Prosty sterownik silnika krokowego na A4988 - zasilanie

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Akaiinazuma
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 14 lip 2015, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Prosty sterownik silnika krokowego na A4988 - zasilanie

#1

Post napisał: Akaiinazuma » 15 lip 2015, 00:05

Przeglądam od dłuższego czasu różne fora i nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu.

Może od początku:

Planuję zrobić frezarkę. Zakupiłem silniki krokowe 0,8Nm 24V 2A [wiem, że zakup pod względem napięcia silników był nieprzemyślany]

Chciałbym sterować silnikami bezpośrednio za pomocą Stepsticków A4988 [czerwone].
LPT -> 3x A4988 ->3 x silniki krokowe
Przed rozpoczęciem budowy nie zawracałem sobie głowy problemem zasilania i teraz mam problem którego nie umiem rozwiązać.
Na A4988 nie mogę przekroczyć prądu 2A {pomińmy zakupione przez moją osobę silniki- kupię nowe}.
Chciałbym zastosować jakieś źródło prądowe, które wyciągnie max z tych sterowniczków a zarazem ich nie spali.

Znalazłem w internecie poradnik doboru transformatora do zasilania krokowacami:
Dobór transformatora

Niestety nic tam nie jest wspomniane na temat prądów jakie może wytworzyć transformator.
W załączniku wysyłam układ ogranicznika prądowego. Czy jest sens stosować go przy zasilaniu z trafo?

Nie chcę spalić tych układów A4988, więc prosiłbym o fachową radę. Z góry dzięki za pomoc :)



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 15 lip 2015, 09:46

Załącznika nie widać.
Nie ma potrzeby dodawania ekstra jakiegoś ogranicznika prądu. Same sterowniki dają silnikom tyle prądu na ile ustawisz potencjometrem na płytkach. Optymalnie i teoretycznie silniki dostaną po 2A a napięcie wypadkowe na cewkach będzie 12V także wtedy gdy dasz zasilacz 20V/10A czy nawet 30V/100A. Dystrybucją (impulsowo) prądu zajmuje się automatyka w kostce sterownika. W praktyce będzie mniej bo chyba nie chcesz od razu usmażyć malutkich sterowników Przy ustawionym 2A taki sterownik będzie się grzał mimo radatora. Lepiej nie szaleć za bardzo z żyłowaniem parametrów. Najpierw ustaw potencjometrami niższe a potem powoli podkręcaj i obserwuj gdzie zaczyna być ciepło- na sterowniku czy w silniku. Deklarowane w katalogach wartości są orientacyjne a nie ścisłe.


Autor tematu
Akaiinazuma
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 14 lip 2015, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Akaiinazuma » 15 lip 2015, 12:04

Czyli obojętne jaki zasilacz dam na sterowniki?

Dobrze rozumiem, że muszę wybrać zasilanie powyżej 5-6A, żeby powiedzmy wyciągnąć max ze sterowników. A jeżeli kupię na przyszłość większy zasilacz np 20A (tak przykładowo) to i tak po podłączeniu do A4988 nic nie spalę mimo, że stepstick ma ograniczenie prądowe 2A?

Myślałem, że to ograniczenie dotyczy tego, że nie mogę dać więcej niż 2A na każdy sterownik, żeby go nie spalić, dlatego chciałem dać wcześniej ogranicznik prądowy dla zabezpieczenia.

Wybacz za załącznik- chyba źle wstawiłem
Obrazek
Obrazek


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 15 lip 2015, 22:53

To nie zasilacz decyduje ile prądu z niego popłynie tylko sterownik. Podobnie to nie silnik decyduje jak szybko jedzie samochód tylko kierowca z nogą na pedale gazu. Silnik może dać z siebie więcej. Zasilacz z wydajnością 20A po obciążeniu trzema sterownikami ustawionymi na 2 A odda 6A więc nadal ma 14 A zapasu. Co to znaczy? że możesz do tego samego zasilacza, gdyby to było do czegoś potrzebne, dołączyć jeszcze dodatkową baterię siedmiu sterowników. W mieszkaniu masz podobną sytuację. Twoja instalacja podłączona jest do sieci energetycznej która jest w stanie wyprodukować prąd o wartości tysięcy A. Żeby te tysiące nie sfajczyły Ci w ułamku sekundy w wyniku zwarcia całej instalacji, masz założony na wejściu bezpiecznik, powiedzmy 20A. Jeżeli włożysz do gniazdka zworę z gwoździa to ten bezpiecznik odparuje i po kłopocie. Zatem masz do dyspozycji możliwość pobrania 20A. Włączasz żarówkę pod sufitem która potrzebuje do świecenia 0.5A i nic złego się z nią nie dzieje. Tobie pozostaje do dyspozycji 19.5A więc żona włącza żelazko, ktoś robi pranie itd aż zostanie przekroczony limit i w końcu zrobi się ciemno i głucho. Tak należy to rozumieć w uproszczeniu.
Inaczej sprawa ma się z napięciem. Sterownik może od nadmiernego napęcia umrzeć.Należy więc dobrać zasilacz którego napięcie jest wyższe od oczekiwanego przez silnik krokowy ale nie wyższe niż graniczne dla danego sterownika, najlepiej kilka V niższe od górnego limitu żeby także przy wahnięciach napięcia w sieci nie zaszkodziło kostce na sterowniku. Dokładanie ogranicznika prądu, jak na załączniku, nie tylko nie pomoże ale może wręcz zaszkodzić. Sterownik nie pełni funkcji liniowego stabilizatora prądu tylko reguluje go impulsowo, na przemian włączając i wyłączając kluczujace tranzystory. W efekcie na uzwojeniach silnika na oscyloskopie zobaczyłbyś przebieg piłokształtny a te 2A ustawionego prądu to jego wartość średnia.


Autor tematu
Akaiinazuma
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 14 lip 2015, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Akaiinazuma » 16 lip 2015, 07:57

Dzięki za wyczerpanie tematu i za wyrozumiałość :)
Teraz myślę, że każdy zaczynający przygodę z CNC będzie wiedział o co chodzi.

Swoją drogą ciekawe porównania xD

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”