 10
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2016, 17:02
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: dzikidarek » 10 sty 2016, 17:49

Tylko czy takie sterowanie pozwala ustawić wartość na falowniku z programu np 5V, 7V i 10V? Myślałem, że regulacja obrotów to płynna zmiana napięcia przez wyjście z LPT, np. dla częstotliwości sygnału 1kHz 3V, a dla 5kHz 7V itd?
Pozdrawiam


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#9

Post napisał: ezbig » 10 sty 2016, 18:43

dzikidarek pisze:Tylko czy takie sterowanie pozwala ustawić wartość na falowniku z programu np 5V, 7V i 10V? Myślałem, że regulacja obrotów to płynna zmiana napięcia przez wyjście z LPT, np. dla częstotliwości sygnału 1kHz 3V, a dla 5kHz 7V itd?
Pozdrawiam
PWM ma jedną częstotliwość. Zmienia się tylko stosunek wypełnienia sygnału między 1 a 0 logicznym. Regulując to wypełnienie między 0 a 100% regulujesz napięcie na wyjściu przetwornika między 0-10V. Regulacja jest płynna od 0 do 10V.

Tu możesz poczytać o praktycznym zastosowaniu w linuxCNC: http://www.fijak-logic.com/pl/?q=node/77

To o czym piszesz też jest możliwe tylko potrzebny jest wówczas przetwornik częstotliwość/napięcie.

Tu rozwiązanie z częstotliwością w mach-u: http://www.ebmia.pl/spindlecontrol-ster ... 42774.html


Autor tematu
dzikidarek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 10
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2016, 17:02
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: dzikidarek » 10 sty 2016, 22:03

Próbowałem zrobić filtr dolnoprzepustowy taki jak w tym linku

http://forum.atnel.pl/topic5643.html#p86178

lecz niestety wywala mi błąd, czy może być coś nie tak z tym schematem?
Czy mógłbyś wytłumaczyć jak podłączyć te wzmacniacze, żeby faktycznie wzmocniły napięcie do pożądanego 10 V, bo filtr z kondensatorów+ sterowanie wypełnieniem rozumiem (napięcie jest "wyprostowane" a wartość średnia zwiększa się wraz ze wzrostem wypełnienia)?
Przepraszam, że pytam o takie podstawy.
Bardzo dziękuję za pomoc przy rozwiązaniu moich problemów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”