Dobor sterownika do silnika DC

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
replos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa

Dobor sterownika do silnika DC

#1

Post napisał: replos » 12 lis 2015, 10:23

Witam

Potrzebuje pomocy w doborze sterownika/modulu.

Mam silnik szczotkowy 12 V 40 W. Silnik ten bedzie zasilany jakim zasilaczem 230V/12V.

Planuje za pomoca przekladni z silnika zrealizowac za pomoca gwintowanego pretu ruch posuwisto zwrotny. Mechanicznie wszystko mam juz przemyslane. Problem mam z automatyka.

Planowalem aby moj mechanizm bedzie sie wysuwal az do momentu gdy silnik nie bedzie pobieral 30 W (wylacznik przeciwprzeciazeniowy). Czyli silnik kreci sie w lewo az wylacznik przeciwprzeciazeniowy nie wylaczy go.

Nastepnie po zalozmy 1 sekundzie silnik wlaczy sie i zacznie cofac moj mechanizm (silnik zmieni obroty z lewych na prawe) az do momentu gdy znowu nie zalaczy sie wylacznik przeciwprzeciazeniowy.

Jakis sterownik powinien traktowac to jako jeden pelny cykl. Kazdy kolejny cykl powinien byc wlaczany za pomoca jakiegos wlacznika monostabilnego.

Potrzebuje jak najtanszego (najlepiej gotowego) sterownika/modulu dostepnego na rynku.

Pozdrawiam
Andrzej



Tagi:


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#2

Post napisał: steff.k » 12 lis 2015, 10:47

Ja bym to zrobił na arduino + dwie krańcówki, przekaźniki i przycisk, wtedy czasy możesz sobie dowolnie dobierać i zrobić co Ci się podoba. Na pewno można by to zrobić przerzutnikach.
Kiedyś na elektrodzie gość wyłączniki przeciążeniowe robił z kontaktronów owiniętych drutem i nawet mu to działało :twisted: . Ale to chyba nie najlepsze rozwiązanie.

A bierzesz pod uwagę ze silnik w zależności od obciążenia będzie miał różną prędkość obrotową? Chyba ze stabilność prędkości posuwu nie ma znaczenia.


Autor tematu
replos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: replos » 12 lis 2015, 12:02

Witam,

Urzadzenie ma dzialac tak jak jakas praska. Silnik kreci sie w prawo wyciskajac jakas porcje owocow, az do momentu gdy prad w obwodzie nie wzrosnie do jakiejs wartosci (zalozmy 90 % maksymalnej mocy silnika). W tym momencie silnik sie wylacza. Po 1 sekundzie silnik realizuje ruch powrotny. Powrot moze byc zatrzymany krancowka albo przeciazeniem. Jest to koniec 1 cyklu.
Podnosze przykrywke wsypuje owoce, naciskam start i caly cykl sie powtarza.

Co do predkosci w zaleznosci od obciazenia to nie ma to dla mnie znaczenia.

steff.k - czy wiesz gdzie moglbym, taki sterownik kupic? Ewentualnie zlecic wykonanie.

Pozdrawiam
Andrzej


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#4

Post napisał: steff.k » 12 lis 2015, 12:37

Konieczne jest wykrywanie przeciążenia? Trze baby mierzyć prąd i w zależności od niego zawracać silnik.
Co do zakupu to nie wiem, z chęcią bym taki modulik wykonał, ale gorzej z czasem :neutral:.

A jaką śrubę planujesz? Ja dużo ta maszyna ma pracować?


Autor tematu
replos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: replos » 12 lis 2015, 14:35

steff.k Konieczne jest wykrywanie przeciążenia? Jezeli da sie wykryc w jakis inny sposob koniec trasy silnika to jestem jak najbardziej otwarty na propozycje. Ja nie znalazlem innego sposobu. Ogolnie chodzi o to ze czasami zladujesz caly kosz z jablkami do wycisniecia a czasami tylko polowe. Czasami beda to owoce miekkie a czasami twarde. Nie da sie fizycznie zdefiniowac punktu ktory bedzie mowil Stop dla silnika (za kazdym razem bedzie gdzie indziej)

A jaką śrubę planujesz? Co do sruby to jeszcze nie wiem na 100%. Do testow zapewne uzyje jakiejs z garazu.

Ja dużo ta maszyna ma pracować? Maszyna ma robic 20-30 cykli dziennie.

Co do zakupu to nie wiem, z chęcią bym taki modulik wykonał, ale gorzej z czasem A moze znasz kogos kto by sie podja wykonania takiego modulu/sterownika?


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#6

Post napisał: steff.k » 12 lis 2015, 16:45

replos pisze:steff.k Konieczne jest wykrywanie przeciążenia? Jezeli da sie wykryc w jakis inny sposob koniec trasy silnika to jestem jak najbardziej otwarty na propozycje. Ja nie znalazlem innego sposobu. Ogolnie chodzi o to ze czasami zladujesz caly kosz z jablkami do wycisniecia a czasami tylko polowe. Czasami beda to owoce miekkie a czasami twarde. Nie da sie fizycznie zdefiniowac punktu ktory bedzie mowil Stop dla silnika (za kazdym razem bedzie gdzie indziej)
Jeżeli koniec będzie w różnych miejscach to przeciążenie może być faktycznie rozsądnym rozwiązaniem.
replos pisze: A jaką śrubę planujesz? Co do sruby to jeszcze nie wiem na 100%. Do testow zapewne uzyje jakiejs z garazu.

Ja dużo ta maszyna ma pracować? Maszyna ma robic 20-30 cykli dziennie.
Pytałem z tego względu, że szpilki metryczne się nie bardzo nadają do takich rzeczy, lepsza byłaby śruba trapezowa.
replos pisze: Co do zakupu to nie wiem, z chęcią bym taki modulik wykonał, ale gorzej z czasem A moze znasz kogos kto by sie podja wykonania takiego modulu/sterownika?
Bardzo Ci się śpieszy?


Autor tematu
replos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: replos » 12 lis 2015, 16:54

Co do sruby trapezowej to masz racje, tyllko w poczatkowej fazie testow (do sprawdzenia potencjalnych problemow) szpilka poprostu bedzie tansza.

Co do pytania czy bardzo mi sie spieszy. Prawde powiedziawszy myslalem ze taki sterownik o ktorym myslalem dostane w kazdym lepszym sklepie z elektronika. W zasadzie mam juz wszystkie potrzebne elementy do budowy prototypu. Brakuje mi silnika (to nie jest problem) oraz wlasnie tego nieszczesnego sterownika. Podsumowujac im szysbciej bym mial taki sterownik tym lepiej ale jednoczesnie wiem ze bede musial poczekac.

Pozdrawiam
Andrzej


etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#8

Post napisał: etet100 » 12 lis 2015, 19:45

To by się pewnie dało zmontować w 1 wieczór. Tylko nie na odległość.


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#9

Post napisał: tomcat65 » 13 lis 2015, 23:58

etet100 pisze:To by się pewnie dało zmontować w 1 wieczór. Tylko nie na odległość.
Zmontować tak, jak się ma podzespoły, a nie wszystkie są w 'zwykłych' sklepach/hurtowniach elektronicznych.
Do tego napisać oprogramowanie pod mikrokontroler. Bardzo skomplikowane nie jest, ale samo się nie napisze.

Gotowy moduł mikrokontrolera:
http://botland.com.pl/arduino-moduly-gl ... duino.html
http://botland.com.pl/arduino-moduly-gl ... duino.html
Są tańsze, ale wymagają programatora, a te z darmowym oprogramowaniem na PC zaprogramujesz przez kabel USB - u każdego w chacie ich pełno :).
Jako czujnik przeciążenia: ( dobrać odpowiedni )
http://botland.com.pl/140-czujniki-pradu
Odpowiednio napisany program mógłby mieć nawet regulację 'przeciążenia' w zależności od twardości owoców :).


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#10

Post napisał: mc2kwacz » 14 lis 2015, 01:49

Taką "automatykę" to się robi na 20 elementach, nawet samych dyskretnych, nie potrzebny kontroler ani umiejętność pisania programów. Mikrokontroler tez trzeba obłożyć elementami żeby robił to co ma robić, nie zawieszał się i wszystko pewnie działało.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”