SSK-MB2 + krańcówki limit - wywala stop

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
arczi123452
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 28
Rejestracja: 27 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: ZG

SSK-MB2 + krańcówki limit - wywala stop

#1

Post napisał: arczi123452 » 08 lip 2015, 20:20

Witam,

borykam się z problemem, chciałbym aby ktoś coś podpowiedział, może coś przeoczyłem.
Płyta główna to SSK-MB2, zasilacz MZ01, krańcówki limit podłączone do EMGR, EStop podłączony do EStop. Wszystko jak książka pisze.

Krańcówki podłączone przewodami ekranowanymi (ekrany podłączone tylko z jednej strony do obudowy szafy), przycisk EStop (tylko na szafie) podłączony normalnym kablem, krańcówki zwykłe mechaniczne.

Po włączeniu sterowania w Mach 3 ploter działa ale to zależy, raz działa 3 sekundy, a raz 10 minut. Za każdym razem wywala komunikat "external EStop requested".
Podczas sprawdzania krańcówek limit (w zakładce Diagnostic) raz na jakiś czas błyśnie kontrolka od krańcówki przy jej ręcznym naciskaniu, kontrolki od home działają dobrze i to mnie dziwi.

Po odłączeniu kabli krańcówek limit, albo przycisku EStop na płycie głównej, dalej jest to samo, dopiero po przestawieniu zwory na płycie głównej problem znika.

Napięcie zasilania dla SSK-MB2 jest na poziomie 12V z groszami, wyjście na krańcówki limit to około 10,5V. Do 12V wyjścia zasilacza MZ01 podłączona jest tylko płyta SSK-MB2 i THC SD firmy Proma (wydajność zasilacza to 1A więc spokojnie powinno wystarczać)
Dodam, że jeszcze nie odpaliłem na maszynie palnika plazmowego a już takie jaja się dzieją.

Podsumowując doszukuję się błędu w tych 10,5V na wyjście krańcówek limit, za winowajcę obstawiam THC (lecz specyfikacja to wyklucza).
Co jeszcze może być przyczyną, jaki sygnał wyzwala załączenie krańcówek limit? Może lepiej je podłączyć na styki NC ( teraz są na NO)?



Tagi:

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#2

Post napisał: wojtek30 » 09 lip 2015, 13:11

arczi123452 pisze:Krańcówki podłączone przewodami ekranowanymi (ekrany podłączone tylko z jednej strony do obudowy szafy)...
Nie jestem elektronikiem, ale czytałem, że ekrany przewodów podłącza się do masy (GND) w tym wypadku płyty głównej. Do kabla zerowego w gniazdku podłącza się tylko obudowę aby chronić przed porażeniem, nie łączy się go z ekranami.


Autor tematu
arczi123452
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 28
Rejestracja: 27 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: ZG

#3

Post napisał: arczi123452 » 09 lip 2015, 21:43

Wojtek dobrze słyszałeś, ale jest kilka ale. We wzmacniaczu audio jest bardzo wskazane. W cnc osiągnąłbyś to gdyby komputer zasilany był z baterii. Bynajmniej u siebie zauważyłem, że po kablu LPT sygnały GND są zwarte z PE, na 95% u wszystkich tak jest.

Problem jak na razie jest rozwiązany, zobaczymy po odpaleniu plazmy co się będzie działo.

Przyczyną był zaszumiony sygnał z przycisku awaryjnego zatrzymania (grzybka). Na oscyloskopie widać było wyindukowane napięcie z zasilania (sinusoida 50Hz), po włączeniu sterowników jeden wielki chaos o wyższych częstotliwościach, pomógł kabelek ekranowany.


jomat
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:03
Lokalizacja: Świdnica

#4

Post napisał: jomat » 09 lip 2015, 23:22

i właśnie dlatego wszystkie tego typu elementy winny być na NC,
wtedy indukcja niegroźna i ekran zbędny,
dopiero stan awaryjny rozwiera styki.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7604
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 10 lip 2015, 00:01

witam.
no i warto mieć optoizolację LPT - sterowniki.
a jak jest w tym przypadku ?
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”