Strona 1 z 3
Problem ze sterownikiem silnika korkowago
: 24 gru 2007, 00:40
autor: berrrcik21
Witam!
Na wstępie chciałbym życzyć wszystkim Wesołych Świąt spędzonych w miłej rodzinnej atmosferze oraz jest to czas by podziękować tym, którzy są tak wyrozumiali dla naszego hobby

Kurcze, mam mały problem (mam nadzieje, że mały). Zrobiłem sobie sterownik taki jak na schemacie poniżej w załączniku i niestety po podpięci płyty głównej, zasilania oraz silnika, silnik ani drgnie

Nie za bardzo potrafię ustawić ograniczenia prądu za pomocą potencjometru PR1 (jestem laikiem).Próbowałem przy różnych ustawieniach i nadal żadnego efektu. Sterownik podłączyłem do jednej z osi na płycie SSK-MB02
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterow ... sskmb2.htm zgodnie z oznaczeniami na płycie i sterowniku. Silnik podłączyłem jak na drugim zdjęciu (wolne, niepodłączone przewody są "środkowymi" cewek) i zgodnie z połączeniem "Ustawienie pełna cewka" zaproponowanym tutaj:
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterow ... sskb01.htm Użyłem zasilacza Epsona, na którym napięcie wyjściowe wynosi około 33V (używam go do zasilania trzech silników i sterowników w mojej maszynce). Do prób użyłem silnika 12V/0.5A/0.3Nm 6-przewodowego. Będę bardzo wdzięczny za pomoc i pozdrawiam!!
Robert
: 24 gru 2007, 11:02
autor: astony
Witam
Mi sie wydaje że masz źle podłączone przewody silnika.
W/g czego podłączałeś ? Pierwszy raz widzę tak przeplecione wyjscia silnika

Dzięki za życzenia i Wszystkim życzę tego samego i więcej
Sorry - teraz zauważyłem ze schemat masz zły(zworka nie może być na potencjometrze - jest nie do tej nóżki L297) i zlikwiduj zworkę na "sync"
Powodzenia
: 24 gru 2007, 11:51
autor: Leoo
Podłączenie silnika jest prawidłowe, natomiast parametry silnika (napięcie nominalne) nie zagwarantują poprawnej pracy.
Poza tym L297 może pracować z wewnętrznym generatorem (MASTER) lub może pobierać sygnał z innego L297. Konfiguracja zależy od ustawienia zworek SYNC i CTRL - opisz je.
Twoja aplikacja (porównaj z SSK-B01) dopuszcza, by do wejścia Vref docierało napięcie wyższe niż 1,2V, co przy niewłaściwym ustawieniu może doprowadzić do uszkodzenia sterownika lub silnika.
: 24 gru 2007, 13:58
autor: berrrcik21
Jak pierwszy raz wszystko podłączyłem to bez zworek. Może dlatego, nie mam pojęcia. Dokładny opis sterownika zamieszczam poniżej. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

: 24 gru 2007, 14:43
autor: Asza PL
Witam
Na wejściu SYNC ma nie być zworki żeby mógł pracować wewnętrzny generator choppera.
Na wejściu CTRL musi być zworka w jednej albo drugiej pozycji w zależności jaki rodzaj pracy.
Na początku podłącz tylko +5V i sprawdź jakie masz napięcie na środkowym wyprowadzeniu potencjometru, może być od ok. 0.15V do 3V !!! jak jest mniej chopper nie działa a jak więcej można spalić L298 bo będzie płynął za duży prąd lub spali się wejście.(ustaw 0.3V)
Można w tym etapie podłączyć sterownik do kompa i sterować -krok za krokiem sprawdzając na wyjściach stany logiczne wg. dokumentacji L297.
jeśli to działa to można podłączyć silnik i wysokie napięcie ( jak się ma zasilacz regulowany to lepiej zacząć od niższego napięcia (minimalne wg. dokumentacji L298 ) ja bym zaczął od 5V.
Twój zasilacz z Epsona (impulsowy) może się wyłączać przy przeciążeniu (ok. 2.5A) potem trzeba odłączyć od 220V i po ok. 15s załączyć znowu. Dobrze jest mieć przy próbach podłączony amperomierz w obwodzie tego napięcia (33V ) wtedy widać co i jak.
: 24 gru 2007, 15:43
autor: berrrcik21
Ustawiłem za pomocą potencjometru 0.3V tam gdzie mówiłeś, podłączyłem zasilacz, szeregowo wpiąłem amperomierz, i uruchomiłem całość. Nie było żadnego efektu, silnik ani drgnie. Amperomierz pokazuje kilkanaście uA i potem maleje ta wartość. Fakt, że nie sprawdzałem stanów logicznych L297 wg dokumentacji. Czy to może oznaczać, że jest spalony? Nic się nie zagrzało, wszystko jest zimne. Kurcze nie mam pojęcia

Czekam na pomoc.
Pozdrawiam!!
: 24 gru 2007, 18:11
autor: Asza PL
L297 przy obciążonych wyjściach powinien pobierać ok. 10-50mA./5V
: 24 gru 2007, 22:35
autor: Leoo
Tylko pogratulować publikacji.
"... do OSC podłączony jest kondensator C5 i rezystor R3 tworząc układ stałej czasowej dla synchronizacji." - są to elementy zewnętrzne oscylatora.
"Zwora CTRL - ustala rodzaj kontroli i używa się jej w szczególnych przypadkach" - tylko kto zgadnie w jakich???
Całe szczęście, że Autor radzi nie montować zworek na etapie uruchamiania układu!
Zwora CTRL ma być ustawiona tak, by wejście CTL (CONTROL) było połączone z masą (GND). W innym wypadku chopper nie będzie działał.
Zwora SYNC musi być usunięta.
Zacznij jednak od zmiany silnika na taki, którego napięcie nominalne będzie bliskie 3V.
: 24 gru 2007, 23:50
autor: berrrcik21
Właśnie
Leoo tak zrobiłem, jak piszesz - dałem zworkę tam gdzie podałeś, nigdzie więcej i nadal nic

A czemu powinienem zacząć od silnika 3V? W dokumentacji jest napisane, że można sterować silnikiem o napięciu nominalnym maks. 46V. Może gdybym użył zasilacza regulowanego było by prościej uruchomić ten sterownik? Jak mi radzisz? Czekam na odpwiedź i pozdrawiam!!
: 25 gru 2007, 11:04
autor: Leoo
Silnik o napięciu nominalnym 12V generalnie przeznaczony jest do zastosowań wolnoobrotowych i przeważnie zasilany jest ze źródła 12V bez choppera. Kiedy taki silnik podłączysz do L297/L298 i podasz 33V zasilania, to może się okazać, że zbyt duża indukcyjność fazowa nie pozwoli na pracę choppera. Sytuacja może się poprawić kiedy podniesiesz zasilanie do 40V ale nie koniecznie.
Po włączeniu zasilania zmierz napięcia na opornikach 1Ω i podaj je.