Strona 1 z 3
Precyzyjne bazowanie maszyn
: 17 lis 2007, 21:18
autor: Leoo
Zwykle okazuje się, że najazd na punkt zerowy maszyny, z mechanicznymi krańcówkami HOME, jest mało dokładny. Po awaryjnym wyłączeniu przeważnie nie można kontynuować pracy, trzeba zacząć ją na nowo. Niewielka modyfikacja mechaniczna maszyny krokowej i dobudowanie prostego układu elektronicznego wybitnie podniesie jej walor użytkowy. Oczywiście układ można zastosować dla maszyn na serwach, których enkodery zwykle posiadają wyjście INDEX i nie wymagają przeróbek mechanicznych. Jeśli będzie zainteresowanie tematem zaprojektuję odpowiednie PCB.
Bazo1.pdf zawiera przykładową aplikację dla silnika krokowego z transmisją różnicową precyzyjnego sygnału HOME. PCB niebawem.
: 17 lis 2007, 21:30
autor: astony
Może troszeczke inaczej. Czy jest możliwe aby zamiast krańcówek "home" wyznaczyć stały punkt współrzędnych XYZ (na podstawie zliczonych kroków od krańcówek "min") i aby te parametry służyly programowi jako punkt maszyny?
np. silniki zajechały kolejmno XYZ do min (zerowanie) i odjeżdżają określoną liczbę kroków i to jest "home"
sorry
nie obejrzałem pdf'a
: 17 lis 2007, 22:26
autor: qqaz
Leoo pisze:Jeśli będzie zainteresowanie tematem zaprojektuję odpowiednie PCB.
Jasne że jest
Postulaty do płytyki:
1 w PDF'ie
2 oprócz strobowania sygnału index jeszcze obsługa kanałów enkodera z A+B+ Index na A-A+B-B+Index-Index - np na LM339+LM393 z 7805 na pokładzie na potrzeby enkodera- to co wszędzie postuluje kol. Olo ( pewna uniwersalność przydatna dla UHU'owców.)
( 74S240 szybciej się zatykał - LM'y przepuściły większą czestotliwość)
: 17 lis 2007, 23:17
autor: Leoo
Zbocze sygnału INDEX jest tak samo doskonałe jak sygnału A czy B. Zastosowanie strobowania z A lub B, których jest znacznie więcej, spowoduje utratę dokładności. Jeśli chodzi o transmisję różnicową INDEX dla UHU jako opcję można zrobić ale nie wszyscy ją stosują. Oczywiście kompeksowe połączenie enkodera i UHU sygnałami różnicowymi jest wskazane i są do tego dedykowane układy.
: 17 lis 2007, 23:25
autor: qqaz
Niewyraźnie napisałem... Strobowanie Indexu jak na PDF'e ale do przesyłania trzech sygnałów A+B+INDEX zastosować na tej samej płytce LM'y (lub coś innego, lepszego) do lini sześciodrutowej +2 zasilanie eliminując podatność na zakłócenia. A 7805 bo całość zasilana z 24V więc czesto na potrzeby enkodera który jest tuż przy płytce. Oczywiście po drugiej stronie kabla drugi adapter dla UHU - niestety- i aby oddać Idex do Macha.
Re: Precyzyjne bazowanie maszyn
: 18 lis 2007, 01:14
autor: bakprint
Leoo pisze:...Jeśli będzie zainteresowanie tematem zaprojektuję odpowiednie PCB.
Zainteresowanie oczywiście jest.
Do dobrych i przydatnych "ułatwiaczy" nie trzeba nikogo przekonywać.
: 03 gru 2007, 13:06
autor: marek
Witam grypowiczów.
Pomysł jest fajny i przydatny jest tylko ALE.
Mechaniczne krańcówkami HOME i tego typu mają niestabilność stykową. zmieniającą się wraz temperaturą i czasem użytkowania. Poza tym powtarzalność stykowa jest na poziomie 30-60%.
Nie ma nigdy pewności iż styk nastąpi dokładnie w tym samym miejscu suportu. Dryf ten wynosi nawet 0.4mm
Jeżeli komuś taka dokładność pozycjonowania wystarczy to Ok.
Pozdrawiam
Marek
: 07 gru 2007, 16:08
autor: Leoo
Zwykle stosuje się śruby o dużym skoku, większym niż 1mm. W układzie najważniejsze jest by przełącznik zadziałał na długości mniejszej niż skok. Wówczas bazowanie będzie poprawne i bardzo dokładne, gdyż "sterowane" będzie kątem obrotu a nie skokiem śruby.
: 08 gru 2007, 06:58
autor: domin0
a jak by dać na końcówki pozycjonujące HOME czujniki indukcyjne o zakresie działania Sn 1.5 mm
: 28 gru 2007, 19:54
autor: kwarc
koledzy niema problemu zrobic krancowki z dokladnoscia do 0.01mm wiec nierozumiem poco to komplikowac.kwarc